Tarihi dönüşüm

Tarihi dönüşüm

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin iki dolmuşu bir otobüse dönüştürme çalışmaları tamamlandı ve ilk otobüsler şehre getirildi. Otobüse dönüşen dolmuşların yerine hizmet verecek olan 25 otobüsün hizmete açılışı, dün Kahramanmaraş Fuar Merkezi (KAFUM)’nde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından gerçekleşti.

Kahramanmaraş halkına daha kaliteli hizmet vermek adına küçük dolmuşların yerini geniş, konforlu ve ferah otobüsler alıyor. Dönüşümün ilk adımı atıldı ve 25 otobüsün hizmete açılış töreni yapıldı. Yeni otobüsler plaka işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kahramanmaraş caddelerinde halka hizmet etmeye başlayacak. KAFUM’da düzenlenen açılış töreninde konuşma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,

“Kahramanmaraş için tarihi bir dönüşüm. Toplu taşımanın modernleşmesi, bunun sisteme uyarlanması, toplu taşımanın da geleceğe dair ve özel sektör açısından çok önemli bir dönüşümdür” dedi. Türkiye’nin yanı sıra Kahramanmaraş’ında gelişip değiştiğinin altını çizen Erkoç, “İnsanlar ve şehirler toplu taşıma da çok yeni donanımlara sahip araçlar kullanılıyor. Dünya da şehirler arasında toplu taşımada bir yarış var. Bizde dünyadaki toplu taşıma sisteminin kalitesinin arttırılmasındaki yarışa Kahramanmaraş’taki bu dönüşümü gerçekleştirerek katılacağız” diye konuştu.

 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK PROJE

Bu tarihi dönüşümün Kahramanmaraş için çok önemli olduğunu söyleyen Erkoç, “Yaklaşık 20 esnaf bu araçları satın aldılar ve sisteme dahil etmek üzere buraya getirdiler. Bu konforlu araçlarda Kahramanmaraş’ın güzel insanları daha kaliteli seyahat edecekler. Araçlar klimalı ve vatandaşın araca erişimi daha kolay ulaşabilecekleri sisteme sahip. Yeni sistemle beraber toplu taşımadaki birçok sorun ortadan kalkacak. Havuz sistemi ile birlikte esnafımız arasında mevcut dolmuş hatlarındaki ticari yarış bitecek. Havuz sistemiyle beraber daha sakin bir toplu taşıma sistemi olacak. Bu dönüşümden sonra vatandaşlar toplu taşımayı daha çok tercih edecek. Büyükşehir belediyesi olarak 16 tane otobüs almıştık. Şu anda şehir merkezinde görev yapan 400’e yakın dolmuş ve halk otobüsünün otobüslere geçmesinde sonra halkımız toplu taşımda da daha rahat edecek” dedi. Modernleşme ile beraber halkın daha konforlu ve daha ferah seyahat edeceğinin altını çizen Erkoç, “Yeni dönemde otobüsçülerimiz evlerine daha çok ekmek götürüp daha çok para kazanacaklar. Kahramanmaraş bu dönüşümde Türkiye’ye örnek olacak. Kahramanmaraş artık Büyükşehir her alanda bu şehre yakışır projeler üreterek büyükşehir olmanın gereğini yerine getirecek” şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞ DAHA KONFORLU SEYAHAT EDECEK

Yavuz Dolmuşları Durak Başkanı Erdal Yabasun ise Manşet Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda yerli bir markayı tercih ettiklerini söyledi. Atak marka otobüslerle vatandaşların rahatını ve konforunu ön planda tuttuklarını belirten Yabasun, “Diğer arabalarda 5 merdivenle çıkılıyordu. Bu arabalarla düz olarak çıkılabilecek. Artık globalleşen dünya da ilkelcilik diye bir şey olamaz. Müşterinin hem parasını alacağım hem de benim istediğim araçta taşıyacağım. Böyle bir düşünce olamaz” diye konuştu.

Otobüslerin işlemlerinin ardından faaliyete geçeceklerini belirten Yabasun, “Bir hafta içinde dönüşüme girenler hizmete başlayacaklar” şeklinde konuştu.

Açılış törenine; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Çağlayancerit İlçe Belediye Başkanı Üzeyir Kızılseki, Sivil Toplum Kuruluşu Yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER