banner209

‘İHALELERİMİZDE SIKINTI OLMADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR’

Yolsuzluk operasyonu tartışmaları sonrası basın toplantısı düzenleyen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “Bu belediye 5 senede 592 tane ihale, 3 bin 142 tane de doğrudan alım ihalesi yapmıştır. Bu belediyenin yapılan bütün işleri sayıştay denetçileri tarafından denetleniyor. Bütün bunlar İçişleri Bakanlığımızın müfettişleri tarafından incelenmiştir ve Allah’a şükür herhangi bir sıkıntı olmadığı görülmüştür” dedi.

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi. Kervan Han’da düzenlenen basın toplantısında, geçtiğimiz haftalarda Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin gerçekleştirdiği yolsuzluk operasyonu sonrası hem Onikişubat Belediyesi’ne hem de siyasilere yönelik sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde yer alan haberlere ilişkin açıklamalarda bulunuldu. Toplantıda konuşan AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, operasyonun şahıslardan kaynaklandığını belirterek, AK Parti ile Onikişubat Belediyesi’ne mal edilmesini bir takım odakların algı operasyonu olarak nitelendirdi. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise “Ben bu devlette 46 senedir çalışıyorum ve bu 46 senede benim çocuklarıma bırakacağım tek şey onurumdur. Açıklamamızda, henüz soruşturma belli değil eğer bir yanlışlık varsa ilgililere idari işlem yaparız dedik” dedi.

BİR TAKIM ODAKLARIN OLUŞTURDUĞU ALGI”

Toplantıda ilk olarak AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici açıklamalarda bulundu. AK Parti’de ve Onikişubat Belediyesi’nde sıkıntılı bir durumun olmayacağının altını çizen Debgici, “Yeni dönem gönül belediyeciliği olarak geçen sloganımızla birlikte AK Parti Genel Merkezinde Belediyelerimizi daha detaylı takip eden bir birim yerel yönetimler başkanlığımızca kuruldu ve çalışmalara devam ediyor. Belediyelerimizin hem maliye alanında hem hizmetleri ve yatırımları alanında hem de yapmış olduğu işler ve ihaleler alanında yani her alanda inceleyen adilane ve bulunduğu yerleri kalkındıracak, projelerini takip eden yerel yönetimler birimimiz detaylı bir çalışma yürütüyor. Bizler de ne olursa olsun yanlışın her zaman peşindeyiz. Şahıslardan kaynaklı bir durumu siyasete, AK Parti’ye, Belediyemize mal etmek maalesef bir takım odakların oluşturduğu algıdan ibarettir. Sadece söylemde bulunmak adına kameralar önüne çıkıp da belediyelere kayyum atanacak gibi bilip bilmeden yorum yapanlar bunun ne kadar yanlış olduğunu, fitne ve fesatın bunları nereye götürecek olduğunun farkında olmaları lazım. Ne Onikişubat Belediyemizde ne de herhangi bir AK Partili belediyemizde böyle bir sıkıntılı bir durum olmaz. Eğer olacaksa da biz üzerine hep beraber gideriz. Şehrimizde kamu külliyeleri yapılıyor hem Onikişubat Belediyemiz hem de Dulkadiroğlu Belediyemiz yapıyor. Bununla da ilgilim bir takım mesnetsiz şeyler maalesef bir takım çevreler arasında konuşuldu ve algı oluşturuldu. İster istemez uygun olmayan davranışlar ortaya çıktı fakat bununla alakalı Kahramanmaraş’ımızın adını kimse karalayamaz ve karalatılmasına da asla izin vermeyiz. Bizim AK Parti olarak her türlü yanlışın arkasında olacağımızı seçim döneminde söyledik. Belediye başkanlarımız seçilecek ama onları biz de denetleyeceğiz dedik” ifadelerini kullandı.

KİMSEYLE UĞRAŞMADIK, HİZMET ETMEYE GAYRET ETTİK”

Sözlerine, “Biz kişisel olarak bugüne kadar hiç kimseyle uğraşmadık. Hep hizmet etmeye ve memleketi daha iyi noktalara taşımaya gayret ettik” diyerek başlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise, “Bir belediye binası yapıyoruz az çok binamız meydana geldi ve muhteşem bir bina oldu. Mimarisiyle, büyüklüğüyle Kahramanmaraş’a en az 50 yıl hizmet edecek bina yaptık. Biz bu binayı 2016 yılının Ocak ayında ihaleye çıkardık ve bir firma ihaleyi aldı. Başka bir firma ihaleye itirazda bulundu. İtirazı mevzuata uygun olmadığından dolayı reddettik. Biz reddettikten sonra itirazda bulunulacak başka bir kurum vardı ve oraya gidildi o kurum da Kamu İhale Kurumuydu. Belediye devreden çıktı ve Kamu İhale Kurumuna itiraz edildi. Kamu İhale Kurumu da, Belediyenin yaptığı gibi itirazı reddetti. Buradan netice alamayınca o arkadaşlar Ankara İdari Mahkemesinde bir dava açtı. Kısa bir sürede netice bulan mahkemede bizim yaptığımız ihale uygun görülmedi. Mahkeme kararı bize geldi, bizim yapacağımız şey de o mahkeme kararını uygulamaktı ve uyguladık. Mevcut yapan firmayı tasfiye ettik, itiraz eden davayı kazanan firmayı çağırdık ve ihaleyi devrettik. Kamu İhale Kurumu süreci devam ettirdi ve son nihayi mercii olarak Danıştay’a başvurdu. Biz bu geçen sürede ihaleyi devr ettiğimiz arkadaşlara işi teslim ettik ve süreç işlemeye başladı. Bu arada işçilerin ücretlerinin ödenmemesi gibi bir takım sıkıntılar oldu ama bunlardan bahsetmeye gerek yok çünkü bu aşamada o konular bizi ilgilendirmiyor. Takriben 6-7 ay sonra Danıştay bir karar verdi ve o kararda bizi haklı gördüler, Kamu İhale Kurumunu haklı gördüler. Danıştay, Ankara İdare Mahkemesinin verdiği kararı iptal etti ve bizim kararımız geçerli dedi. Burada Danıştay’dan öte başka hukuk yolu olmadığı için yapılması gerekeni yaptık ve mevcutta bulunan yüklenici firmayı tasfiye edip ihaleyi ilk alan firmayı çağırıp gel işe devam et dedik ama firma aradan geçen 1 sene gibi bir süre içerisinde fiyatların değiştiğinden dolayı devam edemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine en az 3-4 defa müteahhit firmaya gittik ve devam edelim diye minnet ettik” şeklinde konuştu.

HERHANGİ BİR ZARAR SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

Onikişubat Belediyesi’ni yaptıkları hiçbir işlemle zarara uğratmadıklarına dikkat çeken Mahçiçek, “Tüm bunlar çare olmadı ve devam etmediler burada bize tek bir yol kaldı o da yeniden ihale yapmaktı. Başka çaresi olmadığı için yeniden ihaleye çıktık ve ihaleye 6 tane firma katıldı. Bu 6 tane firmanın içerisinde kaba bir hesapla en düşük fiyatı veren firma 42 milyon gibi bir fiyat verdi ve biz de ihaleyi o firmaya verdik. Bu arada oluşan zararlar bizden kaynaklanmadı, mahkeme kararlarından kaynaklandı. Mahkemeyi de dava etme gibi imkanımız yok. Belediyenin kendi işlemlerinden dolayı herhangi bir zarar kesinlikle söz konusu değildir. Mahkeme süreci maalesef belediyemize zarara uğrattı. Sonrasında bir ara ihale daha yaptık, binanın dış görünüşü gayet güzel bir taş kaplam bunun tamamını taş kaplama yapmak ve içindeki bir takım eksiklikleri gidermek için bir ihale daha yaptık. Bu ihalenin başlığı ‘belediye hizmet binası ikmal ve çevre düzenlemesidir sadece çevre düzenleme adı altında değildir. Sadece çevre düzenlemesine 15 milyon 500 bin lira değil bununla birlikte ikmal inşaatıyla beraber 15 milyon 500 bin lira gibi bir rakama ihale etmişiz. Bunların hiçbiri gizli değil, Elektrik kamu alımları platformu adı altında EKAP diye bir sistem var bunların hepsini orada görebilirsiniz. Belge diye önünüze bir şeyler sürerlerse bunlara dikkat edin çünkü bunlar sistemde var zaten saklı gizli değil. Dolayısıyla toplamda 58 milyona proje mal olacaktı” dedi.

İHALELERDE HİÇBİR SIKINTI GÖRÜLMEMİŞTİR”

Onikişubat Belediyesi olarak 5 yılda 592 ihale, 3 bin 142 de doğrudan alım ihalesi yaptıklarını ve bunların yapılan denetlemelerde incelendiğini anlatan Mahçiçek, “Bir mukayese yapacak olursak, biz bu ihaleye bugün yapacak olsaydık 107 milyon gibi bir maliyet çıkacaktı karşımıza. Bir misal daha verecek olursam Emniyet Müdürlüğü binası bizim binamızla aynı büyüklükte ve o bina 120 milyon ihale edilmiş. Bahsi geçen bütün belgeler EKAP sisteminde mevcut. Bu belediye 5 senede 592 tane ihale, 3 bin 142 tane de doğrudan alım ihalesi yapmıştır. Bu belediyenin yapılan bütün işleri sayıştan denetçileri tarafından denetleniyor. Bütün bunlar İçişleri Bakanlığımızın müfettişleri tarafından incelenmiştir ve Allah’a şükür herhangi bir sıkıntı olmadığı görülmüştür. Bir belediye düşünün ki 5 senede 592 tane ihale yapmış, 3 bin 142 tane de doğrudan alım ihalesi yapmış ve bunlarda herhangi bir sıkıntı olmamış. Bir belediye düşünün ki, eski para ile 789 trilyonluk kaynak üretmiş ve para harcamış. Bu para bu memleketindir. Bir belediye düşünün ki, harcanan bu paranın 439 trilyonunu devletten almış 250 trilyonunu kendisi kaynak bulup üretmiş. Bir belediye düşünün ki, EXPO gibi bir projeyi alarak Kahramanmaraş’a bir dünya projesi kazandırmış ve Kahramanmaraş’ın marka olmasını sağlamış. Emin olun ki Kahramanmaraş’ı dünya gündemine taşıyacak başka bir proje yoktur. Biz bu proje için 1 buçuk sene çalıştık. Bu projeyle Kahramanmaraş bugüne kadar yakalayamadığı tanıtımı, turizmi, ekonomiyi ve bir dünya kenti olma kabiliyetini inşallah bu proje ile yakalayacak. İşte bu belediye böyle bir belediyedir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMA BIRAKACAĞIM TEK ŞEY ONURUMDUR”

“Ben bu devlette 46 senedir çalışıyorum ve bu 46 senede benim çocuklarıma bırakacağım tek şey onurumdur” diyen Mahçiçek, “Ben zengin çocuğu değilim. Bugüne kadar 46 sene bu devlete hizmet ettim. 1980’li yıllardan günümüze kadar bu memlekete yapılmış ne kadar yatırım varsa hepsinde az çok emeğim vardır. Ben devlet planlamada çalışırken, kimse yatırımın y’sini, teşvikin t’sini bilmezken ben oradaydım. Bugün yapılan yatırımlarda 110 bin insanımız çalışıyor. Bu yüzdendir ki tüm bunları kişiselleştirmeden konuşalım. Bazı kulları bilmeyebilir ama Allah her şeyi biliyor. Biz de hesabı zaten Cenab-ı Hakka vereceğiz kullarına değil. Onikişubat ilçesinin 430 bin nüfusu vardır. 2014 yılından bu yana 8 tane seçim gerçekleştirildi ve bu 8 seçimde Onikişubat Belediyesi 400-450 bazından hep birinci oldu yani yapılan hizmetler değerlendirilerek oyları arttırdı. Bu 8 seçimde Onikişubat Belediyesi siyaseten de başarılı oldu. Geçtiğimiz günlerde bir okul açılışımızda da belirttiğim gibi arkadaşlar biz durmayacağız, kimseden çekinmeyeceğiz, korkmayacağız hizmet edeceğiz. Bu memlekette taş üstüne taş koymaya devam edeceğiz. İnanıyoruz bunun karşılığını rabbimiz bize verecektir. Kim yalan söyler, kim iftira atar gerisi bizim açımızdan çokta önemli değildir. Bu belediye rekor kırmış bir belediyedir. 739 milyonluk yatırım yapacaksınız bunun 350 trilyonunu kendiniz bulacaksınız hadi bulun bakalım bu kolay bir şey değil” açıklamalarında bulundu.

DÜNYA KENTİ YAPMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Kahramanmaraş’ı dünya kenti yapma hedefiyle çalışmalarına devam edeceklerini aktaran Başkan Mahçiçek, sözlerini şu şekilde noktaladı, “Bu son olaylar ile ilgili bir basın açıklamasın yaptık. Açıklamamızda, henüz soruşturma belli değil eğer bir yanlışlık varsa ilgililere idari işlem yaparız dedik. Soruşturma henüz gizli bir şey bilmiyoruz kimsenin izzeti nefsi ile oynanamamız lazım. Bu memlekette emeği olan insanları bir çırpıda ne halin varsa gör diyerek bir kenarda bırakamayız. Bu bizim insanlığımıza yakışmaz. Biz her zaman medeni, seviyeli, kimseyi incitip kırmadan ama bu memleketi de dünya kenti yapmak için çalışarak ilerlemeye devam edeceğiz. Bizim her tarafa elimizin kolumuzun uzanması mümkün değildir tam da bu noktada iş basın yayın organlarına düşüyor. Objektif olarak herkes işini yapmaya devam etsin insanın olduğu yerde, yaptığı işte elbette ki eksikliki, noksanlık olacak burada da önemli olan bunun bilerek yapılıp yapılmadığıdır.”

(Haber: Ahmet Güneçıkan-Emre Akkış)

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

bahis ekbonus.com Bonus Veren Siteler

Casino Siteleri Deneme bonusu Bahis Siteleri