Uygunsuzluk oranı en yüksek ürün asansör

Uygunsuzluk oranı en yüksek ürün asansör

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Nesih Tanrıverdi, günlük yaşamda kullanılan ürünlerde uygunsuzluk oranı en yüksek ürünün asansörler olduğunu bildirerek, "Asansörlerle ilgili de etiketlere dikkat etmek gerekiyor. Kırmızı etiketli olan asansörlerin kullanılması kesinlikle tehlikeli ve yasaktır" uyarısında bulundu. 

Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, bir ürünü güvenli kullanma ve güvenli bir ortamda yaşamanın, her tüketicinin hakkı olduğunu belirtti. Tüketicilerin de bu hakka kavuşabilmeleri için mücadele etmeleri gerektiğine dikkati çeken Tanrıverdi, ürün güvenliği kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın kendine düşen görevi yerine getirme çalıştığını ifade etti.

Tüketicilerin karşılaştıkları olumsuz durumlarda, güvensiz ürünle karşılaşmaları halinde ne yapmaları gerektiğini bilemediğini aktaran Tanrıverdi, bu konuda en kolay ve etkili yollardan birinin "Alo 170" Ürün Güvenliği Hattı olduğunu vurguladı.

Karşılaşılan sorunlarla ilgili Hakem Heyetlerine de başvurabileceğini anımsatan Tanrıverdi,  "Bugünlerde kutlanan Ürün Güvenliği Haftası kapsamında tüketicilere birlik olarak bir çağrıda bulunmak gerekiyor. 'Alo 170' hattını kullansınlar. Güvensiz bir ürünle karşılaşan bir tüketicinin bir mağduriyeti varsa bu hattı kullanmasını öneriyoruz. Güvensiz çıkan bir ürün piyasadan toplatılmakla birlikte bununla ilgili de bir ayakkabı firmasının piyasadan çekildiğini biliyoruz. Şikayet ve ihbar hattını kullanmak tüketiciler açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

"UYGUNSUZLUK ORANI EN YÜKSEK ASANSÖR"
Ürün Güvenliği Haftası'nın tüketici olarak "herkesin kendi sağlığına sahip çıkması gerektiğini" söylediğini aktaran Tanrıverdi, tüketicinin gerektiğinde araştırmalar yaparak, firmalar daha sorunun farkına varamadan ortaya çıkartması gerektiğini kaydetti. 

Asansörler için vatandaşların dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Tanrıverdi, "Kullanılan ürünlerde uygunsuzluk oranı en yüksek ürün asansörler. Asansörlerle ilgili de etiketlere dikkat etmek gerekiyor. Kırmızı etiketli olan asansörlerin kullanılması kesinlikle tehlikeli ve yasaktır. Bunu kullanmaya devam edenler varsa ve buna engel olmayanları ihbar ve şikayet yönüyle ilgili mercilere aktarmak gerekir" değerlendirmesinde bulundu. AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER