“Maraş Tarhanası” AB standartlarında

“Maraş Tarhanası” AB standartlarında

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekleriyle Kahramanmaraş’a özgü farklı bir yöntemle hazırlanan Maraş TarhanaAvrupa Birliği Standartlarına girdi.

Kahramanmaraş’a özgü, farklı bir yöntemle hazırlanan Maraş tarhanası bölge insanının vazgeçilmez gıdası haline geldi. Türkiye’nin her bölge ve yöresinde bilinen tarhanalardan farklı gerek lezzeti, gerekse yapımı ve toplanması ile ülkemizde Kahramanmaraş tarhanası marka olarak diğer tarhanalardan ayrı özellikler taşımaktadır. Kahramanmaraş’ta geleneksel anlamda tarhana farklı bir Kültür ögesi olarak şehir hayatında önemli bir yer tutar. Yapım aşamasında komşu hanımların imece usulü ile bir araya gelmeleri, sabahın erken saatlerinde kalkıp çiğ adı verilen özel bir sergi üzerine tarhana sermeleri, birer özveriye dayalı kültürel özelliklerdendir. Kahramanmaraş tarhanasının diğer bölgelerdeki tarhanalardan tat ve kalite olarak ayrılmasının en belirgin özelliği olarak temmuz, ağustos aylarında yapımına başlanması, tarhananın bu aylardaki hava şartlarının güzel ve rüzgarlı olmasına bağlanır. Bu aylar içinde Türkiye de Kahramanmaraş’tan başka hiçbir yörede bulunmayan (firik) adı verilen (tarhananın tam olarak kurumadan önceki hali) tarhanası Maraş’a özgü bir çeşittir.

TKDK HİBESİ İLE İLDE AB STANDARTLARINDA İLK “MARAŞ TARHANASI” İMALATHANESİ KURULDU
11. Başvuru Çağrı Döneminde İl Koordinatörlüğümüze “Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi” destek programı kapsamında proje sunan Reyhatad limited şirketi, proje kabulü yapılan “Maraş Tarhanası” işletmesi ile Tarhana imalatı tesisi kurduğunu söyleyen TKDK İl Koordinatörü Ahmet Ceyhan, “Kurumumuzdan hibe desteği alarak ilimizde AB standartlarında ilk profesyonel Tarhana üretimi işletmesini faaliyete geçirmiştir. Merkez Dulkadiroğlu ilçemizde girişimci olan Yunus Köse tarafından kurulan “ Maraş Tarhanası imalatı” işletmesinde kullanacağı özel hammaddelerle hizmet veren üretim yerinde başta K.Maraş olmak üzere tüm Türkiye’ye sağlıklı ve hijyenik “Maraş Tarhanası”   sunulması hedeflenmektedir. Söz konusu yatırımın toplam proje tutarı 385 bin 745 lira olup, bunun % 50’lik kısmı olan 192 bin 872 liralık kısmı karşılıksız hibe olarak yatırımcımızın daha önce projede belirttiği banka hesabına yatırılmıştır. Ayrıca bu gün itibarı ile dönem dönem 15-22 kişi arasında değişen sayılarda kadın istihdamınında öncelik tanındığı, iş imkanları da sağlanmaktadır. İlimiz istihdamına katkı sağlayan bir işletme niteliği gözlemlenmektedir” dedi.

İLİN YEREL ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ TKDK KAHRAMANMARAŞ TARAFINDAN DESTEKLENİYOR
Ceyhan, Ülkemizin kırsal kalkınma hamlesi olarak tanımlanan benzer yatırımların, ilimiz ekonomisi için oldukça önemli ve ekonomisine katma değerler katan yatırımlar olduğunu söyledi. Yatırımlarınızı TKDK aracılığı ile yapıldığı takdirde, sağlam temeller üzerinde işletme kurulabileceğini dile getiren Ceyhan, sürdürülebilir ekonomik kazançlar sağlayabilirsiniz. Yöresel Ürünlerin üretimi kapsamında, yeni yapılacak yatırımlara hibe destek oranının, önümüzdeki aylarda başlayacak olan IPARD II programında, yapılan harcamaların yüzde 65’nin yatırım sonunda destekleneceğini belirtti.

Yöresel Ürünler kapsamında Kurumun desteklerinin yapılacak olan inşaat harcamalarına, imalat işlemlerinde kullanılacak tüm makine- ekipman (tarhana makinesi, dinlendirme tankı, tarhana kurutma rafı, tarhana serme makinesi) harcamalarına, proje hazırlığı ( mimari çizim, statik çizim, elektrik ve sıhhi tesisat çizim masrafları ile danışmanlık hizmetleri) harcamaları uygun harcama kapsamında değerlendirileceğini vurgulayan Ceyhan, “Bu sektörde bulunan tüm girişimcileri ve ilimizdeki tarhana üreticilerini merdiven altı işletmecilikten kurtularak hijyen, kalite ve AB standartlarında üretim yaparak profesyonel üreticiliğe teşvik ediyorum. Üretim yerinizi tüketicilere gönül rahatlığıyla dolaştırarak piyasada güvenilirliğinizi arttırın. İlimizde tarhana üretimi yapan tüm işletmeleri devlet teşviklerinden faydalanarak “Maraş Tarhanası’nın” tüm ülke çapında ve yurtdışında tanıtım faaliyetlerinin arttırılabileceğini belirtti. Kurumun destek verdiği yatırımlarda KDV muafiyetinin devam ediyor” dedi. Ayrıca alınan hibe tutarlarından da herhangi bir gelir ya da kurumlar vergisi kapsamında bir vergisinin alınmayacağını söyledi.
Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esma demirci
Esma demirci - 1 yıl Önce

Desdek almak icin şartlar nelerdir

SIRADAKİ HABER