“Kuyumculuk sektöründe tek eksiğimiz; fabrika ve seri üretim”

İstanbul’un ardından kuyum sektöründe başı çeken Kahramanmaraş’ta sektörün emektarlarından biri olan Ali Tolukeser, “Kuyumculuk sektöründe kentimizin tek eksiği fabrikalaşmış olmamasıdır. Seri üretim yapılmıyor” dedi.

“Kuyumculuk sektöründe tek eksiğimiz; fabrika ve seri üretim”

1979’dan bu yana yaptığı işlerle kentin kuyumculuk sektöründe emekleri olan ve o günden bugüne zanaatını büyük bir özveri ile icra eden Ali Tolukeser, kuyumculuk sektörü ile ilgili konuştu. Fabrikalaşmayla birlikte büyümenin mümkün olacağını ifade eden Tolukeser, altına olan talebin düştüğünü söyledi. Kahramanmaraş’ın İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldığını anlatan Tolukeser, “Hatta şu anda birinciliği dahi alabilecek pozisyonda. Kuyumculuk sektöründe kentimizin tek eksiği fabrikalaşmış olmamasıdır. Seri üretim yapılmıyor” şeklinde konuştu.  Altın fiyatındaki artışın alıcı ve satıcı arasında kopukluk meydana getirdiğini kaydeden Tolukeser, gram altın fiyatındaki artışın devam edeceğini söyledi.  ‘İlerleyen yıllarda yâda günlerde altının gram fiyatının 700 TL civarını görecektir’ diyen Tolukeser, altın alım satımının geçen senelere oranlarla azalma kaydettiğini ifade etti.

“GEÇMİŞTE İŞ VE İŞÇİLİKLER ÇOK GÜZELDİ”
Tolukeser, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Meslekte 40 yıl kadar öncesi ve şu an arasında dağlar kadar fark var. Geçmişte iş ve işçilikler çok güzeldi. İnsanlar birbirlerine peşin altın verip iş yaptırabiliyordu. Şu anda ise iş yap bana getir sistemi oluştu. İşi yapıp götürsek bile insanlar almıyor ki elinde hazır işin olsa dahi iş yok. Altına olan talep düştü. Düğünlerde dahi 30 cm'lik altınlar takılıyor. Günümüzde düğün yapmak isteyen 100 bin liradan aşağı masrafla çıkamaz. Tek bir nişan yüzüğü bile bin 500 TL. Altın fiyatlarındaki yükselme vatandaşın yanı sıra bizi de çok kötü etkiledi. Önümüzdeki yıllarda da altının gram fiyatının 700'e kadar çıkacağını düşünüyoruz. İnsanlarımız bu duruma mecbur alışmalıdır. 2010'da 50 TL' ye ulaşan altının gramı bugün 483 TL. Günümüzde hala ufak tefek alışveriş var ama 2010 yılındaki sirkülasyon şu anda yok.”

PANDEMİ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Pandemi sürecinin bütün sektörleri olduğu gibi kuyumcu sektörünü de olumsuz etkilediğini ifade eden Tolukeser, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Pandemiden dolayı sektörümüz zaten tamamen bitti. Covıd-19 sürecinde işyerlerimizi 3 ay boyunca kapalı tuttuk. Kuyumculukta daha önce böyle bir şey hiç yaşanmamıştı.”

“ALTIN İNSANLARIN KIYMETİDİR”
Kuyumcu kenti ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tolukeser; “Kuyumcukent’te şu anda bizim yerimiz yok. Yapılan işyerleri şu anda ki kuyumcu esnaflarına yeterli değil.  Memleketimizde bin 500' yakın atölyemiz var ama orada yapılan hali hazırda sadece 600-700 civarında iş yeri var. İşyerlerinin alanı 400 metrekare yapılacağına 50 metrekare yapılsaydı, Kuyumcu Kent'e herkesin gitme şansı olurdu. Tabi listede kayıtlı üreticilerin birçoğunun aktif olmaması da dükkân sayılarında ki azlığın nedeni olabilir ama işyerini yeni açmış olup kayıt yaptırmayanlarda olabilir. Sektörümüzde hareketlenme olacağını umut ediyorum. Kuyumculuk, dünyanın sonuna kadar gidebilecek bir sektördür. Altın insanların kıymetidir.” dedi.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 16:18

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali verli
ali verli - 1 ay Önce

O kadarı da eksik olsun... Kuyumcunun fakiri var mı?

SIRADAKİ HABER