İLKSAN, EKİNÖZÜ’LÜ ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANDI!

Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN), başlattığı ‘Şehit Eğitimcileri Anma Etkinlikleri’ kapsamında, PKK’lı hainlerce şehit edilen Ekinözülü öğretmenlerden Hacı Ömer Serin, Nurettin Arslan ve Aydın Yılmaz’ı andı.

İLKSAN, EKİNÖZÜ’LÜ ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANDI!

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden maaş alan kamu görevlisi üyelerinin, sosyal ve ekonomik çıkarlarını korumak ve üyeleri arasında dayanışmayı teşvik etme amacıyla kurulan Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN), başarılı çalışmalarına devam ediyor. Başta terör olmak üzere tüm kötülüklerin kaynağı olan cehaletle mücadele etmek için beşeri ve coğrafi her türlü zorluklara rağmen yurdun en ücra noktalarına kadar girerek maarif hizmeti veren öğretmenler, en çok şehit verilen meslek gruplarından birisi oluyor. Bu kapsamda Türkiye’de 280 bini aşkın eğitimci üyesi bulunan İLKSAN, aldığı karar çerçevesinde her yıl ‘Şehit Eğitimcileri Anma Etkinlikleri’ düzenliyor. Etkinlikler kapsamında, şehit eğitimcilerin aileleri ve mezarları ziyaret edilirken, ziyaret edilen ildeki en büyük camide ise Cuma Namazı öncesinde Mevlid-i Şerif ve Yasin-i Şerif okutuluyor. İLKSAN’ın Şehit Eğitimcileri Anma Etkinliklerinin 2018 programının ana teması ise Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde şehit edilen 3 öğretmen oldu. Ekinözü İlçesine bağlı Altınyaprak Köyü İlkokulu’nda 23 Nisan kutlamaları için bir araya geldikleri sırada PKK’lı hainlerce şehit edilen Hacı Ömer Serin, Nurettin Arslan ve Aydın Yılmaz’ı anmak için bir dizi etkinlik yapıldı. Ekinözü Yunus Emre Ortaokulunda düzenlenen programların ardından etkinlikler Piazza AVM’ye taşındı. Piazza AVM’de gerçekleştirilen basın toplantısı sonrası Şehit Eğitimciler Künye Fotoğraf Sergisi açıldı. Bugün ise eğitim şehitlerinin ruhlarına ithafen Ulu Camii’nde Mevlid-i Şerif ve Yasin-i Şerif okutulacak.

ŞEHİT ÖĞRETMENLER KABRİ BAŞINDA ANILDI

İLKSAN yönetimi etkinlikler kapsamında ilk olarak Kahramanmaraş'ın Ekinözü ilçesinde şehit öğretmenler Ahmet Bekar ve Nurettin Arslan’ı ilçe mezarlığındaki kabirleri başında andı.

İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, terör örgütünce şehit edilen Kahramanmaraşlı öğretmenler, Ahmet Bekar ve Nurettin Arslan'ı anmak üzere Ekinözü ilçesine geldi. Şehit öğretmenleri, ilçe mezarlığındaki kabirleri başında anan İLKSAN yöneticileri, şehit öğretmenlerin ailelerini de ziyaret etti. Yılmaz, yaptığı açıklamada, 1990'dan itibaren şehit edilen 168 öğretmeni, her yıl mezarları başında andıklarını, bu yolla şehitlerin sürekli hafızalarda kalmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi. 

“VEFAT EDEN ÜYELERİMİZE YARDIM YAPTIK”

Düzenlenen sergi sonrası açıklamalarda bulunan İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, 7 bin 846 üyesine 206 milyon 544 bin lira emekli yardımı yaptıklarını söyledi. Yılmaz, “2017 yılında İLKSAN olarak 7 bin 846 üyemize 206 milyon 544 bin lira emekli yardımı yaptık. Bu rakamı biraz açarsak; bizim aidat olarak ay başlarında üyelerimizden sandığa kestiğimiz para 56 ila 82 TL arasında bir miktar olarak değişiyor. 30 yıllık bir İLKSAN üyesi emekli olduğunda devletten 91 bin lira ikramiye alırken İLKSAN'dan ise her ay başında kesilen bu 56 ila 82 TL'nin neticesinde 34 bin liraya kadar emekli ikramiyesi vermekteyiz. Bu rakamlar üyelerimizin, üyelik sürelerine göre artışta gösterebiliyor. 2017 yılında 233 üyemiz vefat etti onlara da 4 milyon 947 bin lira yardım yaptık. Bu yardımlarımız evlenme yardımı, maluliyet yardımı, doğum yardımı ve cenaze yardımı olarak devam ediyor. Toplamda İLKSAN olarak 223 milyon sosyal yardım yapmış olduk, bizim yıllık olarak toplamda aldığımız aidat yardımı 180 milyon liraya tekabül ediyor. Harcanan paranın miktarı ile toplanan paranın miktarı ortada bu durumda aradaki farkı biz ticaret yaparak, bankalarda değerlendirerek kapatıyoruz ve üyelerimize sosyal yardım olarak dönüşünü sağlıyoruz” dedi.

“ÜYELERİMİZE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN”

Üyelerine daha iyi hizmet vermek için çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Yılmaz, “2017 yılında sağlık destek faaliyetleri olarak üyelerimiz ve üyelerimiz aile fertlerinin sosyal  güvenlik kurumu ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından indirimli sağlık hizmeti temin edebilmeleri amacıyla başlatmış olduğumuz çalışmalarımız tüm yurdu kapsayacak şekilde hızla çoğalmaktadır. 01.10.2018 tarihi itibariyle toplam 2119 üyemize anlaşmalı sağlık kuruluşlarımızdan indirimli hizmet temin edilmiştir. Yapılmakta olan yatırımlarımızın içerisinde nakdi yardım dışında üyelerimiz ve aileleri için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Büyükşehirlerimizde misafirhaneler ve konuk evleri yapıyoruz. Yine üyelerimizin tatillerden faydalanması için Antalya, Alanya ve Didim gibi tatil beldelerimizde otellerimiz mevcut. Bu konuk evlerimizin, misafirhanelerimizin üyelerimize faydası da diğer konaklama alanlarından ücret olarak daha cazip olmasıdır. Yapmış olduğumuz bütün faaliyetler üyelerimizin daha iyi bir hizmet alabilmeleri içindir” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİTLERİMİZ HAİNLERE DUR DEDİ”

Vali Yardımcısı Ömer Adar ise Türkiye’nin birlik ve beraberliğine kast eden hainlere izin vermeyeceklerini belirterek, “Birlik ve beraberliğimize kast eden hainler aynı zamanda yöre halkının aydınlanmasını da istemediler. Çünkü yöre halkı aydınlandığı ve eğitildiği taktirde onların bu hain emellerine 'dur' diyecektir ve onlar bunu istemediler. Tek amaçları vatanına, milletine ve çocuklara hizmet etmek onları eğitmek olan öğretmenlerimizi mesleklerinin başında, gençliklerinin baharında katlettiler. Bunu yapanları kınıyoruz. Öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle analım. Bizlerin bu tür etkinliklerde daha çok ve sık sık bulunmamız gerekiyor, böylesine güzel bir etkinlik gerçekleştirdikleri için İLKSAN Genel Müdürü Mintez Şimşek'e teşekkür ediyoruz. Bu etkinliği Kahramanmaraş'ta başlatmaları da çok anlamlı çünkü Kahramanmaraş halkı vatanseverdir, içinden hiç hain çıkmamıştır ve çıkmayacaktır da inşallah. Şehit olan öğretmenlerimizin ailelerine buradan başsağlığı , kendilerine de Allah'tan rahmet diliyorum. Onları hiç unutmayacağız daima yüreklerimizde yaşayacaklardır” dedi.

“EĞİTİM ORDUSUNDAN ÇOK SAYIDA ŞEHİT VERDİK”

Eğitim ordusunda çok sayıda şehit verdiklerine dikkat çeken Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt da yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı, “Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünden bu yana kadar bu eğitim ordusunun içerisinde birçok şehit verdik. Bugün de yine Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde başlayan ve üç gündür Kahramanmaraş'ın farklı ilçelerinde şehit öğretmenlerimizin mezarlarının ve ailelerinin ziyaretleriyle devam eden  bir faaliyeti şehit öğretmenlerimizin fotoğraf sergisi ile devam ettiriyoruz. Sergiyi gezerken bu uğurda can vermiş okul arkadaşlarımın, mesai arkadaşlarımın ve akrabalarımın fotoğraflarıyla karşılaştım. Bu benim için buruk bir hüzün oldu. Öğretmenlik mesleği almadan veren, memleketin geleceği adına tuğlaların tek tek örülmeye çalışıldığı bir süreçtir. Bunları her daim canı tutmamız ve yaşatmamız gerekiyor. Bundan sonraki süreçte de öğretmenlerimizin anılarını, hatırlarını inşallah hep birlikte yaşatmaya ve ayakta tutmaya devam edeceğiz. Bizlerin terör örgütlerine ve terör zihniyetlerine vereceğimiz en güzel cevap da kurumlarımızda her zaman 'karanlığa karşı mum yakmaya devam etmek' olacaktır.”

Açılış konuşmalarının ardından davetliler, Şehit Eğitimciler Künye Fotoğraf Sergisi’ni gezdi.

(Haber: Tuğçe Kayar)

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER