Şair Mortaş, Aylan için şiir yazdı

Şair Mortaş, Aylan için şiir yazdı

Afşinli Şair Yasin Mortaş, Muğla\'nın Bodrum ilçesinde, umuda yolculukta batan bottan düşüp boğularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Kobanili Aylan Kurdi için şiir yazdı.


Muğla\'nın Bodrum ilçesinde, umuda yolculukta batan bottan düşüp boğularak yaşamını yitiren 3 yaşındaki Kobanili Aylan Kurdi için şiir yazdı. 3 yaşındaki Aylan’ın kıyıya vuran cansız bedeni, Türkiye ve dünyayı gözyaşlarına boğmuştu.

Her şiirinden incelik ve merhamet damlayan şair Yasin Mortaş’ın, Aylan için yazdığı şiir sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Mortaş, sosyal medya hesabından, “ Kalbi olmayan devletlerden kaçarken cansız bedeni sahile vuran mülteci çocuk Suriyeli Aylan için yazdığım şiiri sadece yüreği olan insanlar için takdim ediyorum” ifadelerini kullanarak yazdığı şiiri paylaştı.

Suriyeli aylan\'ın ağıtı:

\"Yalnızlık Mavisi\"

\"Asırlık mavi / çocukların avucunda çürüdü / Gördüm / üzgün / Akdeniz\'i / Dalgalar / çığlıksız / çırpınmasız / çiçek cesetleri taşıdı sahillere / yıldız çisentisiyle / Gördüm / Hızır\'ın izi vardı kumlarda / dünyalar sıkıştırıyordu / bebeklerin iki bisküvi aralığına / ve deniz boşluğu avuçlarına / Bu tuzlu soğuk / ne kadar sert / acıdır Rabbim / Akdeniz yalnızlığa kefen oldu / içimdeki med-cezirleri içtim / İşte öyle dur çocuk / Kıbleye doğru dur / bir Yunus aydınlığı gibi / ruhu sarsan zamanın karnında / Bil ki / saatleri eskiten insan/ insana gayya çukurudur / Karun hazinesini geçirsen de / boğazından / Şurada / vakte boy veren / bir vicdan uçurumu var / kalbime sığınan / bu yorumsuz göçmenliğimi / kim kirletti / Gör-elîm mi\"

Haber: Y. Onur Türkön

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER