Aycan: Bilimsel tarım için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, “Bilimsel tarım ve verimlilik için mutlaka toprak analizi yapılmasına ve bilimsel danışmanlığa ihtiyaç vardır” dedi.

Aycan: Bilimsel tarım için mutlaka toprak analizi yapılmalıdır

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alan Aycan, tarımsal üretimin ve tarımsal verimin artırılması gerektiğini vurguladı. Tarımsal verimliliğin artması için en önemli faktörün gübre kullanımı ve tarlaların sulanması olduğunu belirten Aycan, bilimsel tarım ve verimlilik için mutlaka toprak analizlerinin yapılması gerektiğini ve bilimsel danışmanlara ihtiyaç olduğunu söyledi ve bu konuya bağlı olarak Tarım Bakanlığı’nın daha fazla ziraat mühendisi istihdam etmesi gerektiğini ifade etti.

HER ARAZİYE EKİM YAPILMALIDIR

Aycan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tarımsal üretimi ve tarımsal verimi artırmalıyız. Bu konuda her arazi mutlaka ekilmeli ve tarımsal verimi artırmalıyız. En önemli faktör gübre kullanımı ve tarlaların sulanmasıdır. Bu konuda çiftçilerimizin talepleri vardır; gübre ve ilaç konusunda desteklemelerin artmasını istemektedirler, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve modern sulama sistemi kurulması için desteklerin artmasını istemektedirler, sulama suyu ücreti konusunda destek beklemektedirler, sulama suyu borçlarının ve elektrik borçlarının hasat sonrası mahsup edilmesi istenmektedir ve elektriklerinin bu dönemde kesilmemesi istenmektedir. Ayrıca, bilimsel tarım ve verimlilik için mutlaka toprak analizi yapılmasına ve bilimsel danışmanlığa ihtiyaç vardır. Bu nedenle Tarım Bakanlığının daha fazla ziraat mühendisi istihdam etmesi, çiftçiye ilaç ve gübre kullanımı konusunda doğru yönlendirmesi yapması faydalı olacaktır.”

Haber: Burak Alkaya

Burak Alkaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER