Hizmet-İş’ten kadına şiddete tepki

Öz-Sağlık İş Sendikası Kadın Komite Başkanı Asuman Demirci, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin, “Kadın toplumun duruşudur. Sessiz çığlıkları tek ses olarak dünya üzerindeki kadın şiddetine “Dur!” diye haykıran güçlü bir sese dönüştürmeliyiz” dedi.

Hizmet-İş’ten kadına şiddete tepki

Hizmet-İş Sendikası, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Milli İrade Meydanı’nda gerçekleşen programda konuşan Öz-sağlık İş Sendikası Kadın Komite Başkanı Asuman Demirci, “Kadın toplumun parçasıdır’ hareketi karşısında karanlık yapıların yıkılacağına gönülden inanıyoruz. Bizler bugün yine şiddetleri kınıyor, kadın toplumdur, kadın ailedir, kadın tamamlayandır diyoruz. Ailemizin baş tacı kadınlarımız için “şiddetsiz bir dünya” diliyoruz” diye konuştu.

“TEŞKİLATIMIZIN İŞ-AİLE DENGESİNİ KORUMAK İÇİN DESTEK VERİYORUZ”
Demirci, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bizler, bugün burada sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri olarak “25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde” kadınlara destek olmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Edirne’den Kars’a, tek yürek olmuş kadınlar ve anneler olarak “şiddetsiz bir dünya” sloganımızla; yerel, ulusal ve uluslararası kamuoyunu şiddetle mücadeleye davet ediyoruz. Hizmet-İş olarak; zamandan bağımsız kalmamız mümkün olamaz. Artık kuşak değişikliklerinin örgütlülüğümüz içinde de yer bulduğu dönemde, üyelerimiz içinde önce Y, zamanla da Z kuşağı çoğunluğu artmaktadır. Bu bağlamda teşkilatımızın ve personellerimizin iş-aile dengesini korumak amacıyla uzmanlarımızla destek veriyoruz. Biz teşkilatımızı, mensuplarımızı, üyelerimizi ve onların ailelerini “Büyük Hizmet-İş Ailesi” olarak tanımlıyor, şiddete karşı kadın erkek fark etmeksizin dik duruşumuzu gösteriyoruz.

“2021’DE SON 11 AYDA 310 KADIN MARUZ KALDIĞI ŞİDDET SEBEBİYLE HAYATINI KAYBETTİ”
Ülkemizin geleceğine, refahına, dini inançlarına, birlik ve beraberliğine zarar vermeye çalışan terör örgütlerine ve siyasi uzantılarına karşı yıllardır topyekûn mücadele içerisindeyiz. Türkiye’de 2019’da son 12 ayda 422 kadın, 2020’de son 12 ayda 410 kadın,2021’de son 11 ayda 310 kadın maruz kaldığı şiddet sebebiyle hayatını kaybetti. Türkiye; Uluslararası Çalışma Örgütünün işyerlerinde şiddet ve tacizin önlenmesini amaçlayan 190 sayılı sözleşmenin kabulünde öncülük etmelidir. Sözleşmeye öncülük etmek sadece hükümetin değil; tüm işverenler ve sendikalarında görevi olmalıdır.

“GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN VİCDANİ BORCUDUR”
Konfederasyonumuz ve sendikalarımızla; Diyarbakır Annelerinin mücadelesini, evlatlarına kavuşana kadar uluslararası sendika hareketine seslerini duyurmaya çalışıyor ve desteğimizi bir kez daha buradan yineliyoruz. İnanıyoruz ki azimle seslerini yükselen duyduğumuz “yeter artık” feryadına destek vermek, safları sıklaştırmak, bir ve beraber olduğumuzu göstermek, geleceğimize sahip çıkmak hepimizin vicdani borcudur.”

Haber: Burhan Karagöz

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 18:14

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER