İşsiz vatandaş şimdi çiftlik sahibi

İşsiz vatandaş şimdi çiftlik sahibi

Nurhak İlçesinde işsiz olan vatandaş borçla aldığı tavuklarla doğal ortamda organik yumurta üretiyor. Girişimci vatandaş gün ışığında otlanarak beslenen tavukların yumurtalarını ertesi gün tüketiciye ulaştırdıklarını söyledi.

Kahramanmaraş’ın Nurhak İlçesine bağlı Tatlar Mahallesinde 1 yıl önce aldığı az sayıda tavuğu evinin bahçesinde bakmaya başlayan Hasan Doğan (61) para kazanmaya başlayınca işi büyütmeye karar verdi. 3 dönümlük bahçesini tel çitlerle kapatan Doğan, tavuklarının sayısını da artırarak 2 yüze çıkardı. Küçük çiftliğinde tavuklardan günlük ortalama yüz yumurta aldığını ve bunları kısa sürede sattığını belirten Doğan, kendi ürettiği yumurtaların oldukça beğenildiğini söyledi.

YUMURTALARA MÜDAHALE YOK
Bahçede gündüzleri gün ışığında ve otlarla beslenen tavukların doğal yumurta yumurtladıklarını ifade eden Hasan Doğan, “Bizim yakın çevremiz dostlarımızla bunu paylaşıyoruz. Şu an yüz tane yumurtlayan tavuğumuz var. Bunların yumurtalarını günlük 1,2 gün içinde tüketicilerle buluşturuyoruz. Tavuklarımızın bize günlük sürpriz yumurtaları da oluyor. Her gün en az on beş yirmi yumurta çift sarılı çıkıyor. Yumurtalarımızın boyutunda her hangi bir eş değerlik sağlamamız mümkün değil. Kimi çok küçük kimi bu boyutlara da oluşabiliyor, çünkü bunlar için doğal bir seleksiyonda yaşadıkları için doğal bir ortamda yaşadıkları için yumurta boyutlarını kendileri ayarlıyorlar. Buna her hangi bir müdahalemiz yok” dedi.

DOĞAL YUMURTAYA YOĞUN TALEP
Tamamen işsizlik nedeniyle deneme amaçlı amaçlı olarak kendi yöresindeki tavukların cinslerinden çıkarıp büyüttükleri tavukların özgür bir ortamda yetiştiklerini belirten Doğan, “Bunlar tamamen kendi üretimimiz. Bunlardan da şu anda birkaç hafta içerisinde yumurta almaya başlayacağız. Bunlar için kuluçka makinemiz var. Kuluçka makinesinde 21 günlük bir süreçten sonra artık bizim civcivimiz olarak bahçemize katılıyorlar. Bunlar tamamen yerli. Hibrit olmayan tohumlardan üretilmiş kendi çeşitlerimiz. Kendi istediğimiz çeşitleri oluşturabiliyoruz. Farklı ırkları bir araya getirebiliyoruz. Tamamen hobi amaçlı yaptığımız bir grup burası. Bu bahçede en az beş altı çeşit tavuk var. Tavuklarımız gün içinde gün ışığı alan yeşil ortamda beslenmekte ancak anların sağlıklı yaşamlarını sürdürebilmesi için ihtiyaçları olan yemi yine GDO\'lu soya ve mısır içermeyen, hayvan atığı içermeye özel gezen tavuk yemi olarak kullanıyoruz. Bu da doğallığına katkısı olması için mecburen kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Doğan, doğal ortamda yetiştirilen tavuklardan elde edilen yumurtaların tüketiciler tarafından yoğun talep edildiğini de sözlerine ekledi.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER