Başkan Mahçiçek; 7 Güzel Adam’ın ‘Özdenören’leri Türk Edebiyatı’na damga vurdu

Kahramanmaraş’ta doğan ve Türk Edebiyatı’na damga vuran Rasim ve Alaeddin Özdenören’in doğum günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Kahramanmaraş’ın söz ustası yazarlar ve şairler kenti olmasında büyük payı olan 7 Güzel Adam’dan ikisi Rasim ve Alaeddin Özdenören’in doğum gününü kutlarken, Alaeddin Özdenören’i rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, Rasim Özdenören üstadımıza sağlık dolu, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

Başkan Mahçiçek; 7 Güzel Adam’ın ‘Özdenören’leri Türk Edebiyatı’na damga vurdu

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın, şiir, şair ve edebiyatın başkenti olarak anılmasında önemli bir yere sahip olan 7 Güzel Adam’ın ikiz kardeşleri Rasim ve Alaeddin Özdenören’in 20 Mayıs 1940 yılında dünyaya gelmeleri sebebiyle kutlama mesajı yayımladı. Başkan Mahçiçek mesajında, Rasim ve Alaeddin Özdenören kardeşlerin Kahramanmaraş’ın söz ustası şairler ve yazarlar kenti olarak anılmasında büyük pay sahibi olduklarını söyledi.

Mesajın devamında şu ifadeler kullanıldı; “Şiir, şair ve edebiyat denildiğinde ilk akla gelen illerden biri olan Kahramanmaraş’ımız, tam anlamıyla bir neslin gelişimine katkı sağlayan şair ve düşünce adamlarını yetiştiren önemli bir edebiyat şehridir. Başta Necip Fazıl Kısakürek olmak üzere 7 Güzel Adam olarak bilinen Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Ali Kutlay gibi değerleri şairlerimiz, günümüz Türk edebiyatında ‘Maraş ekolü’nü oluşturmuştur. İşte bu 7 değerli şairimizden ikiz kardeş olan Rasim ve Alaeddin Özdenören, 20 Mayıs’ta Kahramanmaraş’ımızda dünyaya gelmiştir.

“Onikişubat Belediyesi olarak şair ve yazarlarımızı unutturmayacağız”

Ağabeylerimiz Rasim ve Alaeddin Özdenören’in yazarlık meziyetlerini anlatmaya kelimeler az gelir ancak onları doğum günlerinde unutmamayı, gelecek nesillerimize de aktarmayı önemli bir görev üstlendik. Türk edebiyatında öykü yazarlığı alanında Rasim Özdenören, şiir ve deneme yazarlığı alanında ise Alaeddin Özdenören eserleriyle gönüllerimizde önemli bir yer edinmekte, fikir dünyamıza katkılar sağlamaktadır. Onikişubat Belediyesi olarak gelecek nesillere, geçmişteki edebi zenginliklerimizi aktarmak için önemli projelere imza atıyoruz. Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi kapsamında yazarlarımızın kitaplarını sadece Onikişubat’ımızda değil şehrimizin tamamında öğrencilerimizle buluşturduğumuzu ve buluşturmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim. Özdenören kardeşler gibi diğer yazarlarımızın da eserlerine sahip çıkıyor ve gelecek nesillerimize, edebiyat dünyamızın mihenk taşlarını unutturmuyoruz. Bu vesileyle üstatlarımız Rasim ve Alaeddin Özdenören’in doğum gününü kutlarken, Alaeddin Özdenören’i rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, Rasim Özdenören’e sağlık dolu, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER