Kahramanmaraş’ın turizm cennetinde sezon kapanıyor

Kahramanmaraş’ın en önemli turistik mekânlarından biri olan ve her yaz on binlerce kişiyi ağırlayan kentin turizm cenneti Ilıca Kaplıcalarında sezon kapanıyor.

Kahramanmaraş’ın turizm cennetinde sezon kapanıyor

Onikişubat İlçesi’ne bağlı Ilıca Mahallesi’nde bulunan Ilıca Kaplıcaları her yaz sezonunda gerek Kahramanmaraş’tan gerekse de başta Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Kayseri olmak üzere çevre illerden binlerce misafiri ağırlıyor. Yaz sezonu boyunca kentin ekonomisine önemli bir katkı sağlayan ve kentin bir değeri haline gelen Ilıca Kaplıcaları, geçtiğimiz yıl koronavirüs pandemisi yüzenden yerli ve yabancı turistleri ağırlayamamıştı. Bu sezon ise pandemi tedbir kurallarının gevşetilmesi sayesinde ziyaretçileri kapılarını yeniden açan turizm cenneti; özellikle Temmuz, Ağustos ve Eylül’de pandemiden önceki dönemleri aratmayan bir yoğunluk yaşadı. Bu durum salgından etkilenen mahalle esnafının yüzünü güldürürken, gelinen noktada gerek okulların açılması, gerekse de sonbahara girilmesiyle Ilıca’da hareketlilik yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

ILICA MAHALLESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ilıca (Zeytun) Kaplıcası Kahramanmaraş'ın 72 km. kuzeyinde eski Elbistan-Kahramanmaraş kervan yolu üzerinde Berit Dağı eteklerindeki Ilıca Mahallesi’nde yer almaktadır. Kükürt petrol artığı ve az miktarda yağ karışımı ile meydana gelen şifalı suyun; Romatizma hastalıklarına, kırık-çıkık ve kadın hastalıklarında olumlu etki yaptığı belirtilmektedir.

KAPLICALARIN FAYDALARI

Kaplıcalardan faydalanırken jakuzi yahut küvete girmeyi düşünüyorsanız özellikle yaz sezonunda mutlaka bir gün öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız. Ilıca Kaplıcası Resmi Gazetenin 15 Şubat 2002 tarih ve 24675 sayılı nüshasında da yayınlanarak Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen kaplıca statüsüne alınmıştır. 1- Her kaplıca tedavisinden önce doktora gidilmelidir. 2- Her kaplıca kürü en az 15, en çok 20 banyodur. 3- Banyo süresi 15 dakikayı geçmemelidir. 4- Her banyodan sonra 45 dakika ile 60 dakika yatarak dinlenilmelidir. 5- Tok karnına banyoya girilmemelidir. 6- Boş zamanlarınızı yürüyerek, eğlenerek, egzersiz yaparak değerlendiriniz. 7- Günde en az bir defa, en çok defa banyo alınmalıdır. 8- Kaplıca süresince ağır hamur tatlılar, yağlı yemekler ve etler yemeyiniz. 9- Bol miktarda meyve taze sebze, az yağlı yemekler ızgara ve haşlama türünde yemekler tercih ediniz. 10- Banyoya çok girmek, fazla durmanın insanlar için faydalı olmadığı konusunda doktorlar hem fikirdir. 11- Sağlık amaçlı gelenlerin fazla kese ve sabun yapmaları yararlı olmayıp, aksine tedavinin etkisini azaltacağı bilinmelidir.
 

Haber: Abdulsamet ispir

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 15:58

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER