KASİAD ödülleri sahiplerini buldu

Kahramanmaraş Sanayici ve İş Adamları Derneği’ne (KASİAD) bağlı Genç KASİAD Yönetim Kurulu tarafından bu yıl ilki düzenlenen, KASİAD ödüllerinde, 13 kategoride 13 ödül sahiplerini buldu.

Genç KASİAD Yönetim Kurulu tarafından organize edilen, yaşadığı toplum için fark yaratan ve örnek teşkil eden kişi, kurum ve kuruluşların başarılarının taçlandırıldığı KASİAD ödüllerinin ilki Arsan Center’da gerçekleştirildi. 13 kategoride 13 ödülün sahipleriyle buluştuğu programa; Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Nuri Öksüz, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Dulkadiroğlu Belediye Başkanvekili Arif Yenipınar, KASİAD Başkanı Mikail Utlu ile sanat, spor ve iş dünyasından birçok isim katıldı. Açılış konuşmalarıyla başlayan ve ödüllerin verilmesiyle devam eden program, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

“KAHRAMANMARAŞ CUMHURİYETİN İLK YILLARINDAN TARIMA DAYALI EKONOMİSİ OLAN BİR ŞEHİRDİ”
Her yıl düzenlenmesi planlanan programın açılış konuşmasını yapan Genç KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Dinçer, “KASİAD kuruluşundan bugüne gelen süreçte, iş insanlarımız arasında iletişim ağı oluşturmayı ve ilişkileri geliştirmeyi, üyelerimizin sektörel faaliyetleri ve kentimiz adına lobi oluşturmayı, üye firmalarımızın kurumsallaşması ve günümüz şartlarına uygun yönetilmesine yardımcı olacak eğitim programları ve farkındalık yaratacak seminerler düzenlemeyi kendisine görev edinmiş, gerçekleştirmiş ve halen de bu hedefler doğrultusunda sizlerin destekleriyle ilerlemektedir. Hep birlikte geçmişe dönüp bakalım istiyorum, cumhuriyetin ilk yıllarından 1970’lerin sonuna tarıma dayalı ekonomisi olan bir şehirdi burası, bizden önceki nesiller 1980 lere kadar bir tarım toplumu olarak gelen Kahramanmaraş’ta kısa sürede büyük bir sanayileşme hamlesi gerçekleştirerek şehrimize sanayi kültürünü ve bir endüstri şehri olma vizyonunu kazandırmışlar, geçmişin zor iktisadi şartlarını emek ve cesaretleriyle değiştirerek bizlere bugün temel ekonomik sorunların ötesine geçerek yeni ufuklara bakma fırsatını kazandırmışlardır” dedi.

“ÖDÜL TÖRENİMİZLE İŞ DÜNYAMIZ İÇİN YENİ BİR DÖNEMDE YENİ BİR GÜNDEM OLUŞTURMAYI DA UMUYORUZ”
Dinçer, “Genç KASİAD Kurulu olarak göreve geldiğimizde önceki dönemlerin bu gurur verici mirasını aynı yönde güncel ihtiyaçlara cevap veren etkinliklerle devam ettirme kararını ortaya koyduk fakat yeni bir dönemde bizden sonraki kuşakların da bizden miras alacağı yeni bir pencereyi iş dünyamıza açma gerekliliği hissettik zira fark ettik ki Kahramanmaraş Türkiye’nin Kurumlar Vergisi sıralamasında 18. sırada, Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın Büyümesine katkıda 14. sırada, ekonomik büyüklük olarak 17.sırada, ihracat sıralamasında aynı şekilde 17. Sırada bulunuyor. Ancak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 58. Ve forbes dergisinin 2019 yaşanabilirlik endeksinde 51. Sırada yer almaktadır. Bu verilerin ışığında kentimize pek çok alanda lokomotif olarak hizmet eden iş dünyamızın kendi ekonomik gündemlerinin yanı sıra şehrimizin sosyal ve kültürel hayatına da hizmet etmeye çalışması gerekliliği ortaya çıktı. Bu görevin ilk adımı olarak kentimizde şu ana kadar yapılan birbirinden güzel projelerin takdir, tebrik ve ilanı için düzenlediğimiz bu ödül törenimizle iş dünyamız için yeni bir dönemde yeni bir gündem oluşturmayı da umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“İŞ HAYATININ YOĞUNLUĞU NEDENİYLE ETRAFIMIZDA OLAN BİTEN GÜZELLİKLERİ YETERİ KADAR GÖREMEYEBİLİYORUZ”
KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Utlu ise şunları söyledi: “Uzun zamandır yapamadığımız etkinliklere 2 hafta önce Dünya Gazetesi yazarları ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Ekonomi Sohbetleri kapsamında yüz yüze bir etkinlikle buluştuk. Pandemi şartları müsaade ettiği sürece bir araya gelmeye devam edeceğiz inşallah. Bundan sonra düzenli olarak her yıl dağıtmayı planladığımız ve geleneksel hale getirmeyi hedeflediğimiz “KASİAD ödülleri” yaşadığı toplum için, fark yaratan ve örnek teşkil eden kişi, kurum ve kuruluşların taçlandırılacağı bir platform olması amacı ile kurguladık. İş hayatının yoğunluğu nedeniyle etrafımızda olan biten güzellikleri yeteri kadar göremeyebiliyoruz. Birçok kişi bireysel çaba ve gayretleri ile güzel ve faydalı eserler, çalışmalar yapmaktalar. İşte bu platform ile bu kişi ve kuruluşları bulmayı, toplum önüne çıkarmayı ve takdirlerimizi sunmayı planlıyoruz.

“ŞEHRİMİZ İÇİN TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYAN HERKESİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Her zaman olduğu gibi KASİAD’ı Değişimin ve gelişimin adresi olarak görmekteyiz. Sadece iş dünyasının değil şehrimizin başta sosyal kalkınma olmak üzere her alanda adeta lokomotifi olmuş bir kurum; dayanışmanın, vizyonun ve model sivil toplum yönetiminin ülkemizdeki yüz aklarından biridir KASİAD. KASİAD’ı sadece bir kurum olarak değil; köklü bir gelenek, güçlü bir temsil olarak görmek lazım. Hatta şehrimizde nice başarılı iş insanlarının belli dönemlerde hizmet verdiği bir okul olarak değerlendirmek lazım. Gönlümüzde ve kalbimizde olan bu kıymetli kurumun bir fikir kulübü ve proje merkezi olarak faaliyet göstermesini hedefliyoruz. Sadece bir STK üyesi olarak değil her birimiz aynı zamanda sanayici iş insanlarıyız. Bir yandan da şehrimiz için iş ve aş üretmeye de devam ediyoruz. Son dönemde emtialar da, enerji maliyetlerinde ve navlunlarda gerçekleşen artışlara rağmen Eylül ayında cumhuriyet dönemimizde ilk defa 135 milyon dolar ihracat rakamına, ocak eylül döneminde de 989 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık ve henüz yıl bitmedi çalışmaya devam ediyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda çaba gösteren tüm iş insanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ödül almaya hak kazanan tüm kişi ve kurumlarımızı şimdiden tebrik ediyorum. Gösterdikleri gayret ve şehrimize kattıkları güzellikler için teşekkürlerimi sunuyorum. KASİAD olarak şehrimiz için taş üstüne taş koyan herkesi desteklemeye devam edeceğiz.”

“SOSYAL ANLAMDA KAHRAMANMARAŞ HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL”
KASİAD’ın bir mensubu olduğunu belirten Milletvekili Cihat Sezal ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Genç kardeşlerimizin çabasını gayretini ve bugünkü başarısını tebrik ederim. Ben yönetimdeyken Kasiad’da bir genç girişimcilik kurulu yoktu. Kurulduktan sonra farklarını göstermeye başladılar. Ben siyaset yapmaya başladığımdan bu güne; genç kardeşlerimizin, Kahramanmaraş’ın çehresini değiştireceği hususunda çok emin adımlarla ilerleyeceğini düşünen bir kardeşinizim. Bunu her zaman dile getiriyorum. Bugünde bunun göstergelerini görüyoruz. Kahramanmaraş’ın önümüzdeki yıllarda, daha iyi yerlere gelebilmesi, hak ettiği yerde olması ve bir önceki neslin çabasının ilerleyen dönemlere aktarılması için çok gayretli olduklarını görüyorum. Bizim büyüklerimiz, çiftçilikten başlayıp sanayiciliğe adım atmış. Büyüklerimiz çok zor zamanlar geçirdiler. Kahramanmaraş’ın bugüne gelmesi için çok mücadele verdiler. Biz şimdi çok şanslıyız. Onların evlatları daha iyi eğitimli, daha vizyonlu. Geleceğe daha ümitle bakan önümüzdeki yıllarda Kahramanmaraş’ın başarısını en üst seviyeye çıkaracak kardeşlerimiz. Evet, maddi ve ekonomik anlamda Türkiye’de sayılı sıradayız. Sosyal anlamda Kahramanmaraş hak ettiği yerde değil. Siyaseti bir kenara bırakarak, gençlerimizin önümüzdeki yıllarda bütün gayretlerine destek olmak, ortak olmak ve onların çabalarına destek vermek adına bir ağabeyleri olarak söz veriyorum. Kasiad’ın çok özel bir yeri var. 23 yıldır Kahramanmaraş’ta sivil toplumun belirli Rönesanslarını öne çıkaran Kuruluşunda Sayın Ahmet Duran Balsuyu ile başlayan Sayın Hanefi Öksüzle, Sayın Kadir Kurtul’la, Sayın Ahmet Kamil Şirikçi, Sayın Ali Emiroğlu ve bugünde Sayın Mikail Utlu ile gelen çok büyük bir başarı öyküsü var. Hepsine nezdinizde ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

İŞTE KASİAD ÖDÜLLERİNİN SAHİPLERİ!
Ödül töreninde ilk olarak Yılın Akademisyeni Prof. Dr. Mehmet Sütyemez’e ödülünü Vali Ömer Faruk Coşkun taktim etti. Yılın Edebiyatçısı Ödülünü İnci Okumuş’a Milletvekili Ahmet Özdemir, Yılın E-Tanıtımı Ödülünü @marastanlezzetler İnstagram hesabı adına Fatih Solak’a Milletvekili Cihat Sezal, Yılın Gastronomi Elçisi Ödülünü Sibel Topçuoğlu Dedeoğlu’na İstiklal Üniversitesi Rektörü Sami Özgül, Yılın Yerel İnovatif Ürünü Ödülünü Haşiroğlu Rivos adına Samet Çiftarslan’a Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Yılın Kültür Varlığını Koruma / Bahtiyar Yokuşu Restorasyonu ödülünü Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Arif Yenipınar’a Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Yılın Sanatçısı Ödülünü Arif Yücel’e Hikmet Gümüşer, Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi Ödülünü Umut Elleri Derneği adına Büşra Şen Çiftaslan’a Ali Emiroğlu, Yılın Sporcusu Ödülünü Sevilay Öztürk’e Halil İbrahim Gümüşer, Yılın Turizm Elçisi Ödülünü Başkonuş Yaylası Serhan Erdoğanyılmaz’a Genç Kasiad Başkanı İsmail Dinçer, Yılın Yerel Değer /Yaşayan Tarih Ödülünü Hüseyin Kopar’a Merve Bayazıt Çelebi, Yılın Yöresel Mutfak Ödülünü Saray Kasabı adına Zafer Soğancı’ya Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, KASİAD Özel Ödülünü Pandemi nedeni ile Sağlık Çalışanları adına İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz’e Kasiad Başkanı Mikail Utlu taktim etti. KASİAD Teşekkür ödülünü Ali Emiroğlu’na Ahmet Duran Balsuyu takdim etti.

(Haber: Samet İspir)

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 19:34

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER