Kahramanmaraşlı mühendisler Türk Savunma Sanayisine güç katıyor

Türk Savunma Sanayisine hizmet eden Kahramanmaraşlı Mühendisler yerli ve milli teknolojilerin üretmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu kahramanlardan biri olan TÜMOSAN Şasi Sistemleri Mühendisi Sinan Ali Yılmaz, yüzde 100'e yakın yerlilik oranına sahip Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Pusat'ın geliştirilmesine önemli katkı sağladı.

Kahramanmaraşlı mühendisler Türk Savunma Sanayisine güç katıyor

Kara ve deniz araçları için motorlar geliştiren, zırhlı araçlara yönelik güç grubu çözümleri üzerinde çalışan TÜMOSAN, kritik alt sistemleri kullanarak yüzde 100'e yakın yerlilik oranına sahip Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Pusat'ı geliştirdi. Pusat ile Türkiye’de yerli motor ve transmisyonla askeri araç yapılabileceğini ortaya koymayı hedefleyen TÜMOSAN, dizel aracın ardından Pusat'ın hibrit versiyonunu da ilk kez 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) sergiledi.

Dosta güven, düşmana korku salan Pusat’ın geliştirilmesinde Kahramanmaraşlı Mühendis Sinan Ali Yılmaz da önemli bir röl üstlendi. Mercedes'teki işinden ayrılarak ülke menfaatlerine hizmet etmek amacıyla TÜMOSAN'da Türk Savunma Sanayi’nin daha iyi yerlere gelmesi için çaba gösteren kahraman şehrin kahraman evladı Sinan Ali Yılmaz, gerçekleştirilen Savunma Sanayii Fuarı'nda Pusat ile ilgili yürütülen çalışmaların geldiği aşamaya ilişkin bilgiler verdi. Pusat'ın mayın ve balistik testlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden bir polis memuru babanın evladı Yılmaz, aracın NATO standartlarında üst düzey koruma seviyesine sahip olduğunu söyledi.

“SAHADA 5 BİN KİLOMETRE TESTİNİ GERİDE BIRAKTIK”

Sahada 5 bin kilometre testini geride bıraktıkları bilgisini veren Yılmaz, yakın zamanda testlerde 20 bin kilometreye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi. Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu ölçüler hem isterlerde hem de test prosedürlerimizde yer alan motor ömrünü ve araç dayanıklılığını test eden süreçlerdir. 5 bin kilometreyle aracın yapısal olarak ve motor bazında dayanımını test ettik. 20 bin kilometrede ise biraz daha arazi testlerini zorlaştırarak yapmayı hedeflemekteyiz. Araçlarımızda kendi özgün mühendisliğimizle geliştirdiğimiz TÜMOSAN Xena motorlarımız bulunmaktadır. Bunlar 310 beygir, 5,2 litre ve 4 silindir motorlar. Aynı zamanda aracımızı 2 ayrı altyapı sistemiyle konfigüre ettik. Konvansiyonel metotta içten yanmalı motor, TÜMOSAN'ın kendi geliştirdiği transmisyon, transfer kutusu ve aktarma organları kullanılıyor. Hibrit aracımızda ise aynı şekilde içten yanmalı motorumuz, batarya ve elektrik motorlarımızla tahrik gerçekleştirilmekte."

IDEF 2017'de aracı demo olarak sergilediklerini, 2019'da prototip seviyeye getirdiklerini anlatan Yılmaz, "Şu anda aracımız ön seri halinde. Yerli ve yabancı kullanıcı makamlarıyla çok yoğun görüşmelerimiz oluyor" dedi.

“YARIM METRELİK TÜMSEKTEN GEÇEBİLİYOR”

Pusat'ın yüzde 70 eğim tırmanma, yüzde 40 yan eğitim kabiliyetine sahip olduğunu dile getiren Yılmaz, aracın 1 metrelik hendekten, yarım metrelik tümsekten geçebildiğini söyledi. Yılmaz, araca ASELSAN'ın geliştirdiği Sarp ve Sarp-Zafer uzaktan komutalı silah sistemlerinin entegre edildiğini, farklı kule sistemlerinin de Pusat ile kullanılabildiğini ifade etti.

Sinan Ali Yılmaz, Pusat'ın 8+1 personel taşıdığını ve sınıfının en geniş ve ferah iş hacmine sahip olduğunu kaydetti.

Öte yandan Sinan Ali Yılmaz, Mercedes'teki işinden ayrılarak ülke menfaatlerine hizmet etmek amacıyla TÜMOSAN'da çalışmaya başladı.

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 11:06

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER