“Kahramanmaraş şikayette Türkiye ortalamasının altında”

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Kahramanmaraş’a gelen Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, “Kahramanmaraş ihracatı 1 milyar dolar olan bir şehrimiz. Tekstilde Türkiye’nin en önde gelen şehri. Altın konusunda Türkiye’de sertifika veren bir şehir. Kahramanmaraş’ın diğer şehirlere göre birçok özelliği var” diye konuştu.

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, “Bugüne kadar Kahramanmaraş’tan bize intikal eden başvuru sayısı 2 bin 800. Kahramanmaraş kendi sorunlarını kendi içinde çözme kabiliyetine sahip olan bir şehir. Türkiye ortalaması düşündüğünde Kahramanmaraş bu ortalamanın altında” dedi.

"Ombudsman Halkla Buluşuyor" programı çerçevesinde Türkiye’nin dört bir tarafındaki şehirlere giderek, halkın sorunlarını yerinde dinleyen ve kentin önde gelen yöneticileriyle istişarelerde bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ile Kamu Denetçilerinin bu kez ki adresi Kahramanmaraş oldu. Bu kapsamda Malkoç, kamu kurum ziyaretlerinin akabinde kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Ramada Otel’de gerçekleşen programa; Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (KMBGC) Başkanı Arslan Deveboynu, Başkan Yardımcısı Mehmet Yüzbaşıoğlu, Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar ile çok sayıda gazeteci katıldı. Soru-cevap şeklinde ilerleyen programda Malkoç, Kahramanmaraş’tan övgü dolu sözlerle bahsetti. Kurumun tanınırlığını artırmak adına çalışma yürüttüklerini belirten Malkoç, Kahramanmaraş’ta Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tanınırlık oranının yüzde 35 olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE’DE EN KOLAY BAŞVURU ALAN KURUMUZ”
Malkoç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin her yerinden olduğu gibi Kahramanmaraş’tan da her konuda bize çok sayıda başvuru geliyor. Bize bu şikâyetleri internet üzerinden veya diğer yollardan ulaştırıyorlar. Türkiye’de en kolay başvuru alan kurumuz. Kahramanmaraş’tan bize eğitimle ilgili 2020 yılında 39 başvuru olmuş. Türkiye ortalaması düşündüğünde Kahramanmaraş bu ortalamanın altında. Bizim açımızdan memnuniyeti yüksek bir şehir. Kahramanmaraş kendi sorunlarını kendi içinde çözme kabiliyetine sahip olan bir şehir. Bugüne kadar Kahramanmaraş’tan bize intikal eden başvuru sayısı 2 bin 800. Çok fazla bir rakam değil.  Kahramanmaraş’taki bütün belediyelerden olduğu gibi büyükşehir belediyesinden de şikâyetler geldi. Bunların bir kısmı belediyede çalışan personelle ilgili diğer bir kısmı yol ve otobüslerle ilgili.

“TÜRKİYE’DE KAMU HİZMETLERİNİN KALİTESİ ARTTI”
Türkiye’de son yıllarda her alanda özellikle kamu hizmetlerinin hem kalitesi arttı hem de niteliği arttı. Sağlık alanına bakıldığında şehir hastaneleri yapılıyor. Eğitimde 1 milyonun üzerinde öğretmenimiz var. Okullarımızın fiziki mekânları güzelleşti. Bu hizmetler artarken, kamunun sunduğu bu hizmetler karşısında vatandaşın herhangi bir şikâyeti yâda talebi varsa buna ilişkin hak arama mekanizmalarımızda çoğaldı.

“2021 KASIM AYINA KADAR CİMERE 6 MİLYON BAŞVURU GELMİŞ”
Geçen hafta Türkiye’de şikâyet dinleyen kurumların başkanlarıyla bir araya geldim. Türkiye’de şikâyet dinleyen 15 kurum var. Bunlardan bir tanesi de Kamu Denetçiliği Kurumu. Kamu Denetçiliği Kurumunun tarihi çok yeni. Bizim çalışma alanımız farklı. Bize intikal eden şikâyetleri mahkeme gibi dosya açıyoruz. İlgili idareden bilgi, belge talep ediyoruz. İhtiyaç olursa şahit dinliyoruz. Gerek olursa bilirkişi raporu istiyoruz. Bunların hepsini 6 ay içerisinde yapıp, karar veriyoruz. Şikâyet mekanizmalarından halkın en fazla bildiği kurum CİMER. Geçen haftaki toplantıda CİMER Başkanını dinledim. 2021 yılının 15 Kasım tarihine kadar CİMER’e 6 milyon başvuru olmuş. Valiliklerde ve kaymakamlıklarda açık kapı masaları var. 1 milyon kişi de buralara başvurmuş. Bunlar içerisinde biz çok fazla bilinmiyoruz. Kahramanmaraş’ta tanınırlığımız yüzde 35 seviyelerinde. 

“ŞİKÂYETLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İNTERNET ÜZERİNDEN GELİYOR”
Kamu Denetçiliği Kurumunun merkezi Ankara’da. İllerde büro açma imkânımız var. Ama biz sadece İstanbul’da büro açtık. Diğer illerde temsilcilik açmıyoruz. Bize yapılan başvuruların zaten yüzde 90’ı elektronik ortamdan geliyor. Dünyadaki bütün ombudsmanlıkların temel sıkıntısı kaliteli başvuru alamamak. Finlandiya Ombudsmanlığına yapılan başvuruların ancak yüzde 8’i kabul edilebilir durumda. İspanya’da yapılan başvuruların yüzde 20’si ombudsmanın görev alanına giriyor. Biz bütün gayretlerimizle bunu Türkiye’de yüzde 30’lara çıkardık.

Program; toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından son buldu.

Haber: Emre Akkış/Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 18:16

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER