Sahte ilaçlara yoğun talep şaşırttı!

Sahte ilaçlara yoğun talep şaşırttı!

Kahramanmaraş’ın değişik noktalarında bazı rahatsızlıklara iyi geldiği iddia edilen bazı maddeler ilaç diyerek vatandaşlara satılıyor. Birçok vatandaş ise eczanelerde satılması gereken ilaçları sokakta gördüğü sahtekârlardan almayı tercih ediyor.

Eczanelerde satılması gereken, vücut ağrılarını kestiği ve cinsel gücü arttırdığı iddia edilen bazı maddeler işporta tezgahlarının en gözde ürünleri arasında yer alıyor. Kahramanmaraş’ın sokaklarında geçmişte çoğunun sahte olduğu tespit edilen farklı markalarda bir çok ürün bulunabiliyor. Ürünü satan şahıslar o kadar iddialı konuşuyor ki, bir kutu ilaçla ağrıdan sızıdan eser kalmayacağını iddia ediyor. Üstelik bazı vatandaşlara satmadan önce ilacı uygulayıp test etmesi de sağlanıyor. Paket olarak da alınabilen bu ürünler ağırlıklı olarak tane olarak satılıyor. İlaçlarda sonradan yazıldığı belli olan son kullanma tarihleri ise dikkat çekiyor. Geçmiş yıllarda birçok kez sahte ilaç operasyonlarının düzenlendiği bölgede bu kadar rahat satışların devam etmesi ise tepki çekiyor. Büyük bir rahatlıkla satışlarına devam eden işportacılar günün her saatinde tezgahlarını açık tutuyor.

BAKANLIK ONAYLIYMIŞ!
Kahramanmaraş’ta Pazar günleri açık olan araba pazarındaki kalabalığı gözüne kestiren bir işportacı sattığı ürünle ilgili aracındaki megafonla vatandaşlara geniş bilgiler de veriyor. İçinde sıvı bir madde bulunan ilacı almak istediğimizi söylediğimiz bir işportacı, fiyatının 10 lira olduğunu söylüyor. Elindeki tüm ürünleri de ortalama bu fiyattan satıyor. Fiyatın çok geldiğini söyleyince işportacı ilacın etkilerini anlatmaya başlıyor: “Şu anda piyasadaki en iyi ilaçlardan biri. Bir kere kullan dene ağrılarınız geçmezse iade et… Vücut direncini yükseltiyor. Zinde ve dinç olmanı sağlıyor. İstersen 3 tane alırsan yanında 1 tane hediye bırakabilirim.” ‘Sağlık açısından bir sıkıntı çıkarır mı’ diye sorduğumuz işportacı, “İlaçlardan dolayı en ufak bir sorun yaşamazsın. Zaten sağlık bakanlığı’ndan onaylı ilaç bunlar” diyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar ise, “Şakası yok. Bu tip ilaçları sokaktan almak büyük risk. Ne oldukları belli değil. Bu ilaçları kullanmak ölümle sonuçlanabilecek sorunlar otaya çıkarabilir” ifadelerini kullanıyor.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER