‘Müteşebbis ruh’ gelecek nesillere aktarılacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KMTSO) iş dünyasını temsil eden ebeveynler ve çocuklarına yönelik geliştirdiği “Nesilden Nesile Aktarılan Büyük Hazine: Müteşebbis Ruh” sosyal sorumluluk projesi yapılan açılış toplantısıyla start aldı.

‘X’ kuşağının bilgi, beceri ve tecrübelerini ‘Y’ ve ‘Z’ kuşaklarına aktarmayı, Kahramanmaraş’ın zenginliklerini ve girişimcilik potansiyelini gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen proje kapsamında, girişimcilik ruhunu yeni nesillere aktarmak ve toplumsal değerleri; iyi ahlak, adalet ve güven duygularının genç nesilde pekişmesini sağlayarak, toplumun çimentosunu oluşturan birlik ve beraberliği sosyal ve inovatif girişimcilikle destekleyerek sosyoekonomik ve kültürel kalkınmaya daha fazla katkı sağlanması amaçlanıyor.

Projenin açılış toplantısı Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda geniş katılımla gerçekleştirildi. Toplantıya iş dünyasıtemsil eden sivil toplum kuruluşu yöneticileri katıldı. KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, KASİAD Başkanı Mikail Utlu, MÜSİAD Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekçi, TÜMSİAD Şube Başkanı Adnan Toprak, KMTSO Meclis ve meslek komitesi üyeleri ile Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nazlı Ceylan Balduk Kurtul ve kurul üyeleri, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu ve kurul üyeleri ile Genç KASİAD, Genç MÜSİAD ve Genç TÜMSİAD üyeleri katıldı.

BALCIOĞLU: PANDEMİYE RAĞMEN AYAKTA DURDUK
Toplantının açılış konuşmasını yapan ve proje hakkında bilgiler veren KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, şunları söyledi: “Kahraman sanayici ve iş adamları, dün cephede verdiğiniz mücadele neyse bugünde benzeri bir mücadele veriyorsunuz. Ekonomi, faiz, hammadde, hammadde fiyatları, Dolar, Euro vb. bir dünya konu. Bunların en kötüsü ise geçen yıl yaşadığımız pandemi başlangıcıydı. Evlerimize kapandığımız bir dönem yaşadık. Şükürler olsun bu dönemde de biz yine yılmadan, ayakta kalmaya devam ettik. Bu döneme rağmen Kahramanmaraş’ta ihracatımız en yüksek aylık ihracatımız 85-90 milyon dolar olmuştu. 3 yıldan beri İhracat Destek Ofisimizi kurmakla başladığımız ve tüm çalışma arkadaşlarımızla can siperhane koşturduğumuz konuda her ay başka bir başarıya imza attık. Geçen ay 135.1 milyon dolar ihracat yaptık. Yüzde 72 artış oldu.

“HEDEFİMİZ 2023’TE 5 MİLYAR DOLAR İHRACAT”
Hedefimiz 2023’te 5 milyar dolar olarak belirledik. 5 milyar dolar koyduğumuz hedef uçuk kaçık bir hedef değil. Biz denizi olmayan balık ihracatçısı bir iliz. Ama rakamlarda bir tek balık ihracatımız yok. Çünkü Kılıç Balık burada üretiyor, burada işliyor ve uçak düşmesinde Rusya ile kriz yaşadığımızda bir tek domates bile Rusya’ya satamadığımız günde bizim Kahramanmaraş balığımız hiç aksamadı. Hiçbir şey almayan Rusya balığımızı aldı. Ayrıca İstanbul’dan sonra en çok altın işleyen kentiz. Dünyanın neredeyse birçok ülkesine altın gönderiyoruz.

“ARTIK KAHRAMANMARAŞ BİR TEKSTİL KENTİ OLMANIN ÖTESİNE GEÇTİ”
Artık Kahramanmaraş bir tekstil kenti olmanın ötesine geçti. Geçen hafta İhracat Destek Ofisi’nden arkadaşlarımız bir projeyle bakanlığın desteğiyle 13 arkadaşımızı Özbekistan’a götürdüler. Özbekistan’da tespit ettikleri bire bir müşterilerle konuşup, tekstil makinesi ihraç etmeye başlayacağız.   Artık kumaşla beraber makine de göndereceğiz.

UTLU: GELECEĞİMİZİ EMANET EDECEĞİMİZ GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ LAZIM
KASİAD Başkanı Mikail Utlu, şunları kaydetti: “Bu projeyi biz KASİAD olarak çok önemsiyoruz. Çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize sahip çıkmamız lazım. Y,Z ve Alfa kuşağı arkadan geliyor. Biz gençlerimize sahip çıkarsak, şirketlerimizi daha uzun ömürlü yapabiliriz. Bunun  içinde bu projeye her zaman destek olmamız lazım. Bizlerin bazı hedefleri var. Bu hedeflerde geleceğimizle mümkün. Geleceğimize şirketlerimizi doğru şekilde emanet edemezsek, bunun sürdürülebilirliği mümkün olmayacak.”

ÇİÇEKÇİ: YARINIMIZIN YATIRIM, İSTİHDAM VE ÜRETİM GÜCÜ OLDUĞUNU UNUTMAMALIYIZ
MÜSİAD Başkanı Serdar Salih Çiçekçi, şöyle konuştu: “Bizler; MÜSİAD ailesi olarak, MÜSİAD, Genç MÜSİAD ve MÜSİAD kadın teşkilatları ile yurt içinde 90, Yurtdışında 226 şube ve temsilcilik ile Türkiye’nin en büyük Milli sermaye ve Milli Üretim Gücü olarak kamu yararına hizmet sağlayan uluslararası sivil toplum kuruluşuyuz. Durmak yok yola devam diyen bir liderin de takipçileri olarak meselesi Türkiye olan herkes için varız diyoruz.  Büyük Türkiye’mizin Genç Nüfusumuzun gelecek projeksiyonuna kısaca bir göz atarak konuşmama devam etmek istiyorum. Toplam nüfusun neredeyse %16’sına tekabül eden yaklaşık 13 milyon kişinin, 15-24 yaş aralığında yer aldığını, genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranının 2023 yılında %14,8, 2030 yılında %14,0, 2040 yılında %13,4, 2060 yılında %11,8 ve nihayet 2080 yılında %11,1'e düşeceği öngörülmektedir. Büyük Türkiye’mizin Genç Nüfusunun azalma riskini minimize etmemiz adına; bugünümüzün genç girişimcileri, evlatlarımızın; yarınımızın yatırım, istihdam ve üretim gücü olduğunu unutmamalıyız. Genç girişimcilik eğitimlerinin sayısının ve niteliğinin artırılması ve genç girişimcilere yönelik teşvik ve desteklerinin artırılması, finansmana erişim problemlerinin çözülmesi, önceliğimiz olmalıdır. İş dünyamızda etkin rol model olacak kişilerin sayısı şehrimizde oldukça fazladır ve birçoğu iş insanı, orta öğretim, lise ve üniversitelerde kariyer paylaşımı ve başarı hikâyelerini aktarabilmek için panellere katılmaktadır. Bunları yaparken de kendi evlatlarının daha da şanslı ve hayatta bir adım ilerde olduğunun farkında olması gerektiğini çünkü bilgi ve tecrübe kaynağının her daim yanında olduğu bilmeleri gerekmektedir.

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”
“bin sene de okusam, ‘ne biliyorsun?’ diye sorsalar, ‘haddimi biliyorum’ derim.” Ve  “beraber kazanmak, kardeşçe bölüşmek, beraber büyümek” mottolarını işlememiz gerektiğini, çalışma modellerinin esnekleştiği ve yeni iş alanlarının ortaya çıktığı, girişimci bakış açısının her zamankinden daha fazla önem kazandığı, yeni mesleklerin oluştuğu bir çağa doğru ilerlediğimizi düşünüyoruz. Gelecekte olacağını öngördüğümüz işlerin tohumlarını şimdiden atmamız gerektiğini, gençliğini ve teknolojiyi harmanlayarak iş dünyasına taşıyan yeni neslin, bu gerçeklerle yarını bugünden fark etmesinin gerekliliğini hatırlatmak istiyorum.  İş dünyası olarak, büyük Türkiye’mizin ekonomisinin daha da büyümesini arttırmak için var gücümüzle, yatırıma, üretmeye, istihdama katkı sağalamaya, yeni pazarları keşfetmeye çalışıyoruz. Ülkemizin muhasır medeniyetler seviyesini daha da yukarı taşıyabilmek için çocuklarımıza ve gelecek nesillerimize bilgi ve tecrübe aktarımlarımızı ihmal etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu projenin aslında evlatlarımıza, gençlerimize, insanlık için en önemli değer olan zaman dan fazlasıyla ayırmamız gerektiğinin farkındalığını hissettirdiğini de görüyorum. Velhasılı amacın hasıl olduğu bu proje için uzaktan yakından katkı sağlayan herkese de tekrar şükranlarımı sunuyorum.”

TOPRAK: 5 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ UZAK DEĞİL
TÜMSİAD Başkanı Adnan Toprak, şunları dedi: “Şehrimiz coğrafi olarak 3 bölgenin kesiştiği bir yerdedir. Bu 3 bölgenin kültürünü, dokusunu bünyesinde barındıran istiklal madalyasına sahip dünyanın nadir illerinden bir tanesidir. Cumhurbaşkanımız ülkemizle ilgili ekonomik olarak bir hedef belirtmişti; bu hedef 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapmaktı. Şahin Başkanımda Kahramanmaraş için 5 milyar dolar ihracat hedefi ortaya koymuştu. Geldiğimiz noktada bu hedefin uzak olmadığını görüyoruz.”

KURTUL: DİJİTALLEŞMEYE ADAPTE OLMAYAN HİÇBİR ŞİRKET AYAKTA KALAMAYACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR
Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nazlı Ceylan Balduk, şunları söyledi: “Bizler dijital neslin ilk temsilcisiyiz. Ama ben alfa neslin annesiyim. Biz çok problem yaşamıyoruz. Çünkü Kahramanmaraş’ta gerçekten müteşebbis bir ruh var. Bu durum gençlere geçmiş. Aslında farklı kuşakların birbirinden öğreneceği çok şey var. Maalesef bu pandemi dönemini bize farklı yaşam alışkanlıkları kazandırdı. Dijitalleşmeye adapte olmayan hiçbir şirket ayakta kalamayacak gibi görünüyor ve bizim ebeveynlerimizde dijitalleşmeye adapte olursa gerçekten bir şirket ruhu oluşacak gibi duruyor. Ben öyle yönetici bir babayla çalışıyorum.”

BALCIOĞLU: ÜZERİMİZDE CİDDİ BİR SORUMLULUK VAR
Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu ise, “Üzerimizde ciddi bir sorumluluk var. Tabii dönem dönem diğer illerdeki genç girişimciler kurullarıyla bir araya geliyoruz. Burada şunu gözlemliyorum; diğer illere kıyasla Kahramanmaraşlı gençler eğitimlerini alıp, tecrübelenip tekrar gelip bu şehre bir değer katabilmek için gayret ediyorlar. Bu bizim için büyük bir kazanım. Genç girişimciler olarak birbirimizle entegre halinde güzel ve özverili bir şekilde hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 18:05

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER