Kahramanmaraş’ta ekmeğin zamlanma tarihi belli oldu

Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, kent merkezinde 1 lira 50 kuruştan satılan ekmeğin 23 Ekim Cumartesi günü itibariyle yüzde 33,3’lük zamla 2 liradan satılacağını açıkladı.

Kahramanmaraş’ta ekmeğin zamlanma tarihi belli oldu

Geçtiğimiz hafta ekmek zammıyla alakalı gazetemize özel açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, girdi maliyetlerinin artmasından dolayı yakın bir tarihte kent merkezinde ekmeğin 1,5 liradan 2 liraya yükseleceğini duyurmuştu. Ayrıca israfın önüne geçmek amacıyla ekmeğin gramının da 200’den 220’ye yükseldiğini açıklayan Güneş, “Türkiye’de ekmek fiyatını artırmada en geç kalan şehir Kahramanmaraş oldu” demişti. Güneş’in bu sözleri sonrası kimi vatandaşlar gelecek zamma tepki gösterirken, kimileri de maliyetlerin artmasından dolayı gelecek zammı doğal bulmuştu. Gelinen süreçte bir açıklama daha yapan Fırıncılar Odası Başkanı Güneş, kent merkezinde ekmeğin 23 Ekim Cumartesi günü itibariyle 2 liradan satılacağını duyurdu.

“UN FİYATLARINDA BAYAĞI BİR ARTIŞ YAŞANDI”

Yaşanan fiyat atışlarıyla birlikte ekmekte fiyat artışının kaçınılmaz hale geldiğini vurgulayan Güneş, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bütün ülke genelinde bilindiği üzere bu dönem buğday hasadında kuraklıktan dolayı un fiyatlarında bayağı bir artış yaşandı. Bundan 14 ay önce aldığımız un fiyatı 110’la 120 TL arasındayken bugün 190-200 bandına çıktı. Bunun yanı sıra doğalgaz olsun elektrik olsun, yakıt olsun, işçilik olsun aldı başını gitti. Bu nedenle ekmekte fiyat ayarlanması da kaçınılmaz oldu. Dolayısıyla biz burada 200 gram ekmeği 1,5 liradan verirken şu anda ekmeği 20 gram artırmak şartıyla 2 TL yaptık. Bu fiyat düzenlemesi ilçelerde uygulanmaya başladı. 23 Ekim Cumartesi günü itibariyle il merkezinde de uygulanmaya başlayacak. Türkiye’de de fiyat artırmada en geç kalan Kahramanmaraş oldu. Şu anda biz maliyetlerin bayağı bir gerisinden geliyoruz. Una yüzde 70 zam geleli 5 ay oldu. Bu süreçte esnaf cebinden yemeye başladı. Biz una gelen zammı 5 ay sonra yansıtmaya başlıyoruz.”


 

“EKMEĞİN GRAMAJINI 20 GRAM YÜKSELTTİK”

Ekmeğin gramajıyla ilgili konuşan Güneş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarım ve Orman Bakanlığının gıda kodeksine göre, 200 gramın altında ekmek çıkartmak yasak. Yine de ekmeğin gramajını düşürüp aynı fiyattan satmaya devam etsek bile, ekmek küçüldüğü için israfta artacaktır. Biz israfı biraz olsun önlemek için ekmeğin gramajını 20 gram yükselttik. Burada ekmeğin gramajı yükseldikçe ekmek israfı da biraz daha aza düşecektir. Fırıncı esnafı çok sıkıntılardan geçiyor. Doğalgaz olsun, su olsun, elektrik olsun bunlara zam geliyor. Un mesela en büyük girdimiz. Bizim maliyetimizin yüzde 33’ünü un karşılıyor. Diğer kalan yüzde 67’sini diğer malzemeler karşılıyor. Yani 14 aydan beri biz hesap edecek olursak elektrik ve doğalgaza yüzde 70’in üzerinde zam geldi. Yüzde 70 una zam geldi. Esnafın bunun altından kalkacak hiç durum kalmadı. Bizim merkezimizde 4 tane büyük fırınımız kapatmış vaziyette. Bunun her birinde 25-30 adam çalışıyordu. Fırın sektörü şu anca çok acı bir durumda. Mesela her şeye anında zam gelebiliyor ama ekmeğe biliyorsunuz istediğimiz zaman zam yapamıyoruz. Bu şekilde bir sıkıntı var. Fırıncılık sektörü iyiye gitmiyor.”
 

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 12:16

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER