Meyve fiyatları cep yakıyor

Meyve fiyatları cep yakıyor

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Kahramanmaraş’ta meyve fiyatlarında arttı.

Geçen yılaşırı soğuğun olması nedeniyle birçok ildeki meyve ağaçlarını soğuk vurmuştu. Ülke genelinde bu soğuğa bağlı olarak meyve oranları düşmüş ve fiyatlar tavan yapmıştı. Örneğin Malatya da kayısının toptan fiyatı 5 TL’ye satılırken Kahramanmaraş’ta tüm cevizleri soğuk almış, vatandaş bırak satmayı yemeye dahi ceviz bulamamıştı. Geçen yıla oranla bereketli bir yıl olan 2015’te meyve fiyatları düşük olurken tekrar kışın yaklaşmasıyla birlikte fiyatlarda yükselişe geçti. 


SEBZE FİYATLARI DAHA UYGUN
Meyve fiyatlarına oranla sebze fiyatları daha uygun gözüküyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar yavaş yavaş soğumaya başladı. Bu soğuma genel olarak piyasada azalmaya yüz tutmuş üzüm, karpuz, kavun, şeftali, armut gibi yaz meyveleri pahalanmaya başladı. Meyve fiyatlarına oranla sebze fiyatları daha uygun. Örneğin domates, kabak, salatalık gibi sebzelerin fiyatları mevsim normallerinde seyrediyor.

HAVA SOĞUYACAK, FİYATLAR YÜKSELECEK
Şu an sonbaharın gelmesi ve kış aylarının yaklaşması özellikle meyve fiyatlarını pahalandırırken bu pahalılığın havaların soğumasıyla artarak devam edeceği tahmin ediliyor. Eğer geçen yılki gibi soğuk bir kış geçerse insanların zaruri ihtiyaçları olan meyve-sebze fiyatları vatandaşın cebini bir hayli yakacak.
Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER