‘İkinci el piyasasını yükselten ‘ayaklı galericiler’

Tüm otomobil firmalarında yaşanan çip krizi sonrası otomobil arzında baş gösteren sorunlar hem sıfır hem de ikinci el araçların fiyatlarını yükseltirken, Galerici Esnafı Erdoğan Kar, özellikle ikinci el piyasasını asıl mesleği galericilik olmayan kişilerin yükselttiğini söyledi.

‘İkinci el piyasasını yükselten ‘ayaklı galericiler’

Pandemi süreciyle birlikte artan hayat pahalılığına bir de ‘çip’ krizi eklenince sıfır ve ikinci el araç piyasası da artan pahalılıktan nasibini aldı. Sadece çip krizi değil, halk dilinde "ayaklı galericiler" olarak anılan kişiler de hem galericilerin hem de araç alacak kişilerin ortak sorunu oldu.  Vergi kaydı olmadan kendilerini "galericiyim" olarak tanıtan kişilerin, fiyatları kendi kar paylarına göre belirlediği, ikinci el araç fiyatlarının da yükselmesine sebep oldukları öğrenildi.

“VERGİLENDİRMEDEN BU İŞİ YAPIYORLAR”
Konuyla ilgili konuşan Ozanlar Otomotiv Yöneticisi, Galerici esnafı Erdoğan Kar, şu ifadelere yer verdi: “Eskiden 1 kişi fiyat veriyordu, şimdi 10 kişi fiyat veriyor. Vergilendirme yapmadan, bizim işimizi ticaret haline getiren birçok insan var. Buda doğal olarak bizim işimizi baltalıyor ve piyasada fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Örneğin ben hafta sonu da dahil sürekli Notere gidiyorum. Noterde al sat yapan kişiler görüyorum. Bizim işimizi vergilendirmeden yapıyorlar, sistematik olarak piyasadaki fiyatlar da yükseliyor. Emeklisi, kasabı, bakkalı, berberi bile bu işi yapıyor. Bu konuda yetkililer bize yardım etmeli. Uzun bir süredir bu işi yapıyorum, bizler kendimizi bu mesleğe adadık. Alana da, satana da yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama vergilendirme bizim işimizi yapıp, haksız kazanç elde ediyorlar. İşimiz bu kişiler yüzünden sekteye uğruyor.

“SADECE ÇİP KRİZİ FİYATLARI YÜKSELTMİYOR”
Örneğin normal bir aracın değeri 300 bin TL ama ikinci elde fiyatı yüzde 25 daha fazla satılmaya çalışılıyor. Sadece çip krizi fiyatları yükseltmiyor. Herkes bu işi yapıyor, herkes fiyat veriyor. Ben cumartesi ve pazar günü noter kapılarını tek tek geziyorum. Kendi aralarında satış yapsalar amenna ama "ben galericiyim" deyip bu işi yapıyorlar.

“İNTERNET KAFALARI ÇOK KARIŞTIRDI”
Bizler araç satışı yaptığımız zaman 6 aşamadan geçiyoruz. Ama bazı vatandaşlar, "hem biniyorum hem satıyorum" diyor. Bunu önleme şansınız yok. Eğer bir kişi, aldığı arabaları 1 ayda satıyorsa ve bunu sürekli yapıyorsa bunun sorgulanması gerekiyor. Örneğin piyasada üst segment araçlar var. 1 milyon TL'ye, 1 buçuk milyon TL'ye araçlar satılıyor. Bu konuya en kısa zamanda el atılması lazım. Bir de internet başımızın belası oldu. İnsanlar internetten araç satıyor. Örneğin Ankara'dan, İstanbul'dan araç tespit ediyoruz, yola çıkıyoruz. Öncesinde şehre gitmeden iletişim kurduğumuz kişileri expertize yönlendiriyoruz, parasını da veriyoruz. Hiçbir araç doğru çıkmıyor. Kontrolsüz bir gidişat var. Allah binicinin yardımcısı olun, internet kafaları çok karıştırdı.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 16:25

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 1 ay Önce

Hangi vergiden bahsediyorsunuz alış satış farkına 1000 TL gibi komik karlardan ödedipiniz 10 TL için mi

SIRADAKİ HABER