UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Türk ve Dünya Tarihi’nin akışını değiştiren Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta çeşitli törenler düzenlendi. Törenlerde Türk yurdunun bağımsızlığı için canını veren kahramanlar dualarla anıldı.

Kahramanmaraş’ta, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla çeşitli törenler düzenlendi. Törenler, Kahramanmaraş Şeyh Adil Mezarlığı’nda bulunan Şehitliğin ziyaret edilmesi ve çelenk sunumuyla başladı. Programda Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, il protokolü ve vatandaşlar, şehit mezarlarına karanfil bıraktı, dualar etti. Burada şeref defterini imzalayan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, “Milletimizin vatan sevgisi, iman gücü azmi ve kararlılığı sayesinde kazanılan Çanakkale Zaferi istiklalimize vesile olmuştur” dedi.

Ardından, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce organize edilen ve Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi tarafından, hazırlanan programa geçildi. Programa Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tümgeneral Uğur Bülend Acarbay, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İmran Kılıç ve Habibe Öçal, Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, vali yardımları, kurum müdürleri, askerler, şehit aileleri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“KAHRAMANLARIMIZ SONSUZA KADAR ANILACAKTIR”

Programda ilk olarak kürsüye Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Karaca geldi. Günün anlam ve önemini anlatan konuşma yapan Karaca, “Asil milletimizin egemenliği ve bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Aziz şehitlerimizi rahmetle andığımız bu anlamlı günde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı için bir arada toplanmış bulunuyoruz. Azmin ve imanın 7 düvel karşısında galip geldiği bu büyük destan, Atatürk’ün, ‘Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum’ emriyle hareket geçip, vatının ve milletin bekası için en ufak bir tereddüt göstermeden canlarını feda etmeyi göze alan kahramanların eseridir. Ölümü göze alarak koşanların fedakarlığıyla yazılan Çanakkale Destanı, arkadaşının öldüğünü gördüğü ve biraz sonra kendisinin de öleceğini bildiği halde sarsılmaz bir iman ve tevekkülle cennete gitmeye hazırlanan emsalsiz kahramanların eseridir. Şanlı tarihimiz boyunca vatanımızın her karış toprağında bir parçamızı bıraktık. Büyük mücadeleler verdik, sayısız badireler atlattık. Bedelini şehitlerimizin mübarek kanlarıyla ödeyerek bu topraklarını kendimize vatan yaptık. Asil milletimiz asırlar boyunca Orta Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Rumeli’ye, Balkanlar’dan Kafkaslara, Yemen’den Galiçya’ya kadar 7 iklim 3 kıtada yüz binlerce evladını şehit vermiştir. Terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt içinde ve dışında, sınır ötesinde binlerce kahramanımız şehit olmuştur. Cennet vatanımızda rahat ve özgürce huzur içerisinde yaşamamızı onlara borçluyuz. Kahramanmaraş şehitlerimizden bize kalan bu yüce ruh, 15 Temmuz’daki menfur darbe girişimine karşı başta Ömer Halisdemir olmak üzere 249 vatan evladımıza ilham kaynağı olmuş ev bu şehitlerimizin tarihimize şan veren kahraman şehitler olarak sonsuza kadar anılacaklardır” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE GİDEN ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI”

Karaca’nın ardından Üsteğmen Yakup Doğuhan Şahin de yaptığı konuşmada Çanakkale Zaferi’ni anlattı. Çanakkale Zaferi’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olduğuna dikkat çeken Şahin, “Kutsal vatan topraklarını bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalplerimize yazdığımız aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmak maksadıyla toplanmış bulunmaktayız. 104 yıl önce bugün 18 Mart 1915, Çanakkale Boğazı’nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Bu tarih Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 4 bin 768 numaralı kanun ile 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda Şehitler Günü olarak kabul edilmiştir. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadet ve gazilik pahasına kazanılan bu zafer, istiklal harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti’ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur” dedi.

“ŞEHİTLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ”

Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisi olduğunu dile getiren Şahin, “Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin güzel örneklerinden birisidir. Başta büyük önder Atatürk olmak üzere gerektiğinde vatanı için şehit olmayı en şerefli görev olarak kabul eden, 7’sinden 70’ine kadın-erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güçle Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır. Hayatını bu cengaver erleri komuta ederek geçiren dünyanın hiçbir ordusunda, ‘Yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir’ diyerek bu kahramanlara hayranlığını ifade eden, büyük önder, ebedi başkomutan Atatürk ve aynı duyguları paylaşan bizler şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİZLERE SÖZ VERİYORUZ Kİ...”

Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti; “Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede, yurt dışında icra edilen harekatlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Ulusumuzun var oluşunun, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolü olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunması ve sahip olduğumuz yüce değerlerin genç nesle aktarılmasında en değerli hazinemizdir. Bu nedenle şehitlerimizin aziz hatıraları nesilden nesle sonsuza dek yaşatılacaktır. Aziz şehitlerimizin yüreklerimizde yaktıkları ateş, vatanımıza yönelecek her türlü tehditlere karşı vereceğimiz mücadelede sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmeliler ki, ülkemizin birliğine göz diken düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri dün olduğu gibi bugün de Türk milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bertaraf edilecektir. üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan, bayrağımıza rengini kanlarıyla veren kahraman şehitlerimiz, manevi varlığımızdan aldığımız güçle vatanımıza yönelik her türlü tehdide karşı, her şart altında üzerimize düşen görevi yapacak ve size layık olmaya çalışacağız. Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından üstün tutan Aziz şehitlerimiz, sizleri bizden ayıran ölüm, size olan bağımızı asla koparmayacaktır. Kutsal emanetiniz olan vatan ilelebet hür kalacaktır. Sizlere söz veriyoruz ki, Çanakkale sonsuza dek geçilemeyecek, gök kubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyoruz.”

Şahin’in konuşmalarının ardından Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi öğrencilerinin günün anlam ve önemini anlatan şiir, tiyatro ve koro dinletileri katılımcıları duygulandırdı.

“ALLAH BİR DAHA BU MİLLETE ÇANAKKALE SAVAŞLARI GÖSTERMESİN”

Program sonrası açıklamalarda bulunan TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise, “Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümünde Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün şehitlerimize minnetlerimizi sunuyoruz. Anlamlı bir gün, anlamlı bir tören. Çocuklarımız, gençlerimiz Çanakkale ruhunu yaşattılar, yaşadıklarını gösterdiler. Allah bir daha bu millete Çanakkale Savaşları göstermesin, İstiklal Marşı yazma zorunluluğunda bırakmasın. Gençlerimize diyorum ki; birbirinizi sevin, bu vatanın, bu bayrağın, bu özgürlüğün kıymetini bilin, başka Türkiye yok” dedi.

“BİZDEN SONRAKİ NESİLLER DE BU ÜLKENİN KIYMETİNİ BİLMELİ”

Türkiye’nin şehit kanlarıyla yoğrulmuş bir ülke olduğunu ve sadece Müslümanların değil, dünyadaki bütün mazlumların hamisi konumunda bulunduğunu kaydeden Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek de, “Kısmet oldu bende Çanakkale Şehitlerimizin anıtını Çanakkale’de görme imkanım oldu. Oraya gittiniz zaman biraz daha iyi anlıyorsunuz. Bu ülke için gerçekten kanını vermiş o güzel insanların oralarda yattığını görünce, ülkemizin de ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsunuz. Çünkü bu ülke için çok sayıda insanımız, askerimiz, polisimiz canlarını feda etmişlerdir. Orada her ilin şehitlerini ayrı ayrı olduğunu, Kahramanmaraşlı şehitlerimizin isimlerini görme imkanı bulmuştum. Bu ülke askerlerimizin, polisimizin, insanlarımızın kanlarıyla yoğrulmuş bir ülke. Bizden sonraki nesiller de bu ülkenin kıymetini bilmeli. Sadece Müslümanların demiyorum dünyadaki bütün mazlumların hamisi olan bir ülkeyiz. Onun için bu ülkenin kıymetini bilmeli, bu ülkeye layık olan insanlar olarak çocuklarımızı yetiştirelim. Geleceğimizi de böyle kurtarabiliriz ancak diye düşünüyorum. Bu ülke için kanlarını, canlarını veren bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Program sonrası şehitler anısına irmik helvası dağıtıldı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

bahis ekbonus.com Bonus Veren Siteler

taksim escort