Kurbanı kasap kessin

Kurbanı kasap kessin

Kurban Bayramı’nın yaklaşıyor. Her yıl yaşanan acemi kasap vakalarının artık olmaması için kasaplar vatandaşı uyardı. “Her işi uzmanı yapmalı” diyen kasap Sıddık Mengütay, “Kurban keserken hastanelik olmayın” dedi.

Kahramanmaraş’ta 30 yılı aşkın bir süredir kasaplık yapan Sıddık Mengütay, kurban kesimi konusunda vatandaşlara önemli bilgiler verdi. Mengütay, kurban kesiminde en önemli hususun kesilen yerin temiz olması gerektiğini söyledi.

‘KURBAN KESİLECEK YERİN TEMİZLİĞİ ÖNEMLİ’ 
Kurbanı kesecek olan kişinin hayvanı incitmeden eziyet vermeden kesmesi gerektiğini söyleyen Mengütay, kurbanlığın sol tarafı üzerine kıbleye karşı yatırılması gerektiğini belirtti. Mengütay, “30 yıldır hem kasaplık yapıyorum hem de kurbanlık kesiyorum. Kurban kesilirken önce kesilen yerin temizliğine dikkat edilmesi lazım. Kurban kesecek kişi, kurbanlık hayvanı incitmeden eziyet vermeden sol tarafı üzerine kıbleye karşı yatırır. Ayaklarından üçü bağlanır. Üste kalan sağ arka ayağı bağlanmaz. Büyük baş hayvanlarda güçlük halinde hepsi bağlanır. Bir hayvanın meşru bir şekilde kesilmiş olması için, nefes borusu ve yemek içmek borusu ile boynunun iki yanında bulunan ve şah damarı denilen iki kan damarını kesmek sureti ile boğazlanması lazımdır. Bu dört damarı kesmek sünnettir. Bunlardan hangisi olursa olsun üçünün kesilmesi gerekir” dedi. 


‘KURBANI KESERKEN ACI ÇEKTİRMEK DOĞRU DEĞİL’
Kurbanlığı kestikten sonra derisini yüzerken önce hayvanın şişirilmesi gerektiğine değinen Mengütay, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Bu işi bilen birisinin yapması gerek. Hayvanın mundar edilmesi diye bir şey yok ama keserken acı çektiriyorlar bu doğru değil. Normalde hayvanın boğazına bıçağı vurduğun da gırtlak borusu kesildiği zaman hayvan mundar olmaz. Kurbanlığı keserken bir bıçakta kesmeye çalışacaksın. Derisini yüzerken önce hayvanı şişirmek lazım. İyice şiştikten sonra rahatça yüzülür. Kurbanlık kesimde kesilecek yer olduktan sonra herkes kendi evinde kesebilir. Vatandaşları uyarmak istiyorum. Kurbanlık kesme konusunda eğer bu işi biliyorlarsa kessinler eğer bilmiyorlarsa kesmesinler çünkü hayvana da yazık olur. Kurbanlığı kestikten sonra önce karın kısmı çıkarılır. Daha sonra bağırsak çıkartılır ve en sonunda ciğeri çıkartırsın bu şekilde olur. Etin yıkanmasını doğru bulmuyorum. Etin en lezzetli yeri pirzola dediğimiz bel kısmındadır.”
Haber: Burhan Karagöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER