Kent Konseyinden teröre lanet

Kent Konseyinden teröre lanet

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Arıkan, ülkemizdeki terör olaylarına lanet okuyarak; “PKK terör örgütü tarafından ülkemizin birliğine, kentlerimizin güvenliğine ve insanlarımızın yaşamlarına yönelmiş menfur terör eylemleri asla kabul edilemez” dedi.

 

Türkiye Kent Konseyleri Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Arıkan son günlerde Türkiye’yi kaos ortamına düşürmek isteyen terör örgütünün yaptığı saldırıları sert dille kınadı. Türkiye Kent Konseyi Birliği adına yazılı bir açıklamada bulunan Arıkan saldırıda şehit düşün güvenlik görevlilerine rahmet okudu, yaralılara ise acil şifalar diledi.

PKK terör örgütü tarafından ülkenin birliğine, kentlerin güvenliğine ve insanların yaşamlarına yönelmiş menfur terör eylemlerinin asla kabul edilemez olduğunun altını çizen Arıkan açıklamasını şöyle sürdürdü; “Unutulmamalıdır ki bu insanlık dışı saldırıları yapanlar, hukuk çerçevesinde en ağır bedelleri ödeyecekleri gibi hangi etnik kökene mensup olursa olsun; gencecik evlatlarını toprağa veren annelere ve babalara, eşlere ve çocuklara yaşattıkları tarifsiz acılar nedeniyle de Milletimizin gönlünde ve tarih önünde mahkûm olacaklardır. Siyaset yerine silahı, fikir yerine şiddeti mücadele aracı olarak benimseyenlerin haklı bir mücadele yürüttüklerinden bahis edilemeyeceği gibi bunu mazur görmeye ya da göstermeye çalışan yaklaşımların da onaylanması mümkün değildir. Kamu görevlileri de dâhil olmak üzere hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Suç işleyen herkes, yasalarımızda tarif edilmiş cezalara çarptırılmalıdır. Yüreklerimizi dağlayan terör saldırılarının güçlü ve etkin bir biçimde protesto edilmesi; Milletçe birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesi, toplumsal moral ve dayanışmanın güçlendirilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Ancak protesto sınırları aşılarak basın kuruluşlarına ait merkezlerin, siyasi parti binalarının ve bazı vatandaşlarımızın işyerlerinin tahrip edilmesi tasvip edilemez. Sınırlarımızın hemen dışında yaşayan bazı toplumlar, hala büyük acılarla, savaşlarla, göçlerle ve yitip giden canlarla sınanmaktadır. Milletimiz de tarihin büyük acılarından süzülerek bugünlere gelmiş ve Türkiye Cumhuriyeti adıyla güçlü bir devlet inşa etmeyi başarmıştır. Hepimiz bu toprakların çocuklarıyız. Türkiye; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin hepimizin eşit haklara sahip olduğu ortak vatanımızdır. Ortak acılarımız, ortak sevinçlerimiz, ortak bir tarihimiz ve ortak bir geleceğimiz vardır. Kendimize bin yıllardır yurt edindiğimiz güzel Anadolu coğrafyasını, kardeşlik dolu yaşanmışlıklarla gelecek nesillere bırakmak hepimizin ortak ülküsü olmalıdır. Bu kardeşliğe kan bulaştırmak isteyen terör şebekeleri asla başarılı olamayacak ve Milletimizin varlık tarihi boyunca canı pahasına koruduğu bölünmez bütünlüğümüze halel getiremeyeceklerdir.”

 Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER