Kahramanmaraş’ta bir ilk! Hem kendi elektriğini üretecek hem de bütçeye katkı sağlayacak!

Okul binasının çatısına güneş paneli kurarak Kahramanmaraş’ta bir ilki gerçekleştiren Şehit İdari Ateşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, panelin faaliyete geçmesiyle hem kendi elektriğini ürütecek hem de artan elektriği Akedaş’a satarak Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine katkı sağlayacak.

Kahramanmaraş’ta bir ilk! Hem kendi elektriğini üretecek hem de bütçeye katkı sağlayacak!

Yenilenebilir enerji kaynakları açısından dünyadaki en elverişli ülkelerin başında gelen Türkiye, bulunduğu jeopolitik konumu sayesinde hem güneş enerjisi hem de rüzgar enerjisiyle dikkat çekiyor. Bu çerçevede yenilenemez enerji kaynağının oluşturduğu çevre kirliliğini en aza indirmek, aynı zamanda kendi enerjisini üreterek tasarruf sağlamak için harekete geçen Şehit İdari Ataşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul binasının çatısına temiz enerji olarak nitelenen güneş panelleri yerleştirdi. Kahramanmaraş’ta güneş panelinin kurulduğu ilk okul olarak örnek bir çalışmaya imza atan lise, her biri 2 metrekareden oluşan ve toplamda 600 metrekare alanı kaplayan 288 adet güneş panelinin faaliyete geçmesiyle hem elektrik ihtiyacını karşılayacak hem de artan elektriği Akedaş’a satarak Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine katkı sağlayacak.

KAHRAMAN, PROJEYİ YERİNDE İNCELEDİ

Bu kapsamda Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman da Şehit İdari Ateşe Galip Özmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret ederek, okul binasının çatısına kurulan güneş panelleri üzerinde incelemelerde bulundu. Müdür Kahraman’a Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, İlçe Milli Eğitim Şube müdürü Hüseyin Arslan ile Okul Müdürü Halil İbrahim Çolakkadı eşlik etti.
Haber: Abdulsamet İspir

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER