banner287

Basının üstlendiği vazifeyi devam ettirmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, sebebiyle bir açıklama yayımladı. Erkılınç, yayımlanan açıklamada; “Görsel, yazılı ve dijital mecralarla haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basınımızın, kamuoyunun hızlı, doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirilmesinde üstlendiği vazifeyi devam ettirmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır” dedi.

Basının üstlendiği vazifeyi devam ettirmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır

2000’li yılların başından itibaren Türkiye’deki ifade özgürlüğünün önündeki engellerin teker teker kalktığını ve basın camiasının çok sesli, objektif yapısına tekrar kavuştuğuna dikkat çeken Erkılınç,  Basın İlan Kurumu’nun birinci önceliği; yeni teknolojilerle birlikte yaşanan mecra değişiminin getirecekleri ve bu olağanüstü dönüşüme basının uyum sağlaması olduğunu dile getirdi. Erkılınç, “Demokratik toplumların en önemli güvencesi haline gelen basın sektörü, kendini sürekli yenileyen ve etkinliğini her geçen gün artıran yapısıyla özgürlüklerin teminatı olma görevini başarıyla

sürdürmektedir. Görsel, yazılı ve dijital mecralarla haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basınımızın, kamuoyunun hızlı, doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirilmesinde üstlendiği vazifeyi devam ettirmesi ülkemiz için hayati önem taşımaktadır” diye konuştu.

BASIN İLAN KURUMU ÖZGÜR HABERCİLİĞİN GARANTÖRÜ OLMAYI SÜRDÜRECEKTİR

Basın İlan Kurumu’nun basın özgürlüğünü garantörü olacağının altını çizen Erkılınç, “2000’li yılların başından itibaren ülkemizde ifade özgürlüğünün önündeki engellerin teker teker

kaldırılmasıyla birlikte basın camiası, çok sesli, objektif ve bağımsız hüviyetini yeniden kazanmaya

başlamıştır. Bugün her türlü fikir ve görüşün görsel, yazılı ve dijital tüm mecralarda özgürce ifade edilebilmesi ülkemiz için büyük bir zenginlik kaynağıdır. Ülkemiz basın hayatının çok sesli ve objektif yapısı, özellikle dijital mecraların çeşitlenmesiyle birlikte, kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan dezenformasyonlarla hedef alınmaktadır. Aslında doğrudan basınımızın itibarına yapılan bu saldırılar, doğru ve gerçek bilgiyi ilkeli ve objektif olarak okurlarına sunan medya mensupları sayesinde bertaraf edilmektedir. Türk basınının kamudaki en büyük destekçisi olan Basın İlan Kurumu bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de özgür haberciliğin garantörü olmayı sürdürecektir. Tüm dünyayı etkileyen geleneksel medyadan dijitale geçiş sürecinde Basın İlan Kurumu’nun birinci önceliği; yeni teknolojilerle birlikte yaşanan mecra değişiminin getirecekleri ve bu olağanüstü dönüşüme basının uyum sağlaması olmuştur” ifadelerini kullandı.

BASIN ÇALIŞANLARININ SOSYO- EKONOMİK STANDARTLARININ YÜKSELTİLMESİ DEMOKRASİYİ BESLEYECEKTİR

Erkılınç, yayımladığı açıklamayı şu şekilde tamamladı: “Ayrıca, Türkiye’nin her köşesinde görevlerini başarıyla sürdüren kıymetli basın çalışanlarının sosyo-ekonomik standartlarının yükseltilmesinin, ülkemiz sathında yerleşen demokratik ve özgürlükçü iklimi daha da besleyeceğine dair inancımı özellikle vurgulamak istiyorum. Bu düşüncelerle, Basın Bayramı’nızı kutluyor, Basın Ahlak Esasları’na uygun, insan haklarına saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışıyla mesaisini sürdüren tüm medya çalışanlarımıza başarılar diliyorum.”

Haber Merkezi

Didem Kayabaşı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER