Kahramanmaraş toz altında

Kahramanmaraş toz altında

Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kilis gibi sınır illerini aşarak Kahramanmaraş, Osmaniye ve Mersin’e kadar ulaşan toz bulutları dünden bu yana etkili olmaya devam ediyor.

Dün sabah uyandığında havadaki toz bulutunu gören bazı vatandaşların durumu, ‘Suriye’de patlayan bombalardan kaynaklandığı’ gibi yanlış bir düşünceye kapıldığı ve dedikodunun oldukça yayıldığı öğrenildi.

Meteorolojinin verdiği bilgilere göre dünden bu yana etkili olan toz bulutu bugün akşam son bulacak. Toz taşınımı adı verilen olayın uzun sürmesinin nedeni olarak ise rüzgar ve yağışların olmaması olarak belirtildi. Ayrıca nemin yüksek olmasından kaynaklanan boğucu bir sıcak olduğu söylendi. Görüş mesafesi ise kent genelinde oldukça azaldı. Türk Hava Yolu şirketinden alınan bilgilere göre toz bulutunun uçakların iniş ve kalkışlarını zora soktuğunu fakat dün itibariyle seferlerde bir aksama yaşanmadığı öğrenildi.

ADANA VALİLİĞİ KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Adana Valiliği’nce yapılan açıklamada, Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü verilerine göre Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep ve Kilis illerinde meteorolojik toz taşınımı olayı oluştuğu ve kentte etkili olan toz taşınımının görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme ve sağlık sorunları gibi olumsuzluklara yol açabileceği belirtildi. Adana’da gün boyu etkili olan ve etkisini gece saatlerinde kaybetmesi beklenen toz taşınımının yol açtığı olumsuzluk nedeniyle, trafik kazalarının önlenmesi adına sürücülerin dikkatli olmaları gerektiği belirtilirken, sürücüler kadar özellikle KOAH başta olmak üzere solunum ve kalp hastalığı olan hastalar dikkatli olmaları istendi. Açıklamada ayrıca, anız yakımının da toz taşınımı ile birleşerek olumsuzluğu tetiklediği ifade edilirken, anız yakımı ile ilgili tüm denetimlerin İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ve Belediyelerce koordineli şekilde yürütüldüğü ve cezai yaptırımların uygulandığı kaydedildi.  

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER