İnsanlığa bir iyilik de sen yap ‘fidan dik’

İnsanlığa bir iyilik de sen yap ‘fidan dik’

Kış gelmeden hem kendinize hem de çevrenize son bir iyilik yapıp en azından bir fidanı toprakla buluşturabilirsiniz. Fidanın toprağa uyum sağlaması için dikim zamanına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Bilici Fidancılık’ın sahibi Ümit Bilici Manşet okuyucularına özel kampanya başlattı.

Hayrullah Mahallesinde Eski Andırın Garajı’nda otuz yılı aşkın süreden beri hizmet veren Bilici Fidancılık Kahramanmaraş halkını ağaç dikmeye davet ediyor. Yaklaşık 2 yüz çeşit yerli ve ithal ağaç fidanı ile çiçekleri uygun fiyattan satışa sunduğunu ifade eden Ümit Bilici, haberimizi okuduktan sonra müracaat eden vatandaşlara özel tüm ürünlerde yüzde 10 indirim yaptı.

Genel olarak Kahramanmaraşlıların yeşile ve ağaca düşkün olduğunu belirten Bilici, bir paket sigara fiyatına bir fidan veya çiçek alarak Kahramanmaraş’ın daha güzel hale getirilebileceğini söyledi.  

Küreselleşen dünya, kalabalıklaşan şehirler, her taraftan yükselen binalar ve betonlaşan şehirdeki ağaçların ne işe yaradığına bir bakalım.

AĞAÇLAR SERA ETKİSİ İLE MÜCADELE EDER
İklim değişikliğinin en önemli sebebi; yok edilen yağmur ormanları ve fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazıdır. Yeryüzüne güneşten gelen ısı toprak tarafından yansıtıldıktan sonra bu gaz kütlelerinin içerisinde sıkışarak atmosferdeki ısının kalıcı olarak artmasına sebep olur. En çok bilinen sera gazı ise karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakırlar. 1000 metrekarelik ağaçlık alanın emdiği karbon miktarı, arabanızı 10.000 km kullandığınızda yaydığınız karbondioksit miktarına eşittir.

AĞAÇLAR HAVAYI TEMİZLER
Ağaçlar atmosferdeki kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi havayı kirleten gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler.

AĞAÇLAR OKSİJEN ÜRETİR
AĞAÇLAR ŞEHRİ VE SOKAKLARI SERİNLETİR
Los Angeles'ta son 50 yılda ısıyı çeken asfalt yol ve binalar hızla artarken, havanın 14,5 derece arttığı tespit edilmiştir. Ağaçlar, bina ve yollara gölgelik alan yaratarak, şehirlerdeki ısı adalarının oluşumunu önleyerek ve yaprakları yolu ile havaya su buharı püskürterek yoğunluklarına göre şehrin ısısını 12 dereceye kadar serinletebilirler.

AĞAÇLAR ENERJİ TASARRUFU YAPAR
Müstakil bir evin dört yanına doğru biçimde dikim yaparak yaz aylarındaki klima gideri %50 oranında azaltılabilir. Serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak, enerji üreten santallerin sebep olduğu karbon salınımını da azaltmış oluruz.

AĞAÇLAR SU TASARRUFU YAPAR
Suyun az bulunduğu alanlarda, ağaç gölgeleri buharlaşmayı yavaşlatır. Daha yeni ekilmiş bir ağaç bile haftada en fazla 55 litre suya ihtiyaç duyar ve bu suyu yeraltı suyu olarak doğaya geri bırakır.

AĞAÇLAR EROZYONU ÖNLER
Tepe ve dere kıyılarındaki ağaçlar toprağın yüzey akışını azaltır ve toprağı bir arada tutar.

AĞAÇLAR ÇOCUKLARI ULTRAVİYOLE IŞINLARDAN KORUR
En sık görülen kanser türlerinden biri cilt kanseridir. Ağaçlar UV-B'ye maruz kalma oranını yüzde 50 azaltarak okullarda ve parklarda saatlerce zaman geçiren çocukları korurlar.

AĞAÇLAR GIDA ÜRETİR
Tek bir elma ağacı ufacık bir toprak alana dikilebilir ve yılda 300 kg meyve verir. Ağaçlar, insanlar dışında kuşlar ve diğer hayvanlar için de gıda deposudur.

AĞAÇLAR İYİLEŞTİRİR
Araştırmalar sonucunda penceresinden ağaç gören hastaların görmeyenlere göre daha çabuk ve daha az komplikasyonla iyileştiği ortaya konmuştur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi bulunan çocukların doğayla temas ettiklerinde semptomlarının azaldığı görülür. Ağaçlarla temas içinde olmak, akli yorgunluğu azaltarak konsantrasyonun artmasını sağlar.

AĞAÇLAR ŞİDDETİN AZALMASINI SAĞLAR
Kurak mahalle ve yeşil görmeyen evlerin bulunduğu bölgelerde, yeşil alanları bulunan mahallelere göre daha fazla şiddet vakası tespit edilmiştir. Ağaçlık ve yeşil alanlar insanlardaki korku seviyesinin de azalmasını sağlar.

AĞAÇLAR MEVSİMLERİ GÖSTERİR
İlkbahar, yaz, kış, sonbahar. Hangi mevsimde olduğumuzdan emin değil misiniz? Ağaçlara bakın.

AĞAÇLAR EKONOMİK FIRSATLAR YARATIR
Mahalle bostanlarındaki ağaçlarda yetişen meyveler satılarak gelir elde edilebilir. Atık yönetimi ve yeşil alanları konu alan işletmeler kurulabilir, gençler yeşil yaşamı odağına alan işlere yönlendirilebilir.

AĞAÇLAR HEM ÖĞRETMEN HEM DE OYUN ARKADAŞIDIR
Yeşil alanlar çağlar boyunca hem çocuklar hem de büyükler için yaratıcılıklarını geliştirerek ruhlarını dinlendirebilecekleri alanlar olmuşlardır.

AĞAÇLAR FARKLI GRUPLARDAN İNSANLARI BİR ARAYA GETİRİR
Mahallelerde toplu ağaç ekimi yapmak birbirini hiç tanımayan insanları bir araya getirerek yaşam kalitesini artıtır. Toplumdaki her bireyin, zamandan bağımsız olarak ağaç ekiminde ya da ağaçları koruma konusunda çok önemli bir rolü vardır.

AĞAÇTAN BİRLİK DOĞAR
Bir yaşam alanının simgesi haline getirilen ağaçlar o alana yepyeni bir kimlik kazandırır ve mahalle sakinlerinin yaşadıkları alanla gurur duymalarını sağlar.

AĞAÇLAR HAYVANLAR İÇİN TENTE VE YUVA GÖREVİ GÖRÜR
Özellikle meşe ve çınar ağaçları şehirdeki hayvanlar, öncelikle kuş, arı ve karıncalar için mükemmel yuvalar olarak iş görürler.

AĞAÇLAR ÇİRKİNLİKLERİ ÖRTER
Ağaçlar istinat duvarı, otopark, çöp bidonu gibi görmekten hoşlanmadığımız alanların önünü kapatır. Cadde ve otoyollardan gelen gürültüyü azaltırlar, havadaki çamuru yapraklarında tutar ve şiddetli rüzgârları hafifletirler.

AĞAÇLAR TAHTA SAĞLAR
Banliyö ve kırsal alanlarda bilinçli olarak budanan ağaçların kesilen kısımları ısınmak için yakıt ya da ahşap olarak değerlendirilir.

AĞAÇLAR GAYRİMENKULE DEĞER KATAR
Yeşillendirmesi zevkli biçimde yapılmış ev ve binaların piyasa değeri yeşil alanı olmayanlara göre yüzde 15-20 daha yüksektir.

AĞAÇLAR İŞ YOĞUNLUĞUNU ARTIRIR
İş merkezlerinin yoğun olduğu bölgelerde yeşil alanı fazla olan alanlar diğerlerine göre daha fazla tercih edilir ve yeşil alan arttıkça o bölgeye gelecek firma sayısı artar. İki yönünün arasında ağaç dikili olan caddelerde trafik daha yavaş akar çünkü sürücüler gaza basıp hızlı gitmektense etraflarındaki güzelliklere daha dikkatli bakmak isterler bu da trafik kazalarının azalmasını sağlar.

AĞAÇLAR DEPREMDEN KORUR
Ağaç kökleri toprağın metrelerce altına uzanır ve toprağı bir arada tutar. Yerleşim yerlerine yakın dikilen ağaçlar toprağı tutarak depremin oluşturacağı hasarı azaltır.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER