Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binası hizmete açıldı

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü binası hizmete açıldı

Yapımı tamamlanan Kahramanmaraş Tapu ve Kadastro Müdürlüğü hizmet binası, düzenlenen törenle hizmete açılırken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binasının da, temeli atıldı.

Onikişubat ilçe sınırlarında bulunan eski bayındırlık lojmanları binasının yerine yapılan Kahramanmaraş Tapu ve Kadastro Müdürlüğü hizmet binası, 1 yıl içerisinde tamamlandı. Açılışı yapılan hizmet binasında, Onikişubat ve Dulkadiroğlu Tapu Müdürlükleri ve Kadastro Müdürlüğü hizmet verecek. Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün açılışına ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binasının temel atma törenine katılan Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, Vali Mustafa Hakan Güvençer ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal, birer konuşma yaptılar.


KAYNAK, “HÜKÜMETİMİZİN AMACI İNSANININ MUTLULUĞU VE ÜLKESİNİN KALKINMASIDIR”
Düzenlenen törende konuşan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, Geçtiğimiz dönem Türkiye 50 yıl süren kadastro davalarını çözmek için bir hamle başlatmıştır diyerek, “Önümüzde ki günlerde de göreceğimiz gibi bu davalarda artık tarihe karışacaktır” dedi.

Kaynak, Devletin görevinin insanın canının ve malının emniyetini sağlamak olduğunu söyledi. Gayrimenkul ve kadastro işler önemli olduğu için Osmanlı’nın, bundan yaklaşık 70 yıl önce bu teşkilatları kurduğunun altını çizen Kaynak şöyle konuştu: “Geçtiğimiz dönem Türkiye 50 yıl süren kadastro davalarını çözmek için bir hamle başlatmıştır. Önümüzde ki günlerde de göreceğimiz gibi bu davalarda artık tarihe karışacaktır. Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş gelişmiş şehir statüsünde olduğu için hem Kahramanmaraş’ın hem çevre planını hem de şehir planını yönetiyor. Planlar sonucunda hem ülke politikasında hem de kazançlar yönünden bu binalarda güncellenecek bir olaydır. Yakın zamanda göreceğiz ki insanımızın mutluluğunu ülkemizin kalkınmasını bununla hep beraber yaşayacağız. Hükümetimizin tek bir amacı var. Oda, insanının mutluluğu ve ülkesinin kalkınmasıdır. İnsanımız yaşarsa devletimizde yaşayacaktır. Birçok hizmetlerimizi insanların hızlı kolay almasını sağlayan işlemler yapıyoruz. Çevre bizim önem verdiğimiz en önemli unsurlardan bir tanesidir. Hükümetin ve tüm arkadaşlarımızın başlattığı bu hizmet kervanı sürekli sürsün. Türkiye bir an önce layık olduğu refaha ve mutluluğa kavuşsun.”

VALİ GÜVENÇER: “TAPU KADASTRODA 12 YILDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMIŞTIR” 
Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer de, Devlet olmanın en önemli gereklerinden birinin her şeyden önce vatandaşın temel insan haklarını korumak ve geliştirmek olduğunu ifade etti. Güvençer sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Gururluyuz, bu gurur daha çok bunu topyekûn hak etmiş olmanın bizlere verdiği bir gururdur. Zor günlerden geçiyoruz. Elbette bu zorluklar hepimizi yakından ilgilendiriyor ve üzüyor ama bu büyük millete, bu büyük milletin devletine üzülmek değil gereklerini yapmak düşüyor. Bu büyük millet gerçekten büyük olduğunun zor günlerde üzerine düşen her şeyi büyük bir metanetle, sadakatle, sabırla yerine getiriyor. Daha iyisini de hak ettiğimizi bize gösteriyor. Büyük milleti temsil etmek zorunda olan ve bu insanlara hizmetkâr olan Türkiye Cumhuriyeti devleti de bir yandan zorlukları aşmak adına gereklerini eksiksiz yerine getirirken bir yandan da milletin kendine gösterdiği büyük hedefe ulaşmak için hiç aksamadan eksiksiz, ihmal etmeden, ertelemeden, ötelemeden adımlarını atıyor. Bu bir bayındırlık faaliyetidir. Bu bir inşaat faaliyetidir. Son derecede kıymetlidir. Devlet olmanın en önemli gereklerinden biri her şeyden önce vatandaşın temel insan haklarını korumak ve geliştirmektir. Temel insan haklarının içerisinde mülkiyet hakkı öncelikli haklar arasındadır. Tapu kadastro hizmetleri de bu gereklerinde ilk adımdır. Son 10-12 yılda da gerçekten kayda değer adımlar atmıştır. Eğitim, sağlık, ulaşım, enerji sektörlerinde atılan adımlar çok daha fazla geniş kitlelere yayılmıştır. Tapu kadastro hizmetlerinde ki benzer gelişmede daha az olarak görünüyor. Tapu kadastroda da 12 yılda önemli adımlar atılmıştır. Bu bina Kahramanmaraş’a yakışacak. Büyükşehir Belediyesi bu şehri gerçek anlamda Kahramanmaraş’a yakışır bir şekilde rahatlatmak konforlu hale getirmek tapu kadastro müdürlüklerimizin sayesinde şehir merkezini rahatlatacak.”


GENEL MÜDÜR KANAL: “YILDA 20 MİLYON VATANDAŞIMIZA HİZMET VERİYORUZ”
Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal ise, Tüm Türkiye genelinde Tapu ve Kadastro birimlerinin vatandaşın gönül rahatlığıyla geldiği, orada bulunmaktan mutlu olduğu, güler yüzlü hizmet aldığı, ayrılırken de memnuniyetle ayrıldığı birimler haline geldiğini söyledi.

Dünyada tartışılmayan ve evrensel olan üç temel hak olduğunu vurgulayan Kanal, “Bunlar yaşam, özgürlük ve mülkiyet hakkı. Mülkiyet ve buna ilişkin hakların ölçüsü ve muhafazasıyla görevli bulunan kurumumuz devletin en önemli fonksiyonlarından birini yerine getirmekte ve hizmet sektöründe yer almaktadır. 168 yıllık geçmişe sahip olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülkemizin en önemli en güvenli kurumları arasında yer almakla birlikte devlet vatandaş ilişkilerinin en yoğun yaşandığı kamu kurumlarından birisidir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yaklaşık 18 bin yediyüz personeliyle yıllık 7 milyon işlem hacmine ulaşmakta ve yılda 20 milyon vatandaşımıza hizmet vermektedir. Bunun yanında da birçok kamu kurumu ve tüzel kişilik belediyeler ciddi anlamda hizmetlerimizden istifade etmektelerdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 10 yıl içerisinde yürüttüğü Türkiye kadastrosunun bitirilmesi, tamamlanması projesi, Tapu ve Kadastro Bilgi sisteminin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi projesi, Tapu arşiv bilgi sisteminin kurulması projesi, tüm Türkiye genelinde 24 saat gerçek zamanlı ölçü yapmaya yani coğrafi konumu birkaç cm metre mertebesinde belirlemeye imkan tanıyan  tusaga aktif projesi, Tapu ve Kadastro modernizasyon projesi, harita bilgi bankası projesi, 2 B kadastrosunun bitirilmesi projesi, Türkiye Ulusal coğrafi bilgi sistemi alt yapı kurulum projesi,   orman kadastrosunun bitirilmesi projesi, lasman gayrimenkul sisteminin oluşturulması projesi, hizmet takip projesi, sürekli kurumsal gelişim projesi gibi özelerin her biri kısa orta ve uzun vadede de ülkemizin ekonomisinin büyümesine katkı sağlayacak önemli projelerdir. Projelerin bir bölümü halen devam etmekte olup en makul sürelerde tamamlanacaktır” dedi.

Kanal sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyada gelişen küreselleşme yaklaşımı ülkemizin Avrupa birliğine uyum sürecini ve gelişen bilgi teknolojinin sağladığı olanaklar tapu ve kadastro genel müdürlüğü teşkilat yapısının ve hizmet sunumlarının yeniden yapılandırılmasını gerektirmiştir. Özellikle büyük bir işlem hacmine sahip olan kurumumuz kamu yönetimindeki çağdaş gelişmeler doğrultusunda kurumuzun yeniden yapılanmasına olan ihtiyaçta tartışmasızdır. Yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında tapu ve kadastro genel müdürlüğü hizmet süreçlerinin gözden geçirilmesi hizmet kalitesinin ölçülmesi ve geliştirilmesi bürokrasiyi ve kırtasiyeciliği artıran gereksiz süreç ve işlemlerin ayıklanması hizmetlerin etkili, verimli ive süratli bir şekilde vatandaşın ihtiyaç ve taleplerine göre sunulmasını sağlayacak çalışmaların yapılması gerekli ve zorunludur. İşte bu projeler bu amaçlara hizmet etmektedir. Bu projelerden sürekli gelişim ve kurumsal projeler de bu amaçlara hizmet eden projelerdir. Bu projelerde yer alan iyileştirme çalışmaları taşra birimlerimizin ve hizmet sunumlarımızın modernizasyonunu hedeflemektedir. Bu çalışmalar ile Tapu ve Kadastro müdürlüklerinin mekânsal ve fiziksel durumlarının iyileştirilmesi, onlayın başvuru ile numaratörlü başvuru sisteminin uygulanması, SMS yoluyla vatandaşların bilgilendirilmesi, e devlet kapısı üzerinden taşınmaz ve harç sorgulama hizmetlerinin sunulması gibi çalışmalar tüm birimlerimizde uygulanır hale getirilmiştir. Bu çalışmalar her gün daha yeni, daha güncel çalışmalarla vatandaşın bizden alacağı hizmet sunumlarını geliştirmeye yönelik olarak devam etmektedir. Ayrıca çağrı merkezimiz olan alo 181 hattı tapu kadastro müdürlüklerinden işlemler için randevu alınması bilgi alınması tapu kadastroyla ilgili bilgi alınması kurumumuza görüş öneri şikâyetle taleplerin iletilmesiyle ilgili alanlarından vatandaşlarımıza 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Bakanımızın hem talimatları hem de yakın takibi ile çalışmalarımız hedeflerine hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Tüm Türkiye genelinde Tapu ve Kadastro birimleri vatandaşımızın gönül rahatlığıyla geldiği, orada bulunmaktan mutlu olduğu, güler yüzlü hizmet aldığı, ayrılırken de memnuniyetle ayrıldığı birimler haline gelmiştir. Bazı şehirlerin ruhu vardır. Kahramanmaraş’ta ruhu olan şehirlerden birisidir. Bu yüzden buradaki müesseselerinde bu ruha yakışır, Kahramanmaraş’a yaraşır olması gereklidir.”

Protokol konuşmalarından sonra Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer’e Kudüs Vakfiye Defteri hediye etti.

Temel atma törenine, Ak Parti Milletvekilleri Veysi Kaynak, İlker Çitil, Nursel Reyhanlıoğlu, Vali Mustafa Hakan Güvençer, Onikişubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, Dulkadiroğlu Kaymakamı Mehmet Türköz, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Tapu Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Gaziantep Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mustafa Aslan ve Kamu Kurum Müdürleri katıldı.
Haber: Mahmut Beyaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER