Türkiye İş Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürlüğü ile Afşin Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle Afşin’de "Süt Sığırcılığı" kursu açılacak.

Afşin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde başlayacak olan kursun 10 gün boyunca devam edeceği belirtilirken, kursa katılanlara ise 80 saatlik eğitimin ardından sertifikalarının verileceği ifade edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Gıda Tarım İlçe Müdürü Muttalip Kurt, “ İlçemizde 'tarımsal nüfus gençleşiyor' projesi kapsamında 'süt sığırcılığı' kursu açılacak. Kurs 07 Aralık ile 18 Aralık tarihleri arasında İlçe müdürlüğümüzde gerçekleşecek. Kursa katılmak isteyen üreticilerimizin 01 Aralık 2015 tarihine kadar İlçe Müdürlüğümüze başvuruda bulunmaları gerekmektedir” dedi.

Süt sığırı yetiştiriciliği kursuna katılan kursiyerlere İŞKUR tarafından genel sağlık sigortası kapsamında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yapılacağını belirten Kurt, “ Kursu tamamlayan üreticilerimize Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifika verilecek ve katılanlara ise günlük 20 lira ücret ödenecek. 10 gün sürecek olan kursta, süt sığırlarında bakım ve besleme, sığır barınakları, sağım teknikleri, süt verimini etkileyen faktörler, damızlık seçimi, hayvan hastalıkları ve korunma yöntemleri gibi konular anlatılacak.

Kursiyerlerin öğrendiklerini uygulamaya geçirmesiyle hayvancılıkta verim ve kalite artacak ve böylece tarımsal gelişmelerimiz, ekonomiye katkı sağlayacak” açıklamasında bulundu.
Haber: Şenol Güneş