banner208

Kahramanmaraş ille de ‘bakanlık’ dedi

Kahramanmaraş ille de ‘bakanlık’ dedi

Girdiği 4 genel, 3 yerel, 2 referandum ve 1 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ak Partiye ezici üstünlükle destek veren Kahramanmaraş 1 Kasım seçimlerinde de kent tarihinin en büyük oyunu yine verdi. 5 genel seçimde 40 milletvekili sayısının 32’sini Ak Partiye veren Kahramanmaraş şimdi haklı olarak ‘bakanlık’ istiyor.

Cumhuriyetin kurulumundan bu yana 4 bakanlık verilen Kahramanmaraş Ak Parti döneminde istediği ve büyük özlem duyduğu bakanlığa sahip olamamıştı. Her seçimde büyük destek vermesine rağmen bir türlü bakanlık hakkını alamayan Kahramanmaraşlılar 1 Kasım sonrasında bakanlık umudunu üst seviyeye çıkardı.

7 Haziran seçimlerinde dahi Türkiye genelinde milletvekili sayısı düşerken Kahramanmaraş’ta ise 6 vekil sayısını koruyan Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde ise milletvekili sayısını 7’ye çıkarmıştı. Son olarak Kahramanmaraş’ta 2011 genel seçimlerinde yüzde 69.6 oy oranını yakalayan Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde bu oranı yüzde 71,8’e çıkararak oylarını da 45 bin artırmıştı.

Her seçim sonrası sokağa mikrofon uzatan Kahramanmaraş Manşet Gazetesi her seçim sonucunda olduğu gibi bu seçim sonrasında da Kahramanmaraş’ın bakanlık özlemini gazete sayfalarına taşıdı.

Bir genel seçimi daha geride bırakan Kahramanmaraş’ta 2 Kasım sabahı çarşı pazar hareketlendi. Meclise 7 AK Parti’den 1 de MHP’den vekil gönderen seçmen önce huzur sonra hizmet bekliyor. Yaptığımız sokak röportajlarında vatandaş ayrıca; ‘Artık hak ettik. En az 1 bakanlık milletvekillerimizden birine verilmeli’ dedi.

Kahramanmaraşlı onlarca seçmenle yapılan halk röportajlarında beklentilerini, görüş ve düşüncelerini okuyucular için derledik. AK Parti seçmeni sandıkları AK Parti oylarıyla doldurup taşırdık, karşılığında hizmet bekliyoruz” dedi. Özellikle Mahir Ünal ve Celalettin Güvenç’i bakanlık makamında görmekten gurur duyacaklarını ifade etti. MHP seçmeni; AK Partiye oy verdiğimiz için partimize sırt çevirmedik, ülkenin koalisyon kurma mücadelesinde yıpranacağını düşündük ” dedi. Ayrıca başarısız olan MHP yönetimine küstüklerini ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin istifa etmesi gerektiğini belirttiler. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni ise Kahramanmaraş’tan yine milletvekili çıkarmadığı için başarısızlık hakkında yorum yapmayarak suskun kaldı.

Uzun zamandır seçimler ve seçimler sonrası hükümet kurma sürecindeki belirsizlikler sebebiyle ne yapacağını bilemeyen, elinde avucunda ne varsa bekleten vatandaş seçimlerin ardından rahatlamış görünüyor. Altın, dolar ve avronun Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye başlaması kuyumcu esnafının yüzünü güldürdü. Alışverişler artmaya başladı. 2 Kasım sabahı ülkeye istikrarın hâkim olmasının faydasını gördüklerini ifade eden Kahramanmaraşlı esnaflar “sabah sabah insanlar alışverişe geldi, uzun zamandır borcu olanlar getirip borcunu ödedi, bir hareketlilik oldu çok şaşırdık” dedi.

Kahramanmaraş milletvekillerinden ve iktidar partisinden beklentileriniz nelerdir? Milliyetçi Hareket Partisi’nin oy kayıplarının sebepleri size göre nelerdir? Kahramanmaraş’tan bakan olarak görmek istediğiniz isimler var mı, hangileri? Gibi sorular yönelttiğimiz değişik meslek ve yaş gruplarına mensup vatandaşların verdiği cevapları okuyucular için derledik. Röportajlarda sorularımıza verilen cevaplar şöyle:

MEHMET NALBANTBAŞI (TÜED Kahramanmaraş Şube Başkanı)
Türkiye Emekliler Derneği olarak 1 Kasım seçimden Kahramanmaraş’ta beklenen bir sonuç aldık. Emeklilerin isteklerine kulak verilse AK Parti milletvekillerini daha da artırabilirdi. Şuan milletvekili olan adaylarımızdan birisi 10 bin üyesi olan derneğimizin adresini bilmiyor, bana sordu. Bu soruya çok kırıldım. Kahramanmaraş’ta Mahir Ünal ve Celalettin Güvenç benim bakanlık makamı beklediğim isimlerdir. Ayrıca MHP2nin oy kaybının en büyük sebebi Meral Akşener gibi değerli bir ismin partiden uzaklaştırılmasına bağlıyorum. Memleketimize hayırlı olasını diliyorum.

FATMA ÇOBAN
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. İnşallah ülkemiz için daha iyi olur. Devletimizden emekli maaşlarına zam istiyoruz. Emeklilerin özel sektörlere göre maaşlarının ayarlanmasını istiyoruz. Oylarımız karşılığında isteklerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. Emeklilerin hastane ücretleri kesiliyor bunların kesilmemesini istiyoruz. Son olarak da Kahramanmaraş’a bir bakanlık verilmesini istiyoruz.

TÜRKAN DAĞLI
Biz Kahramanmaraşlı vatandaşlar olarak görevimizi yaptığımızı düşünüyoruz. Kahramanmaraş’a bir bakanlık verilmesini istiyoruz. Yatırımların daha da çok artarak gelişmesini ve şehrimizin güzelleşmesini istiyoruz. İnşallah milletvekillerimiz gereken çalışmaları yapar.

HASAN YILDIZ
Millet olarak istikrar için elimizden geleni yaptığımıza inanıyorum. Kahramanmaraş’ta neredeyse tarihi bir oy oranı çıkarttık. Bu seçilen vekillerinde ortak bir çalışma programı yapmalarını istiyoruz. İşsiz insanlara iş imkânları sağlanması gerek. İnşallah her şey yoluna girer. Ülkemiz için tekrar hayırlısı olsun.

AHMET DEMİREL
Emeklilerin başvurduğu taksitli evlerin bir an önce hızlandırılmasını istiyoruz. Kahramanmaraş’a bir bakanlık istiyoruz daha çok yatırım ve hizmet bekliyoruz. Veysi Kaynak veya Mahir Ünal’ın bir bakanlığın başına geçmesini istiyoruz. İnşallah da bu isteklerimiz olur.

RAMAZAN DURDU
Allah hayırlı uğurlu etsin. Vatanımız ve milletimiz için inşallah iyi olur. Mutlaka Kahramanmaraş’a bir bakanlık verilmesini istiyoruz. Ben bir emekli olarak emeklilere biraz daha ilgi istiyoruz. Aldığımız maaşla evi zar zor geçindiriyoruz. Milletvekillerimizden bu işin üstüne düşmelerini istiyoruz. İnşallah da düşerler.

MİZAH KAYIR
Emekli maaşlarının artmasını istiyoruz. Seçilen vekillerden Kahramanmaraş için ellerinden geleni yapmasını istiyoruz. Artık Kahramanmaraş’a da bir bakanlık verilsin. Çünkü en yüksek 3’üncü şehir olarak çıktı. Bu şehir bakanlığı, yatırımı ve hizmeti hak ediyor. İnşallah da bunu dikkate alarak bu çalışmaları en kısa sürede başlatırlar.

MEHTİ AKTAŞ

Memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Gerçekten bu siyasi boşlukta çok sıkıntılar çektik ülke olarak. Çok kanlar aktı. İnşallah bu otoritenin tekrar sağlanmasıyla beraber ülkede ki huzur ve istikrar tekrar geri gelir. Biz Kahramanmaraşlılar olarak şehrimizde ki vekillerin bir tanesinin bakan olmasını istiyoruz.

BAHTİYAR TANRIVERDİ

Kahramanmaraş’tan bir bakan çıkmasını istiyoruz. Ben esnafım ve bize verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Daha çok yatırım ve daha çok hareketliliğin olmasını istiyoruz. Çünkü Kahramanmaraş şehri bunu hak ediyor. İnşallah hepimiz için hayırlısı olur.

HÜSEYİN KOPAR
Kahramanmaraş’a bir bakanlık verilmesini istiyoruz. Mehmet Uğur Dilipak olabilir bence çünkü halkın içinden bir adam halkla ilişkileri çok güzel. Donanımlı da bir vekilimiz. Tabii ki bütün vekillerimiz donanımlı ama Mehmet Uğur Dilipak daha sıcak kanlı bir vekilimiz. Kahramanmaraş’a daha çok yatırım yapılmasını arzu ediyoruz. İnşallah bu yatırımlarda olacak

FATİH BAYRAKTAR
Benim gözümde AK Parti Türkiye’de en yüksek oyu Kahramanmaraş’ta aldı. Ne açıdan diye sorarsanız Konya yüzde 74 verdi ama başbakanı var. Bizim de bir başbakanımız veya bakanımız olsaydı bu oranın yüzde 85’e kadar yükseleceğine inanıyorum. Bu yüzden en çok oy Kahramanmaraş’tan çıkmıştır. Bunların karşılığında en az bir bakan istiyoruz bu kadar emeğin karşılığı olarak bunları hak ediyoruz. Bakan olarak Mahir Ünal’ın daha çok hak ettiğini düşünüyorum.

ŞEMSETTİN NAMLI (KATAD Başkanı)
Mahir beyin bakan olması gerekiyor. Bakanlığın dışında en önemlisi şehir hizmet edilmesidir. Biz bu oyları milletvekillerine vermedik biz bu oyları Ahmet Davutoğlu için verdik. Bu yüzden şehrimize daha iyi bakılması ve geliştirimesin gerekiyor. MHP’nin oy kaybetmesi ise yapmış oldukları hatalardan kaynaklanıyor. Bu hataların sorumlusu Devlet Bahçelidir. Onun bu hatalarından dolayı partinin başından istifa etmesi gerekir.

NUMAN TÜTÜNCÜOĞLU
Biz sadece bakan istiyoruz. Bu bakanlığı da milletvekilleri arasında en iyi Mahir Ünal’ın yapacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra şehrimizin daha iyi gelişmesi ve ticari açıdan önem kazanması için şehirlimize hizmetin gelmesini istiyoruz.

MUSTAFA İPEK
Allah vatanımıza memleketimize hayırlı uğurlu eylesin. Türkiye genelinde Kahramanmaraş 3’üncü oldu. Birinci ve 2’nci olan şehirler biri başbakanın diğeri Cumhurbaşkanının memleketi, bizden bakan olmadığı halde Kahramanmaraş’ta yüzde 71 oy aldı. Başarıda büyük pay sahibi Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızdır. Kahramanmaraşlı siyasilerin bu başarıyı tek başlarına üstlenmeleri yanlıştır diye düşünüyorum. Kahramanmaraş’tan bir bakan istiyoruz. MHP’nin oy kaybetmesi kendinden kaynaklanıyor. Allah’ım daim etsin memleketimiz huzur içinde yaşasın.

NEJDET UZDİL
MHP’nin oy kaybetmesinin sebebi koalisyon kurmaması ve halka uzak kalmasından kaynaklanıyor. Veysi Kaynak’ın adalet bakanı olmasını isterim. Çarşının ve benim gönlünden geçen tek şey budur.

HÜSEYİN KÜREKCİ
Düşüncelerimi bir şiirle anlatayım: Destan söyledim destan / elimizden gitti koca Arabistan, / Köroğlu bağlar bozuldu bestan, /gör ki sahipsizlik bize neyler eyledi./ Türkiye istikrara kavuştu destan yazdık destan

MURAT YEŞİLLİ
Seçim sonuçlarından çok memnunuz, gururluyuz. Kahramanmaraş’a bakanlık verilmesini istiyoruz. Adalet Bakanlığı Kahramanmaraş’a verilsin. Türkiye genelinde 3’üncü şehir olduk. İnsanlarımız her şeye layık onure olmak istiyoruz. MHP genel başkanın tutumundan dolayı oylarını kaybetti.    

MEHMET ŞENER
Kahramanmaraş halkı görevini yaptı. Kahramanmaraş’a ekonomik anlamda yatırımlar bekliyoruz. 7 tane milletvekili vermiş bir şehir olarak Kahramanmaraş’a bir bakan istiyoruz.

ARİF ATICI
Kahramanmaraş’a hizmet bekliyoruz. Şehrimizi daha çok gelişmesi için daha çok yatırım bekliyoruz. MHP’nin oy kaybetmesi Devlet Bahçeli2nin söylediği “Hayır, hayır, hayır” sözlerine bağlıdır.

MEHMET TUĞAÇAR
Kahramanmaraş’a hizmet vazife bekliyorum. MHP’nin oy kaybetmesinin sebebi ise her şeye hayır demesinde kaynaklanıyor. Torunuma iş verilmesini istiyorum.

MAHMUT DOĞAN
Kahramanmaraş’ın artık bir bakana ihtiyacı var. Kahramanmaraş’tan bakan çıksın istiyoruz. Kahramanmaraş’a gereken önemin verilmesini istiyorum. Yatırımların arttırılması ve milletvekillerinin seçimden seçime değil de sürekli esnafı ziyaret etmesini istiyorum. Kahramanmaraş her seçimde AK Parti’ye gereken oyu veriyor.

FETTAH BOLAT
Mahir Ünal’ın Kahramanmaraş’a bakan olarak gelmesini çok isterim. Mahir Ünal her türlü bakanlığın en üst seviyesine layık. MHP’nin oy kaybetmesi Devlet Bahçeli’den kaynaklanıyor. Bahçeli’nin derhal gitmesi gerek.

Haber: Emre Akkış/ Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner214

grandbet ekbonus.com Bonus Veren Siteler linkegit.com

bahis siteleri grandbetting cratosslot betkanyon albibet aresbet galabet maltcasino vdcasino baymavi supertotobet retrobet betasus betexper btcbahis betvole ngsbahis betmatik