banner263

Tapuda sahteciliğin önüne geçilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapuda sahteciliğin önüne geçebilmek adına başlattığı Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’ni değerlendiren Emlakçı Murat Özkan, “Çok doğru ve yerinde bir karar” dedi.

Tapuda sahteciliğin önüne geçilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapuda sahteciliğin önüne geçebilmek için Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'ne başladıklarını bildirdi. Adlı, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin (EKDS) İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen ve Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu söyledi. Kimlik doğrulamanın tapuda sahteciliğin önüne geçmek için çok önemli olduğunu ve bu konuda Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nden önce de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile çalıştıklarını belirten Adlı, vatandaşların T.C. Kimlik Numarasını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sistemine girip kimlik bilgilerini alarak doğrulama yaptıklarını anlattı.

PARMAK İZİ AYRINTISI
Vekâletlerin doğrulanması işlemi Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştirdiklerini dile getiren Adlı, Ticaret Bakanlığı üzerinden de ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığını doğruladıklarını aktardı. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bu tip birçok uygulaması olduğunu ve başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Adlı, şunları kaydetti: "İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz."

“ÇOK SIKI TUTULDUĞU HALDE YİNE DE SAHTECİLİK OLUYORDU”
Gelişmelerle ilgili konuşan Kahramanmaraşlı Emlakçı Murat Özkan, şunları söyledi: “Dijital ortama geçmeden önce tapuda sahtecilik çok oluyordu. Bununla ilgili birçok dolandırıcılık yönetimini duymuştuk. Ama artık hemen hemen her şeyin olduğu gibi tapu işlemlerinin de dijitale geçmesiyle birlikte dolandırıcılıklar neredeyse imkansız oldu. Ancak bu kadar sıkı tutulduğu halde sahtecilik yine de oluyor. Bu noktada Tapu ve Kadastro Genel Müdürümüz yeni bir uygulamanın hayata geçeceğini söyledi. Sanıyorum parmak izi uygulaması gelecek. Ben bunun çok doğru ve yerinde bir karar olduğuna inanıyorum.”      

Haber: Emre Akkış

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER