Kış hazırlığı başladı

Kış hazırlığı başladı

Kışın sağlıklı ve doğal yollarla beslenmek isteyen Kahramanmaraşlı vatandaşlar, kurutmalık sebze-meyve, salça, tarhana, bulgur, konserve ürünlerini kış için şimdiden hazırlamaya başladı.

Yöresel Ürünler Firma Sorumlusu Muzaffer İşbilir, kışın doğal gıdalarla beslenmek isteyen vatandaşların bu ürünlere daha çok ilgi duyduğunu vurguladı. Özellikle Kahramanmaraşlı vatandaşların kışa hazırlık sürecinde bu tür gıdalara daha çok rağbet gösterdiğini söyleyen İşbilir, Kahramanmaraş’ın kültürel ve doğal zenginlik bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğunu belirtti. Yaz aylarının bolluk bereket ayları olduğunu dile getiren İşbilir, kışın yetişmesi mümkün olmayan gıdalar vatandaşlar tarafından şimdiden kurutularak, kışında tüketilebiliyor dedi. İşbilir, kışa hazırlanma sürecini şu şekilde anlattı: “Kahramanmaraş’ın kültürel ve doğal zenginlikleri vardır. Patlıcan biber ve diğer sebze gruplarını kurutmak şehrimize has bir şeydir. Biber salçası Kahramanmaraş’ın doğasında vardır. Bunun için yaz geldiği zaman insanlar bu ürünleri kurutarak kışa hazırlar. Yazın hormonsuz bir şekilde çıkan domatesi kurutma ya da konserve yoluyla kışa hazırlamak yine Kahramanmaraş’ın kendine özgü bir kültürü olarak yerini aldı.” 


KAHRAMANMARAŞ’IN VAZGEÇİLMEZİ TARHANA

Kışa hazırlanma sürecinin içerisinde Kahramanmaraş has bir gıda olan tarhananın da yer aldığını ifade eden İşbilir, Tarhananın bize Osmanlıdan gelen bir ürün olduğunu söyledi. Tarhananın kış aylarında yapılan çorbasıyla insanın içini ısıttığını ve tok tuttuğunun altını çizen İşbilir, şöyle devam etti: “Kahramanmaraş tarhanası Türkiye’de ve dünyada meşhur olan bir gıdadır. Tarhana bize Osmanlı’dan gelen bir üründür. Osmanlı’nın Yavuz Sultan Selim zamanında büyük bir orduyla Kahramanmaraş’a geldiği zaman soğukta askerlere ne yediririz diye düşündükleri zaman tarhana ikram etmişlerdir. Tarhananın tüm tarihi Kahramanmaraş’ta başlar. Kalorisi ve besin kaynağı yüksek bir besindir. İnsan sağlığına zarar vermeyecek bir üründür. Tarhananın kolesterole faydası ve insanları tok tutucu özelliğe sahip bir gıdadır. Söylediğim gibi Yavuz Sultan Selim dahi tarhanayı özellikle araştırmış ve tarhanayı uzun ömürlü, insan sağlığına uygun bir ürün olduğu için benimsemiştir. Tarhananın çeşitleri de vardır. Tarhana çeşitleri şu şekilde: cips tarhana, çerezlik tarhana, çorbalık tarhana, baharatlı tarhanadır. Kahramanmaraş’ta her geçen gün yapımı artmakta ve tüm Türkiye’ye dağıtımı yapılıyor. Aynı zamanda tarhana dünya ya ihraç ediliyor.” Haber: Kübra Dilbirliği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER