ONİKİŞUBAT, ‘GELECEĞE’ YATIRIM YAPIYOR!

Eğitim alanında yaptığı yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Onikişubat Belediyesi, bölgede eksikliği hissedilen Kurtlar Mahallesi’ne İmam Hatip Ortaokulu ve yurt binası kazandırdı. Bölgeye toplamda 4 ortaokul, bir de lise inşa eden Onikişubat Belediyesi, özellikle kırsal mahallelerdeki öğrencilerin geleceğe daha güçlü hazırlanmasına vesile oluyor.

ONİKİŞUBAT, ‘GELECEĞE’ YATIRIM YAPIYOR!

Fiziki, teknik ve sosyal belediyeciliğin yanı sına eğitime yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Onikişubat Belediyesi, başarılı çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor. Her geçen gün yeni bir yatırımın temeli atan, çalışmalarını tamamladığı projeleri de hızlı bir şekilde halkın hizmetine sunan Onikişubat Belediyesi, kent eğitimine damga vuran yatırımlarını sürdürüyor. İlçenin her alanında inşa ettiği Bilgi ve Kültür Evleri ile Sosyal Etkinlik Merkezlerinin kapılarını öğrencilere tamamen ücretsiz bir şekilde açan Onikişubat Belediyesi inşa ettiği okul ve yurtlarla da özellikle kırsal mahallelerdeki öğrencilerin geleceğe daha güçlü hazırlanmasına yardımcı oluyor. Daha önce Dönüklü, Döngele, Fatmalı ve Önsen mahallerine İmam Hatip Ortaokulu, Kale Mahallesi’ne ise  Anadolu İmam Hatip Lisesi inşa eden Onikişubat Belediyesi, okul eksikliği hissedilen Kurtlar Mahallesi’ne de  İmam Hatip Ortaokulu kazandırdı. Yapımı Onikişubat Belediyesi tarafından tamamlanan Erenler İmam Hatip Ortaokulu ve yurt binasının açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. Açılışa, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal ve Habibe Öçal, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Fatih Damat, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, davetliler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.  

“EĞİTİM, FİZİKİ YATIRIMLARDAN DAHA ÖNEMLİ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, eğitim yatırımlarının kendileri için önemli olduğunu belirterek, “Kurtlar, Önsen ve Fatmalı Mahalleleri ile bu bölgede çocuklarımızın eğitim hayatını sürdürmeleri için yaptığımız Erenler İmam Hatip Ortaokulu ve yurt binasının açılışına hoş geldiniz. Onikişubat Belediyesi olarak fiziki çalışmalarımızdan çok daha önem verdiğimiz eğitim çalışmalarıdır. Bu bağlamda bu bölgede dört tane ortaokul yaptık. Bir tanesini Dönüklü’de, Döngele’de, Fatmalı, Önsen ve Kurtlar bölgesini kapsayacak şekilde burada yaptık ve bu çocuklarımızın lisede okuyabilmesi için de Kale Mahallesi’ne bir de Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptık. Yanlarında yurtlarıyla beraber. Cumhurbaşkanımız da diyor ya, ‘En önemli noktaya geldik’ diye. Fiziki çalışmaları yaparsınız ama bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızın eğitim ve kültür hayatına yapacağımız katkı, değer ve yatırım her türlü değerin üzerindedir. İşin doğrusu bu noktada da biraz geç kalmışızdır maalesef ama o geç kaldığımız zamanı yapacağız bu kabil tesislerle İnşallah telafi edeceğiz. Her sene biliyorsunuz devletimiz kitapları dağıtıyor, biz Onikişubat Belediyesi olarak kitaplar devletimizden, kırtasiye ve çantaları da belediyemizden projesi kapsamında 10-12 bin tane kırtasiye çantası dağıtıyoruz. Bu sene de yeni başlayacak çocuklarımıza dağıttık” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN HER ANINDA YANINDA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Onikişubat Belediyesi olarak eğitim alanında yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Mahçiçek, Türkiye’nin ihtiyacı olan nitelikli ve iyi yetişmiş insanları yetiştirmek için ellerini taşın altına koyduklarını söyledi. Başkan Mahçiçek, “Bir başka eğitim çalışmamız Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projesi kapsamında ki bu proje ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından ödül aldı. Her sene 70-80 bin arasında kitap alırız, o kitapları beşli setler halinde sadece Onikişubat’taki okullarımıza değil bütün okullarımıza dağıtırız. Sonrasında ise Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber çocuklarımız kitapları ne kadar okudu, ne kadar anladı diye küçük bir sınav yaparız. Bu sene o sınavlara 72 bin öğrencimiz katıldı. O 72 bin öğrencimizin içerisinde 130’un üzerinde çocuğumuz bütün soruları tam olarak yanıtladı. Onları hediyelendirdik ve motive etmeye çalıştık. Sosyal Etkinlik Merkezlerimizde özellikle dar gelirli ailelerimizin çocukları için geçen sene başlattığımız, önümüzdeki yıllarda da devam ettireceğimiz Üniversite Hazırlık Kursları açtık. Bu sene 2 bin 400 öğrencimiz vardı, üniversiteyi kazanma başarımız ise yüzde 83 oldu maşallah. Bunların 60 tanesi Türkiye’de ilk 20 bine girdi, bu demektir ki çocuklarımız tercih yaptıkları takdirde hepsinin tıp fakültesine girmesi demektir. Bunun yanında üç tane üniversite yurdu yaptık. Eskiden belediyelik olan, şimdi ise mahalle konumunda bulunan yerlerimize 65 tane Bilgi ve Kültür Evi yaptık. Merkezde 7 tane Bilgi ve Kültür Evi yaptık, her yaz oralarda çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’den tutun da musikiye kadar her türlü çalışmayı yaptırdık. Ülkemizin geleceği olan çocuklar için Onikişubat Belediyesi olarak mümkün mertebe hizmet etmeye, yanlarında olmaya çalışıyoruz. Bu ülkenin nitelikli ve iyi yetişmiş insanlara ihtiyacı var. Öyleyse belediyeler olarak biz de elimizi taşın altına koymamız lazım” ifadelerini kullandı. 

“AYRIM YAPMADAN ÇOCUKLARINIZI OKUTUN”
Velilere önemli uyarılarda bulunan Başkan Mahçiçek, sözlerini şu şekilde tamamladı, “Anne ve babalar, kız-oğlan ayrımı yapmadan çocuklarımızı okutacağız, biz de elimizden geldiği kadar çocuklarımızın okuması için okullar yapmaya devam edeceğiz. Bu okulumuz yurduyla beraber yaklaşık 4 dönüm kapalı alanı olan bir okulumuz, içinde 120 kişilik salonu, laboratuvarları, yurdu, yemekhanesi, yatak odası gibi gereken herşeyi var. Bize kalacak olan yeni neslimizdir, bütün Kahramanmaraş’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

“EĞİTİM ADINA KİM ÇİVİ ÇAKARSA MİNNETTARIZ”
Ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise eğitime yapılan yatırımlardan dolayı minnettar olduklarını ifade ederek, “Bir eğitim kurumumuzun resmi açılışında bulunmuş olmanını mutluluğunu bizimle paylaştığınız için eğitim camiası adına şükranlarımızı arz ediyorum. Biz mutluyuz, eğitim adına kim bir çivi çakarsa hep minnettarız, belediye başkanımız sağ olsunlar ilçemizin sınırları içerisinde, sınırları dışarısında her türlü çalışmaya yakından destek veriyorlar. Katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum, bizler 290 binin üzerinde öğrencimize, 15 binin üzerinde öğretmenimizle gerek özel okul, gerekse resmi okullarımızda en iyi şekilde eğitim vermek için, 2023 eğitim vizyonunda belirlenen Cumhurbaşkanımızın, ‘Aklı selim, kalbi selim ve zevki selim’ diye ifade ettiği çerçevede, yine bakanlığımızın çift kanatlı olarak hem toprağın altı hem de toprağın üstünü dikkate alarak hem akademik hem sosyal ve kültürel olarak en iyi şekilde çocuklarımızı yetiştirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“EĞİTİMİ HEDEFİNE ULAŞTIRACAĞIZ”
Kahramanmaraş’ın eğitim anlamında gelecek hedeflerine ulaşacağına dikkat çeken AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal ise, “Okulumuzun bu yöredeki çocuklarımıza hizmet etmesi ve yeni nesilerin yetiştirilmesi açısından bu açılan okulu çok kıymetli bulduk. Başkanımıza teşekkür ediyoruz, Hanefi Başkanımızın özellikle eğitime verdiği desteği gerek açtığı eğitim kurumlarıyla, gerek sosyal merkezlerde görebiliyoruz. Eğitim tek taraflı devletin işi değildir, eğitim, STK’sıyla, yerel yönetimiyle, halkıyla bir bütün halinde tamamlanacak bir olgudur. Bunun için eğitime hepimizin destek vermesi gerekiyor. Biz de gerek milletvekilleri olarak gerek yöneticilerimiz olarak eğitim konusunda elimizden gelen çabayı sarf etmekteyiz. Eğitimin iyileşmesi noktasında Ankara düzeyinde çabalarımız devam etmekte, yapılan son öğretmen atamalarıyla bu kendisini gösterdi, 832 tane kadrolu öğretmenimiz geldi, yapılan 20 bin atamadan. Bu sayının da artarak devam edeceği noktasında bakanımızdan söz aldık, eğitimi en iyi şekilde hedefine ulaştırmış olacağız. Açılan okulun da İmam Hatip Ortaokulu olması bizim açımızdan önemli” dedi.

“YATIRIMLAR EĞİTİLMİŞ İNSANLARIMIZ SAYESİNDE OLMUŞTUR”
Eleştiriler olsa da Türkiye’nin eğitim sisteminin doğru olduğunu savunan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç da şu şekilde konuştu, “öncelikle okulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Okulumuzun yapımında en büyük emeği sarf eden Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek ağabeyimize ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bizim en büyük amacımız insanlarımızı eğitimli, donanımlı, sağlıklı bir şekilde yetiştirip yarınlara hazırlamaktır. Yetiştirmiş olduğumuz bu kadrolarımızla yaşadığımız ilimizi, ülkemizi daha yaşanabilir bir hale getirmektir hedefimiz. Bu konuda da elhamdülillah başarılı olmuş durumdayız. Türk eğitim sistemine bir kısım eleştiriler yöneltenler temelsiz bir eleştiri yöneltiyorlar, eğer bugün Türkiye eski Türkiye değilse, Kahramanmaraş eski Kahramanmaraş değilse, ilçelerimiz ve mahallelerimiz eski ilçe ve mahalleler değilse ve her alanda gelişmeler olmuşsa bu eğitilmiş insanlarımız sayesinde olmuştur. ESkiden bu memlekette bir toplu iğne bile yapılamazdı şimdi iğneden ipliğe, uçaktan İHA’ya, SİHA’ya aklınıza ne geliyorsa hepsini biz yapıyoruz, ülkemiz elaleme muhtaç değil ve kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz. İşte bu eğitim sayesinde olmuştur.”

“EĞİTİM HİZMETLERİ GELECEK YILLARDA KIYMETİNİN ANLAŞILABİLECEĞİ YATIRIMLARDIR”
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir ise eğitime yapılan yatırımların gelecek yıllarda kıymetinin anlaşılacağına dikkat çekerek, “Belediye hizmetleri vatandaşlarımıza yapıldıkça takdir toplayan hizmetlerdir ama bu tür eğitim hizmetleri gelecek yıllarda kıymetinin anlaşılabileceği yatırımlardır. Bu özelliği nedeniyle çok anlamlı aslında ve özellikle de böyle imkanları kısıtlı olan mahallelerimize yapılıyor olması, çocuklarımızın daha iyi bir eğitim imkanına kavuşması açısından çok önemli. O yüzden bu tür çalışmaları daha kıymetli buluyorum, başkanımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“DAHA GÜÇLÜ TÜRKİYE’NİN TEMELLERİNİ ATMIŞ OLACAĞIZ”
Yerel yönetimlerin bölgelerine okullar yapmasının önemli olduğunu vurgulayan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal ise Türkiye’nin 2023 ve 2071 hedeflerine dikkat çekerek, “Başkanımız bu bölgeye beş tane ortaokul kazandırmış, bir de bu ortaokullardan mezun olan öğrencilerimizin liselerini de hazırlamış ve toplamda 6 tane okulu 2014-2019 yılları arasında bölgeye kazandırılmış. Yerel yönetimlerin ihtiyaç olan bölgelere okullar yapması çok önemli, Hanefi Mahçiçek başkanımızı bu çalışmasından dolayı takdir etmek lazım. Bu tür çalışmalara devam edeceğini ifade ediyor, İnşallah ihtiyaç olan bölgelerde yeni okullar inşa edecek. türkiye’nin 2023 ve 2071 gibi önemli vizyonları var, biz nitelikli, donanımlı gençler yetiştirmekle mükellefiz. İnşallah bu yetişen gençlerimizin sayısını artıracağız. Gelecek için daha güçlü Türkiye’nin temellerini atmış olacağız, tekrar başkanımıza teşekkür ediyorum. Gençlerimizin hepsi pırlanta gibi, bu çok güzel bir duygu İnşallah devam edecektir” dedi. 
Okul Müdürü Muharrem Okumuş ve Onikişubat Kaymakamı Serdar Keçeli de birer selamlama konuşması yaptı. Protokol konuşmalarının ardından Erenler İmam Hatip Ortaokulu ve yurt binasının açılış kurdelesi kesildi. 
Protokol mensupları bütün sınıfları tek tek geçerken, öğrencilerle sohbet etti, çeşitli hediyeler takdim etti. 

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

meritroyalbet superbetin holiganbet maltcasino asyabahis grandbetting