Kültür Park tamam

Kültür Park tamam

Yapımına 2 yıl önce başlanan Kahramanmaraş’ın önemli projelerinden Kültür Park tamamlandı. Projenin Büyükşehir’e maliyeti 10 milyon lirayı buldu.

Onikişubat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kültür Park yakında hizmete açılacak. Projede görev alan Müteahhit Hamdi Bilir, planlanan süreden daha uzun sürdüğünü ve bunun nedeninin ise sonradan kamuoyunun isteğiyle inşaatın altına inşa edilen 180 araçlık otopark yapımı olduğunu belirtti.

Onikişubat İlçesinde yapımı tamamlanan projede; yeraltı otoparkı , sosyal alanlar, konferans salonu forum alanı, sanat etkinlikleri, yeşil alanlar bulunmaktadır. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Etüt Proje Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen projenin şu anda çevre düzenlemeleri yapılmakta.

Merkez Hayrullah Mahallesi Mülkiyeti belediyeye ait olan alan üzerine yapılan olan Kültür Park Projesi ile kültür, sanat, bilim, yöre ve çevre değerlerinin, kentin gereksinimi olan yeşili içine alarak tasarlandı. İnsan ölçeğine görsel ve fiziksel olarak duyarlı açık ve kapalı mekânlarla; kent insanının farklı gereksinimlere 24 saat yanıt verebilecek, çok aktiviteli bir kent merkezi, kent insanını buluşturma, sanatla kaynaştırma, eğitme, eğlendirme, bilgilendirme, dinlendirme ve doyurma mekânlarının iç içe olduğu bir mekan tasarlandı.

KÜLTÜR PARK PROJESİ KAPSAMINDA
Görsel etkisi ve aktif kullanımı hedeflenerek yapıların üzerine yayılan meyilli yeşil alanlar, alanın çevresindeki insan hareketlerine bağlı olarak şekillendirilmiş ve alanın ortasında yaratılan meydana erişimi sağlayan yönlendirici özelliğe sahip meyilli plato yer alıyor.

Kuzey yönünden gelen insan sirkülasyonu için düzenlenmiş meydana bağlanan iki kılcal rampa geçidi, Programı verilen yapı gruplarının organize olarak tanımlandığı korunaklı sarmalanmış avlu karakterindeki açık alan (Meydan) bulunuyor. Gösteri ve benzeri etkinliklerin yer alacağı, amfi şeklinde düzenlenmiş ve meydanın ortasında oluşturulmuş forum alanı, proje meydan (avlu), konferans salonu, yeme-içme mekânları ile kültür ve sanat etkinliklerinin yapılacağı mahaller bulunmaktadır.

Haber: Şenol Güneş

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER