Sürücü kursları doldu taştı

Sürücü kursları doldu taştı

Kahramanmaraş merkezde yaklaşık 5 bin sürücü adayı ehliyet almak için sürücü kurslarına akın etti. Stajyer ehliyet sisteminin 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek olması nedeniyle mevcut sistemin Ekim ayında son sınavının yapılacağını duyanlar stajyer sürücü olmamak için bir an önce ehliyet almak istiyor.

Kahramanmaraş’ta Özel Yıldızlar sürücü kursunun sahibi ve aynı zamanda kurs eğitmeni olan Vedat Gökoğlan, kurslarda yaşanan son durumla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Gökoğlan; “Haziran ayında çıkarılan yönetmelikle gelen yeni sistem ehliyet almayı zorlaştıracak olması nedeniyle vatandaşların gözünü korkuttu fakat çok önemli ve faydalı olacak bir sistem. Trafikte yayalara saygı duymayı, kırmızı ışıkta durmayı yani kurallara uymayı sürücüler ister istemez öğrenecek” dedi.

Trafikte uygulanan para cezalarının maddi durumu iyi olan bazı kişilere caydırıcılığının olmadığın belirten Gökoğlan, hata yapanların ehliyetlerine el konulacak olması trafikte yaşanan sorunların önüne geçeceği düşüncesinde olduğunu ifade etti.  

KURALLARI ÇİĞNEYENE AF YOK

Sürücü kurslarını başarıyla tamamlayanlara, yeni uygulamada stajyer sürücü belgesi verilecek. stajyer sürücü belgesi, 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini asan, uyuşturucu, alkollü maddelerin etkisiyle araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 60 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri trafik zabıtalarınca geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin yeniden sürücü belgesi alabilmesi için yeniden sürücü kurslarında eğitim görüp yapılan sınavları başarıyla tamamlamaları gerekecek.

Stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenlerin, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecek. İkinci defa iptal olursa, yine ayni hükümler uygulanacak. Eğer ki sürücülüğe engel bir durumu yoksa aldığı belgeyi kursa götürerek onaylandığı takdirde kayıt olabilecekler. Bütün bu uygulamaların yani Stajyer Ehliyet uygulamasının tek bir amacı var. Sürücüler bu şekilde daha dikkatli ve özenli olacaklar. Kurallara uymak zorunda kalacaklar.

Stajyer sürücü belgesi alanlar 2 yıl içinde belirtilen kuralları ihlal etmezse, asil sürücü belgesini almaya hak kazanacaklar. Sürücü belgesi sahibi olanlar 50 yaşına kadar 10 yılda bir, 50-65 yas arası 5 yılda bir, 65 yaşından sonra 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçecekler.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER