İkinci el otomobil pazarında fiyatlar düşmüyor

İkinci el otomobil pazarında fiyatlar düşmüyor

Kahramanmaraş ikinci el otomobil pazarı her Pazar alıcı ve satıcıları bir araya getiriyor. Satıcılar fiyatları yüksek tutarken alıcılar ise fiyatların yüksek fiyata bile temiz araba bulmanın zor olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş-Kayseri Karayolu üzerinde kurulan pazarda iğne atsan yere düşmüyor fakat alıcılarla satıcılar fiyat konusunda anlaşmakta zorlanıyor. Araç sahiplerinin haricinde oto galericilik yapan esnaflar ise internet ortamındaki sanal fiyat artışlarının yüzde 40\'lara vardığı belirterek denetim olmaması nedeniyle kendilerinin mağdur olduklarını söyledi. Kahramanmaraş Oto Galericiler Odası Başkan Yardımcısı Tuğran Demirciler konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

İNTERNETTE DENETİM YOK
Kahramanmaraş Oto Galericiler Odası Başkan Yardımcısı Demirciler: \"İkinci el otomobil\"de dolar ve avro kurundaki yükseliş nedeniyle yılbaşından bu yana fiyatlara yaklaşık yüzde 10 dolayında zam geldiği, internet ortamındaki sanal fiyat artışlarının ise yüzde 40\'lara vardığı ve piyasayı \"sanal zam\"ların yükselttiği bildirildi. İnternetteki satışların önemli bir bölümünün, sonbahar aylarındaki hareketliliği \"yüksek kar marjı\"yla fırsata dönüştürmeyi amaçladığını söyleyen ikinci el oto galericileri, tüketicileri \"sanal zam\"larla aldatılmamaları konusunda uyardı.

PİYASADA EN UCUZU DİZEL OTOMOBİLLER           
Yaptığı açıklamada, ikinci el otomobil satışlarının, yılın ikinci çeyreği itibarıyla hareketlendiğini ve bu hareketliliğin en azından kışa kadar sürmesini beklediklerini söyledi. Demirciler; dolar ve avrodaki fiyat artışlarının, sıfır otomobillere hemen yansıdığını, kullanılmış otomobillerin fiyatlarında da buna paralel olarak bir miktar yükseliş yaşandığını belirterek, ikinci el piyasasında ciddi fiyat dengesizliklerinin söz konusu olduğuna dikkati çekti.

ARABALAR ZARAR ETTİRMİYOR!        
\"Gerçek\" ve \"sanal\" olmak üzere iki ayrı piyasanın oluştuğunu vurgulayan Demirciler, \"Yılbaşına göre kullanılmış araçlarda aslında yüzde 10 dolayında artış oldu. Model ve versiyonlarına göre bin ila 4 bin lira aralığında zam söz konusu. İnternette ise yüzde 40\'lara varan fiyat artışları var. İkinci el otomobilde piyasayı \'sanal zam\' yükseltiyor\" diye konuştu.

\"ARABAYI GÖRÜN DOKUNUN, BİR UZMANINA BAKTIRIN\"
Demirciler, internetteki araç fiyatlarının çok abartılı olduğunu işaret ederek, şunları ifade etti:

\"Dolar, avro ve altındaki oynamalar, ikinci el araç fiyatlarını artırdı, bu doğru. Ama, fiyatların abartılı şekilde artmasını etkileyen asıl neden internetteki dengesiz fiyat sistemi, sanal artış. Sanal fiyat artışları piyasayı, fiyat çıtasını yukarı çekiyor. Oysa, altının bir borsası var, borsaya göre hareket edersin. Arabanın borsasını şu anda millet internete dökmüş. Oysa arabada fiyat verirken üç tane bizim için önemli olan şey var; birincisi yürüyen aksam, motor, kaporta. Bunlara göre biz arabanın fiyatını çıkartıyoruz. Bunları göstermeyen, bilmeyen bir adam internet üzerinden arabasına fiyat biçiyor. Örneğin, bir arabaya biz \'14 bin lira\' diyoruz, adam diyor ki; \'İnternette benim arabamın aynısından 20 bin liraya var.\' Var ama nasıl bir araba?\"

KAPARO DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT
İnternetteki satışların önemli bir bölümünün, bahar aylarındaki hareketliliği \"yüksek kar marjı\"yla fırsata dönüştürmeyi amaçladığını ifade eden Demirciler, tüketicileri \"sanal zam\"larla aldatılmamaları konusunda uyarırken, \"Gidin, satın alacağınız arabayı görün, dokunun, bir uzmanına baktırın ondan sonra karar verin\" önerisinde bulundu. Yanık, ticari araçlardan ziyade binek araçlara daha çok talep olduğunu vurgulayarak, tüketicilerden, internet üzerinden yapılan satışlarda \"kapora\" dolandırıcılığına karşı da dikkatli olmalarını istedi.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER