Kahramanmaraş’ta deprem sigortası ciddiye alınmıyor!

Kahramanmaraş’ta çoğu vatandaşın maliyeti düşürmek için evin abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortasını gerçek metrekaresine göre yaptırmadığını ifade eden Sigorta acentesi teknik personeli Ökkeş Çolak, bu kişilerin deprem anında evi yıkıldığında para alamayacağı uyarısında bulundu. Ayrıca Çolak, çoğu vatandaşın zorunlu deprem sigortasını her yıl yenilemekten kaçındığına vurgu yaptı.

Kahramanmaraş’ta deprem sigortası ciddiye alınmıyor!

Uzun süredir kırılmayan Gölbaşı-Türkoğlu segmentiyle deprem açısından yüksek risk taşıdığı uzmanlarca ifade edilen Kahramanmaraş’ta, deprem gerçeği çevre illerde meydana gelen kırılmalarla gündeme geliyor. Doğu Anadolu Fay Hattı’na kuş uçuşu 11 kilometre uzaklıkta olan Kahramanmaraş’ta oluşabilecek kırılmada 7’nin altında deprem olmayacağını uzmanlarca ifade edilirken, olası bir depreme karşı alınacak tedbirlerden bir tanesi de deprem sigortasının yapılmış olması. Deprem sigortası hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan deprem sigorta şirketi teknik personeli Ökkeş Çolak, vatandaşların abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortasını daha ucuza getirmek için evin gerçek metrekaresine göre yaptırmadığına dikkat çekti. Bunu yapan kişilerin deprem anında yıkılan evinin parasını alamayacağını hatırlatan Çolak, “Bu konuda memurlara ya devlet müsaade ediyor ya da onlar zaaflıkta bulunuyor” dedi.

“ABONELİK İÇİN SİGORTA YAPTIRANLAR DEPREM ANINDA EVİ YIKILDIĞI ZAMAN PARA ALAMAZLAR”

Deprem sigortası devlet tarafından yaklaşık 6 yıl önce zorunlu hale getirildiğini anlatan Ökkeş Çolak, konuşmasında şunları söyledi: “Vatandaşlarımız hala bunun bilincinde zorunlu olduğu halde yaptırmıyorlar. Vatandaş gelip ‘ben abonelik için yaptırmak istiyorum’ diyor. Abonelik için yaptığımız deprem sigortaları da sadece aboneliklerde geçerli, deprem anında geçerli değil. Abonelik için sigorta yaptıranlar deprem anında evi yıkıldığı zaman para alamazlar. Ama vatandaş evin metrekaresine göre tam yaptırırsa hem evi yıkıldığında evin parasını alır hem de gelecek sene yaptırdıklarında deprem olmadığında aynı araba sigortası gibi yüzde 10 indirimi olur. DASK’a bağlı bu sigorta, acenteler yapmıyor bunu Doğal Afet Kurumu acentelere bunun poliçelerini gönderiyor, acentelerde poliçeleri yapıyor pirim alıyor” diye konuştu.

“EKSİK METREKARE YAPILMASINI ACENTE OLARAK BİZ İSTEMİYORUZ”

Çolak konuşmasının devamında şunları söyledi: “Mesela adamın evi 180 metrekareyse en az 40 metrekare gösterme şansı var ve 40 metrekare gösteriyor. Böyle yapıldığı zaman deprem anında ödeme yapmaz. Bu işi inceleyen yetkililer evin metrekaresini tapuya göre incelese onu kabul etmez vatandaş gelir tam yaptırır ama devlet buna nasıl müsaade ediyor bilmiyorum. Eksik metrekare yapılmasını acente olarak biz istemiyoruz. Tam yapılsın vatandaşta evi yıkılırsa parasını alsın. Memurlara ya devlet müsaade ediyor ya da onlar zaaflıkta bulunuyor. Mesela evin deprem sigortası bitiyor vatandaşın abonelik işi falan yoksa sigortasını hiç yaptırmıyor. Bunu inceleyende yok, bunu takip eden de yok. Ama fatura yatırırken oradaki görevli bakacak ki deprem sigortası yok sen bu faturayı yatıramazsın diyecek. Böylelikle vatandaş gidecek sigortasını yaptıracak ondan sonra faturasını ödeyecek. Durum bu şekle gelse daha iyi olur.”

Haber: Abdulsamet İspir

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER