Kahramanmaraş’a deniz geliyor!

Site yöneticileriyle bir araya gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’a denizi getirecekleri Sır Barajı Rezervuar İçi Su Tutucu Sedde Aksı Projesi’ni anlattı. Ceyhan Nehri’nin aktığı en dar yere bir sedde yaparak, 4 milyon metrekarelik bir deniz oluşturacaklarını söyleyen Mahçiçek, “Bu projeyle Kahramanmaraş daha güzel daha farklı bir kent olacak. Projeyi 2,5 yıla kadar tamamlamayı düşünüyoruz” dedi.

Göreve geldiği günden bu yana normalin dışında bir belediyecilik anlayışı gösteren Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ilçeye kazandırdığı birbirinden önemli projelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Vatandaşların sorunlarını dinleyerek çözüm yolları bulma noktasında da çalışmalar yapan Başkan Mahçiçek, bu kapsamda ilçedeki apartmanların Site Yöneticileriyle Onikişubat Belediyesi Hizmet Binasında bir araya geldi. Burada daha temiz bir kent oluşturabilmek adına temizlik noktasında yöneticilerle fikir alışverişinde bulunan Mahçiçek, Kahramanmaraş’a kazandırılacak projeleri anlattı. İlk olarak Expo 2023’ün öneminden bahseden Mahçiçek, projenin yüzde 70’ini tamamladıklarını ve bunu devletten hiçbir destek almayarak yaptıklarını söyledi. Daha sonra Kahramanmaraş halkının deniz hasretine son verecek rüya projesi olan Sır Barajı Rezervuar İçi Su Tutucu Sedde Aksı Projesi’ni anlatan Mahçiçek, “Ceyhan Nehre’nin aktığı en dar yere bir sedde yapacağız. Bu seddeyi yaptıktan sonra burası 4 milyon metrekarelik bir deniz olacak” dedi.

“2,5 YILA KADAR TAMAMLAMI DÜŞÜNÜYORUZ”

Mahçiçek, Kahramanmaraş’a denizi getirecek Sır Barajı Rezervuar İçi Su Tutucu Aksı Sedde Projesi’yle ilgili şunları söyledi: “Ceyhan Köprüsü’nün altında kışın sular dolar deniz olur, yazın da sular çekildiği zaman pislik haline gelir. Burası bir çevre felaketi sinekler dolar, bu sinekler evlere de gelir. Bu çevre felaketini önleyelim Kahramanmaraş’a bir değer katalım istedik. Ceyhan Nehre’nin aktığı en dar yere bir sedde yapacağız. Bu sedde suyu tutacak burayı deniz haline getirecek. Bu seddenin üzerinden de araba geçecek. Bu seddeyi yaptıktan sonra burası 4 milyon metrekarelik bir deniz olacak. Bu deniz içerisine de bir marina yapacağız. Etrafını da çok katlı olmayan yeni yerleşim alanlarına açacağız. Yalnız bu evler villa şeklinde olmayacak. Kahramanmaraş konutları tarzında çok katlı olmayan yerleşim alanları oluşturacağız. Bu projeyle Kahramanmaraş’ta bir deniz olacak inşallah ve Kahramanmaraş daha güzel daha farklı bir kent olacak. Bu projenin etrafında ise yürüyüş ve bisiklet yolları olacak, rekreasyon alanları olacak ve tam manasıyla orada yeni bir kent oluşacak. 2,5 yıla kadar bunları tamamlamayı düşünüyoruz.”

“KAHRAMANMARAŞ’I ÜLKE VE ULUSLARARASI GÜNDEME GETİRECEĞİZ”

Expo 2023 Projesiyle ilgili ise Mahçiçek, şu ifadelere yer verdi: “Onikişubat Belediyesi Expo 2023’ü bugüne kadar kendi imkanlarıyla yaptı. Devletten herhangi bir katkı istemedi. Bu belediye Expo 2023’ün yüzde 70’ini yaptı ve yüzde 30’unu da yapacak İnşallah. 2023 Nisan’ında açılışını yapacağız. Bizim Kahramanmaraş’ı tanıtarak, şehrimize daha fazla insanın gelmesini sağlamamamız lazım. İnşallah Expo 2023 projesiyle bunu yapacağız. Expo 2023 projesiyle Kahramanmaraş’ı ülke ve uluslararası gündeme getireceğiz.”

“KARŞILIKLI OLARAK EKSİĞİMİZ VARSA ONLARI KONUŞTUK”

Program sonunda açıklamalarda bulunan Başkan Mahçiçek, şunları söyledi: “Toplumumuzun her kesimiyle belediyemizin görev alanları içerisinde yer alan konularla ilgili programlar gerçekleştiriyoruz. Bugünkü konumuz apartman yöneticileriyle ilgiliydi. Daha çok temiz bir kent oluşturabilmek, daha güzel sağlıklı ortamlarda yaşamamızı ya da sağlıklı ortamlar için insanlarımıza yaşam alanları oluşturmak için gayret ettiğimizi yönetici arkadaşlarımızla paylaştık. Karşılıklı olarak onların dikkat etmesi gereken konuları, özellikle temizlik noktasında konteynırdan görevli arkadaşlarımızın çöplerini konteynırların içerisine bırakmalarını temin etmeleri için onlardan istirhamda bulunduk. İnşallah karşılıklı duyarlılık için Kahramanmaraş’ı daha güzel daha temiz bir yer yaşam alanı haline dönüştüreceğiz. Bugünkü toplantımızdan dolayı arkadaşlarımızda çok memnun oldular. Karşılıklı olarak eksiğimiz varsa onları bir araya geldik konuştuk. Verimli güzel toplantı oldu.”

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 21:45

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER