Suriyeliler için bir buruk bayram daha

Suriyeliler için bir buruk bayram daha

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye\'ye sığınan Suriyeli sığınmacılar, çadır kentte bu bayramı da ülkelerinden uzakta yaşıyorlar. Bayram namazının ardından birbirleriyle bayramlaşan Suriyeliler, daha sonra çadırlarına geçerek aileleriyle bir araya geldi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak 3,5 yıl önce Türkiye\'ye gelen sığınmacılardan Abdurrahman Hasanaga, buruk bir bayram yaşadıklarını belirterek, gönüllerinin ülkeleri olduğunu söyledi.

Bu bayramı da doğdukları büyüdükleri topraklarda geçiremediklerini vurgulayan Hasanaga, şunları ifade etti: \"Suriye\'de bayram geçirmek farklı olurdu. Bayramdaki temennim; \'Esed gitsin yeni düzen gelsin.\' Türkiye\'deki düzen gibi düzenimiz olsun. Rahat bir yaşam sürelim. Suriye\'de bir polis veya askerle konuşamazsınız. Hakkınızı aramaya kalktığınızda yiyeceğiniz tek şey tokattır. Türkiye\'de ise polisle konuşabiliyoruz, hakkımızı arayabiliyoruz. Türk devletine ve halkına çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bizler de Türkiye\'deki insanlar gibi Suriye\'de düzen kurar ve yaşamaya başlarız.\"

Suriyeli öğretmen Osman Ahmet Bekkura ise hüzünlü bir bayram geçirdiklerini belirtti. Sadece kendilerinin değil İslam aleminin hüzünlü bir bayram geçirdiğine işaret etti. Bekkura, temennilerinin bir sonraki bayramı ülkelerinde geçirmek olduğunu bildirdi. Savaşlarını bitmesini isteyen Bekkura,\"Dünyada Suriye\'deki savaşın bitmesi için ortak karar çıkmasını istiyoruz. Suriye\'nin özgür bir ülke olmasını ve savaşsız bir ortamın olmasını istiyoruz\" dedi. 6 yaşındaki Hadil Bekkura da savaşın bir an önce bitmesini ve bir sonraki bayrama ülkelerinde geçirmek istedikleri söyledi.

Kaynak: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER