Pamuk ve kenevir karışımıyla denim kumaşı üretildi

Kahramanmaraş’ta yatırımlarını her geçen gün geliştiren Maritaş Denim, kenevir ile pamuk bitkisinin karışımından, kaliteli ve mukavemetli inovatif bir denim kumaşı üretti. Tamamen doğal yöntemlerle kotonize edilen kenevir içerikli ürünlerinin yer aldığı HEMPMADE koleksiyonu çıkarıldı.

Pamuk ve kenevir karışımıyla denim kumaşı üretildi

Maritaş Yönetim Kurulu Üyesi Cem Kesim, Maritaş’ın Kahramanmaraş'ta entegre iplik eğirme ve dokuma fabrikası olarak kurulduğunu ve dünyanın önde gelen hazır giyim markalarına denim kumaş tedarik ettiğini anımsatarak,  “Maritaş Denim olarak yıllık 25 milyon metre üretim kapasitesine sahibiz. Türkiye'nin tekstil sektöründe giderek büyüyen bir kuruluşuyuz” dedi.

VERİMLİ VE KALİTESİ YÜKSEK
Kesim, entegre kuruluş olarak Ar-Ge Merkezi ve İstanbul'daki satış-pazarlama ofisleri ile dünyanın önde gelen hazır giyim markalarına denim kumaş tedarik eden genç ve dinamik bir ekiple inovatif ürünleriyle pazarda daha da güçlendiklerini belirtti. Cem Kesim, HEMPMADE koleksiyonunu oluşturulurken kenevirin sentetik kimyasal kullanılmadan doğal yollarla kotonize edildiğini ve yine kendisi gibi doğal olan pamukla karıştırılarak verimli, kalitesi yüksek, uzun elyaflar elde edildiğini söyledi.

“AŞINMAYA KARŞI DAHA DİRENÇLİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRÜNLER ÜRETİLMİŞTİR”
Pamuk kenevirle birlikte kullanılmaya çok uygun bir elyaf olduğundan, HEMPMADE koleksiyonunda kenevir lifinin yüzde 50‘ye kadar oranda pamukla birleştirilmesini başardıklarını vurgulayan Kesim, şöyle devam etti: “Maritaş Denim olarak yerli üreticileri de destekleyerek yüzde 100 kenevir lifi içerikli kumaşlar üretme ve bu üretimi toplam üretiminin yüzde 50’si oranına taşıma hedefi doğrultusunda önemli bir adım atmış oluyoruz. Kenevirin sentetik kimyasal kullanılmadan kotonize edildiği, pamukla karıştırılarak ipliğe dönüştürüldüğü ve kumaş olarak üretildiği Maritaş Denim tarafından tasarlanan HEMPMADE koleksiyonunda önemli ölçüde daha güçlü ve aşınmaya karşı daha dirençli, sürdürülebilir ürünler üretilmiştir.” Kesim, kenevirin kumaşa dayanıklılık sağladığını, HEMPMADE içerisinde yer alan ürünleri de daha güçlü hale getirdiğini belirterek, “Ayrıca, boya tutuculuğunu arttırma özelliği ile indigo denim teknolojisinde de kenevirin indigo boyayı  daha konsantre bir şekilde emiciliği sağlanmıştır” dedi.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER
HEMPMADE koleksiyonunun kullanıcılara ve moda severlere daha sürdürülebilir, kaliteli, uzun ömürlü, kullandıkça hemen yıpranmayıp aksine daha da yumuşayarak kullanım rahatlığı sağlayan ürünler ve bilinçli alışveriş imkanı sunduğunu vurgulayan Kesim, “Ayrıca bu koleksiyonda, sürdürülebilir tekstil bilinci ve mükemmel uyum ile katma değeri yüksek olan ürünler geliştirilmiş ve bu ürünler indigo denime optimum koşullarda uyarlanmıştır” diye konuştu.

SEKTÖRDE ÖNCÜ OLMAYA DEVAM EDİLECEK
Kesim, Maritaş Denim olarak sektörde öncü olma ve sürdürülebilir tekstil politikaları hedefi doğrultusunda moda severlerle buluşturduğu HEMPMADE koleksiyonu üzerindeki çalışmalarına halen devam ettiklerini ve kalite değeri yüksek, teknoloji ve bilgi birikiminin harmanladığı ürünleriyle sektöründe öncü olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER