banner287

Mikrokredi 200 bin dar gelirli kadının iş fikrini hayata geçirdi

2003 yılında dar gelirli kadınların iş kurması için hayata geçirilen mikrokredi uygulaması bugüne kadar 200 bin dar gelirli kadının iş fikrini hayata geçirmesini sağladı.

Mikrokredi 200 bin dar gelirli kadının iş fikrini hayata geçirdi

Nobel Barış Ödülü sahibi ve Mikrokredinin dünyadaki öncüsü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Aziz Akgül işbirliğiyle, 2003 yılından bu yana uygulanan Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin dar gelirli kadına ulaştı. Bu vesileyle iş fikri olan binlerce dar gelirli kadın iş hayatına başlayarak hayallerine kavuşmasına önayak oldu. Her yıl geleneksel olarak 18 Temmuz tarihinin “Mikrokrogirişimci Kadınlar Günü” olarak kutlanmasının önemine değinen Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Halil Fatih Akgül, “Hepitalist insan, Hepitalist mikrogirişimci” anlayışıyla bugüne kadar 200 bin dar gelirli kadının iş fikrini hayata geçirmelerine vesile olduğunu kaydetti.

19 YILDA BİR MİLYAR 350 MİLYON TL KREDİ

Bu uygulama kapsamında 19 yılda toplam bir milyar 350 milyon TL’lik kredini dar gelirli kadınlara sağlandığını kaydeden Akgül, “Mikrokrediyle bugüne dek nice hayatlar değişti. 19 yılda iş fikri olan binlerce kadının hikâyesi yazıldı. Bu başarı hikâyelerinin yazılabilmesi için, bugüne dek 1 milyar 350 milyon liralık mikrokredi dağıtıldı. 6 milyon dar gelirli kadın arasında sermaye desteği bulamayan binlerce kadın girişimci adayımız var. Amacımız, onların mikrokredi vasıtasıyla iş fikirlerini hayata geçirerek iş kurmalarını sağlamaktır”şeklinde konuştu.

AMACIMIZ KADINLARIN KENDİ AYAKLARI ÜSTÜNDE DURMASI

Amaçlarının kadınların kendi ayakları üzerinde durması olduğunu ifade eden Akgül, “Mikrokrediyle kadınların hayatlarını değiştiriyoruz. Amacımız, kadınların kendi ayakları üstünde durması ve iş hayatında daha aktif rol almalarının mümkün olmasıdır. 19 yıllık süreçte, 200 bin kadına mikrokredi sayesinde iş kurma olanağı sağladık. Bundan sonraki hedefimiz, Türkiye’de gelişmiş ülkelere oranla düşük olan kadın girişimciliğini arttırmaktır. Bizler, hayallerini ilmek ilmek işleyerek gerçekleştiren kadınların hikâyesine tanık oldukça inancımız artıyor. Mikrogirişimci kadınlarımız, mikrokrediyle üretiyor, ticaret yapıp bunun satışını yapıyor ve ekonomiye can veriyor. Mikrokredi programıyla, iş kurma olasılığı olan kadınlarımızın her zaman yanındayız” diye konuştu.

Burak Alkaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER