Satıcılar son günden umutlu

Satıcılar son günden umutlu

Kurban bayramına bir günden az bir süre kalmasına rağmen hayvan pazarında beklenen hareketlilik yok. Satıcılar giderlerin yüksek olmasından dolayı fiyatlarında yüksek olduğunu bu yüzden satış yapamadıklarını belirtti.

Kurban bayramına saatler kala birçok vatandaş bayram hazırlığını bitirdi. Kurban pazarında ise hareketlilik bugün başlıyor. Kurbanlık fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaş fiyatların düşmesini bekliyor. Satıcı ise bu durumdan pek memnun değil.

Birçok besici giderlerin yüksek olması fiyatlara da yansıdığını bu yüzden istenilen satışın olmadığını belirtiyor. Alıcılar ise fiyatın yüksek olmasından dolayı son günleri bekliyor. Kurban fiyatların bu yıl geçen yıla göre daha yüksek olduğunu söyleyen hayvan yetiştiricileri çareyi fiyatları düşürmede arıyor.

Besici Ömer Erdoğan, \"Tahmini olarak küçük baş şuan 500 ile 800 TL arasında satılıyor. 70 kilo civarı ağırlığı olan bir kurban ortalama 650-700 TL\'ye satılıyor. Fiyatın yüksel olmasının sebepleri ise başta yem geliyor\" dedi.

DURGUNLUK SATIŞLARI VURDU

Erdoğan, fiyatlar oldukça yüksek olduğunu ve bundan dolayı da kimsenin almadığını belirterek şunları söyledi: \"Yem ve arpa fiyatlarının yüksek olması hayvan fiyatlarını da etkiliyor. Piyasadaki son durgunluk bizi de etkiledi ister istemez. Şuan küçük başta kilosu 9 TL\'den satılıyor. Ama fiyatlar yüksek olduğu içinde kimse alamıyor” şeklinde konuştu.


KÜÇÜKBAŞ 450 TL\'DEN BAŞLIYOR 

Genel olarak yüksek fiyattan dolayı piyasanın durgun olduğunu belirten diğer besiciler şunları söyledi:

Mehmet Daşayak: Bu yıl fiyatlar hiç iyi değil. Hayvan sayısı oldukça fazla fakat durgunluk var. Türkiye\'deki durgunluk hayvan satışlarına da yansımış durumda. Küçükbaşta fiyatlar 500 TL\'den başlıyor. Geçen yıllardaki fiyatlarla bu yılki fiyatlar aynı.

Bundan bir hafta önce kurbanlık fiyatları 600 ila bin lira arsındaydı. Fiyatlardaki bu düşüşün sebebi ise hayvan burada kaldıkça yer değişikliğinden dolayı zayıflıyor. Bu durumda da vatandaş zayıf görülen hayvanları almak istemiyor. Kahramanmaraş’ta bu konuda düşüş yaşandı. Vatandaş kurbanlık için son günüde bekliyor olabilir. Umudumuz yarına kaldı. Satamazsam eğer fiyatı düşürmem eğer düşürürsem ben para kazanamam malımı tekrar memlekete götürürüm.”

Bayram Karaoğlan: “Kurbanlık satışlarımız durgun. Bu durgunluğun yaşanmasının sebebi insanlar parasız,

dolar fiyatları yükseldi insanlar kurbanlık alamıyor. Parası olanlar ise kurbanlık almayı son güne bırakıyor.”  Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER