Kahramanmaraş’ta buğday hasadında çiftçinin yüzü gülmedi!

Kahramanmaraş’ta buğday hasadında sona gelindi. Bu yılkı rekolteyi değerlendiren Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, nisan ayında beklenen yağışın olmaması nedeniyle geçen seneye göre bu yıl hasatta yüzde 15’e varan verim kaybı olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş’ta buğday hasadında çiftçinin yüzü gülmedi!

İnsanlık için önemli bir bitki olan buğdayda hasat, geçtiğimiz haftalarda başlamıştı. Hummalı bir çalışma içerisine giren çiftçiler, gelinen süreçte hasatta sona yaklaşırken, bu çerçevede Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, buğdayın bu yılki verimi, kalitesi ve fiyatıyla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Çetinkaya; “Yoğun bir şekilde çalışan çiftçilerimiz bir yılın vermiş olduğu alın teri emeğinin karşılığını alacağı bugünlerde hasat geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 10 yüzde 15’e varan bir verim kaybı var. Tabii bunun nedeni nisan ayında yağışlarımızın biraz gecikmesi ve nisan ayının kurak geçmesi neticesi ile çiftçilerimiz verimde bir miktar kayıplar yaşadılar” dedi.

kahramanmaraş ziraat odası başkanı||Mehmet Çetinkaya

FİYATLAR ÇİFTÇİMİZİN BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

Piyasadaki buğday fiyatının girdi maliyetlerinden dolayı çiftçinin beklentisinin altında kaldığını kaydeden Çetinkaya, “Fiyatlar girdi maliyetlerini göz önünde bulundurduğumuz zaman çiftçimizin beklentilerinin altında kaldı. Çiftçimiz yüksek maliyeti yüksek fiyata üretmiş olduğu ürünleri 8 TL gibi buğdayla bir fiyat beklentisi oluşmuştu aslında ama şu anda piyasada 7,30 civarlarında bir fiyat görmekteyiz. Tabii girdi maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda beklentilerinin altında kaldı diyebiliriz. Çiftçilerimizin emeğinin karşılığını alabileceği ürünü gerçek değerini satabileceği ve şu anda arazi de ekili olan ürünlerin de ciddi anlamda girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak yüksek fiyata satmayı temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 08:55

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER