“Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz”

Cumhurbaşkanlığı kararı ile tasfiyesi edilen evim firmalarının Kahramanmaraş’taki üyeleri, paralarını alamayınca toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Faizsiz bir şekilde ev almak isterken yıllarca çalışarak kazandıkları paralara el konulduğunu belirten mağdurlar, seslerinin duyulmasını ve bir an önce paralarının geri verilmesini istedi.

“Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz”

Evim firmaları olarak bilen faizsiz finans sisteminin mağdur edilen üyeleri, seslerinin duyulması için sosyal medya üzerinden örgütlenerek, ‘Evim Mağdurları Platformu’ adı altında Özel İdare binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada pankartlar açarak yöneticilere seslenen mağdurlar, 54 binin üzerinde evim mağduru olduğunu belirterek, şunları söyledi: “2 Temmuz Cuma günü Cumhurbaşkanlığı kararı ile tasfiyesine karar verilen ve evim firmaları olarak bilinen faizsiz finans sisteminin mağdur edilen üyeleriyiz. Faizsiz finans sistemi üzerine ticari faaliyetlerini sürdüren şirketler için alınan tasfiye kararı ülke genelinde mağduriyetler yaşanmaması adına alınmış olsa da tasfiye sürecinden sorumlu olan devlet kurumları BDDK ve TMSF kapalı kapılar ardında şeffaf olmadan ve mağduriyetleri göz önünde bulundurmadan bizleri, birikimlerimizi ve alın terimizi bununla birlikte hukuki haklarımızı yok saymaktadır. Aniden alınan tasfiye kararının biz üyeler üzerinde bütünüyle hak mahrumiyeti ve birikimlerinin yok edilmesi demek olup bunun bir devlet düzenlemesi ile yapılmış olması ayrıca acı bir durum olduğunu sizlerin vicdanına ve düşüncesine havale etmekteyiz. Şu an düzenlemenin üzerinden aylar geçti ve biz helal rızkına haram olan faiz illetini katmak istemeyen, kendi değerlerine sahip çıkmak için uğraşan, çoluk çocuğuna helal lokma ile bir şeyler vermek derdinde olan vatandaşlar düşünülmeden devlet yönetimi tarafından yapılan bu faizsiz finans sistemi düzenlemesi ile mağdur edilmiş olduk.

“BDDK VE TMSF BU ÜLKENİN VATANDAŞLARINI BU KADAR BEKLETTİĞİNİZ YETMEDİ Mİ?”

TMSF 2. tahsilat dairesi başkanı sözleşmelerin artık yok hükmünde olduğunu, bu sürecin  şirketler nezdinde bittiğini biz mağdur üyelerin alacaklarının tahsilinin çok uzun yıllar alacağını ve birikimlerimizin paylaşım yolu ile ancak para oldukça verilebileceğini belirtirken bizlerin alın terinin aslında birileri için önem arz etmediğini gözümüze sokarcasına yüzümüze söylediler. BDDK ve TMSF bu ülkenin vatandaşlarını bu kadar beklettiğiniz yetmedi mi? Arayıp da bulamadığınız nedir? Neden bize ait olan bütün birikimlerimizi iade etmekten geri duruyorsunuz? Bu kadar insanın ahını almak devlet kurumuna devlet nizamına yakışıyor mu? Devletin bu iki kurumu, almış oldukları talimatla denetleme ve tasfiye işlemlerini mağdur vatandaş lehine yapması gerekirken aksine bir tutum sergileyerek kurumlarının girdabında bizleri yok etmek derdindeler. Devletimizden beklentimiz odur ki; bizleri BDDK ve TMSF’nin insafına bırakıp alın terimizin; helal lokmamızın yok edilmesine göz yummasın. Kurumlara insan hak ve onurunun korunması yoluyla alakalı verilecek her türlü talimat tasfiye sürecini yöneten ve bizim mağduriyetimize göz yuman, kapı açan kurumlarda olumlu etki yapacağı kanaatindeyiz. ”

Haber: Abdulsamet İspir

Abdulsamet İspir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER