Sahte tatil sitelerine dikkat

Kahramanmaraş’ta Turizm Acente İşletmecisi Aydın Yıkan, yaz dönemi yaklaştıkça artan sahte internet sitelerinin, ucuz fiyatlara rezervasyon satışı yapıyor olmasına dikkat çekerek, vatandaşların güvenilir acente veya internet sitelerinden rezervasyon yaptırması gerektiğini belirtti.

Sahte tatil sitelerine dikkat

Tatil yapmak için yaz aylarını iple çeken vatandaşların aşılanmayla birlikte taleplerinin arttığını söyleyen Yıkan, Korona virüs (Coivd-19) salgınının Türkiye ekonomisine döviz kazancı sağlayan turizm sektörünü derinden etkilediğini hatırlattı. Yıkan, TÜRSAB belgesi olmayan işletmelerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi. Otellerin denetimlerine devam ettiği sürece yurtdışı rezervasyonlarının her geçen gün artacağı ve bu artışın fiyatları da yükselteceğini aktaran Yıkan, Covid-19'da üçüncü dalganın kapıda olmasına karşın evde bulunan vatandaşların da artık sıkıldığını dile getirdi.

AŞILAMA SÜRECİ ÜMİTLERİ YEŞERTTİ
Covid-19 salgını gölgesi altında ikinci sezonunu geçirecek olan turizm sektörünün bu yılda bu şekilde devam etmesinden tedirgin olduklarını söyleyen Yıkan, aşılanmayla birlikte biraz olsun yüzlerinin gülmeye başladığını belirtti. Yıkan, “Aşılanmanın Ocak- Şubat ayından itibaren başlamasıyla birlikte o aylardan itibaren rezervasyonlarda yüzde 30-40 artış var. Otellerin özellikle mayıs ayında Ramazan Bayramı ile birlikte stoklar gelmeye başladı. Otel doluluk oranları artmaya başladı. Bunlar tabii ki güzel şeyler, inşallah böyle devam etmesini umut ediyoruz” dedi.

“KOPYALANMIŞ SİTELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR”
Son yıllarda artan sahte turizm şirketlerine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Yıkan, otel kapısında kalmamak için şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi: “Bu aralar sanal ticaretin yoğun olduğu şu dönemde kopyalanmış sitelere çok dikkat etmemiz gerekiyor. TURSAB belgesi olmayan bir siteden kesinlikle tatil rezervasyonu yaptırmayınız. Daha da emin olmak için TURSAB'ın sitesindeki QR kod ile siteyi karşılaştırabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda bu olaylar çok yaşandı. İnsanlar belli ücretler ödeyerek rahatlamak için gidecekleri tatil, maalesef otel kapılarında kalarak zehir oluyor. Bunlara özellikle dikkat etmek gerekiyor.”

Öte yandan Ramazan bayramının da yaklaşması ve mayıs ayıyla beraber otellerin doluluk oranlarının arttığını ve rezervasyon taleplerinde yüzde 30 ila yüzde 40 oranında artış olduğunu belirtildi.  Haber: Emre Akkış

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER