GÖKSUN’UN ‘ELMAS’I FESTİVALLE DÜNYAYA AÇILACAK!

“Meyvenin Âlâsı, Göksun’un Elmas’ı” sloganıyla Göksun Belediyesi, Göksun Kaymakamlığı ve Göksun Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen, ‘Elma Festivali’nin 7.’si coşkuyla yapıldı.

Göksun İlçesi’nde, bin 350 rakımda yetiştirilen, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı sayesinde kendine has tadı, rengi, aroması olan elmanın tanıtımı amacıyla düzenlenen “7. Geleneksel Elma Festivali” yapılan kortej yürüyüşüyle başladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi mehter takımı eşliğinde Göksun Belediyesi önünden başlayıp yol çatı kavşağına kadar yürüyen protokol üyeleri ve katılımcılar, burada durdurulan otobüs ve araçlardaki şoför ve yolculara Göksun Elması ikram ettiler. Daha sonra festival alanına geçen protokol üyeleri birer selamlama konuşması yaptı.

“ELMA ÜRETİMİNE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”
Festivalde açılış konuşması yapan Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Göksun elmasını tüm dünyaya tanıtmak için çalıştıklarını söyledi. Başkan Aydın, “Göksun, Kuzey ilçeler adı altında adlandırılan, Kayseri sınırında bulunan Kahramanmaraş’ımızın 11 ilçesinden bir tanesi. Bizim Göksun’umuz biliyorsunuz elmasıyla meşhur. Biz elmayla ilçemizi tanıtmaya çalışıyoruz. Gerek ülkemizde gerekse de dünyaya tanıtıyoruz. Göksun’un en önemli gelir kaynaklarından biri olan tarım ve hayvancılıkta bahçe tarımı ön plana çıkıyor. Bu yıl Elma Festivali’mizin 7.’sini düzenliyoruz. Asıl amacımız Göksun’u tanıtmakla birlikte, elma üreticilerimizin ürettikleri o kaliteli elmaları en iyi şartlarda değerlendirmelerini sağlamak ve dolayısıyla da hem ilçe hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Bizim ilçemizde üretilen elmalar, dünyanın ve Türkiye’nin muhtelif yerlerinde üretilen elmalardan çok farklılık az eder. Rehasıyla, tadıyla, rengiyle ve aramasıyla gerçekten damakta çok bir lezzet bırakır. Bu da ilçemizin iklim şartlarından kaynaklıdır. Hocalarımız tarafından gece ve gündüz yaşanan ısı farklılıkları elmamızı daha da tatlandırıyor. Biz elma üretimine çok önem veriyoruz” dedi.

“ELMAMIZIN REKOLTESİNİ 60 BİN TONLARA ÇIKARTTIK”
Elmanın rekoltesini 60 bin tona çıkarttıklarını belirten Başkan Aydın, üreticilerin azimle çalışmaya devam ettiklerini kaydetti. Başkan Aydın, “Bundan 10 yıl önce sadece elmamızın satışını yapmak ve pazar oluşturmak için festivaller yapılırken, şimdi daha farklı düşünüyoruz. Endüstriyel anlamda da elmamızı kullanmak istiyoruz. Elmamızın her alanda var olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü çeşitlilik olarak bizim elmamızın 12 çeşidi var. Ve bütün bunlar Göksun’da en iyi şartlarda üretiliyor. Bunun çiftçimize geri dönüşümünü en iyi şekilde yansıtmanın yolu da, elmanın tanıtılması, paketlenmesi, sınıflandırılması ve talebe göre arz yapılabilmesi. Talebe göre arz edemediğiniz zaman çok iyi üretmiş olmanız bir anlam ifade etmiyor. Dünyanın konjonktürel durumunu değerlendirdiğimiz zaman ürettiğiniz herhangi bir ürünün sunumunu iyi yapamazsanız, iyi arz edemezseniz piyasaya, iyi değerlendiremiyorsunuz. Biz de bunu gördük, elmamızın rekoltesini 60 bin tonlara çıkarttık, kalitesini fevkalade artırdık. Bundan sonraki süreçte inşallah, elmamızı hem endüstriyel alanda hem de Avrupa’dan şuan da elma talep ediyorlar ama arz edemiyoruz. Neden? Standardını yükseltemedik, Avrupa’nın istediği standarda getiremedik. Şuan da İnşallah paketlendirme ve sınıflandırma tesislerini kurmak üzereyiz. Biz gerekse belediye olarak bir proje yapacağız. Her alanda olduğu gibi bu alanda da biz öncülük yapmaya çalışıyoruz. Daha sonrada üreticilerimiz bu alanda kendi çalışmalarını yapacaklardır” şeklinde konuştu.

“REKOLTEDE HEDEF 100 BİN”
Elma rekoltesinde hedeflerinin 100 bin olduğunu ifade eden Başkan Aydın, son olarak şunları söyledi: “Yıllar önce meyve suyu fabrikası gibi bir girişim olmuştu. Meyve suyu fabrika temeli de atıldı ama bir yerde fabrika ya da işletme kurabilmeniz için onun fizibilitesini yapıp, öncelikle rantabl olup olmadığına bakmak lazım. Bizim burada üretilen elma, burada bir fabrikanın çalışmasına kifayet edecek derecede değil ama ilerleyen süreçte inşallah bu çok daha farklılık kazanacak. Çünkü biz artık o klasik elmacılığı bıraktık, modern elmacılık yapıyoruz. Rekoltemiz 60 bine çıktı, hedef olarak 100 bin koyuyoruz. Zaten 100 binin üzerine çıktığımız zaman da bu tür işletmeler öngörülebiliyor.”

“GÖKSUN’UMUZA YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ”
AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Göksun’a yatırımlar yapmaya devam ettiklerini dile getirdi. Kılıç, “Havanın, doğanın, suyun en hası elmanın ve insanın alası Göksun’dadır. Göksun Karacaoğlan’ın türkülerine konu olmuş bir ilçedir. El birliği ile Göksun’umuza hizmet etmek bizim için şereflerin en büyüğüdür. Bu çabalarımızı sarf ediyoruz. Bu çalışmalarımızı yürütüyoruz ve yürüteceğiz inşallah. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, sulamada, şehircilikte, altyapıda, üstyapıda yaptığımız hizmetler var. Yapıyor olduğumuz hizmetler var ve yapacağımız hizmetler var. Bir taraftan Göksun-Kahramanmaraş yolumuz 6 tünelimiz açılmış, 5 tünelimiz delinmiş, 2 tünelimizde inşallah daha delinecek ve 13 tünelli bir geçit olacak. Bir taraftan Göksun-Andırın-Geben-Kadirli yolumuzda 3 şirket çalışıyor. Bir taraftan Göksun Elbistan yolumuz bölünmüş yol olarak faaliyetler sürdürülüyor. Daha önemlisi Göksun Keklikoluk-Tufanbeyli-Tomarza yolu üzerinden Göksun Kayseri’yi dolayısıyla ilimizi Güneydoğu’yu, Ankara ve İstanbul’a ve yakın komşumuz Kayseri’ye en kestirme yoldan bağlama çalışması devam ediyor” diye konuştu.

GÖKSUN’UMUZU KALKINDIRACAĞIZ”
Göksun’u kalkındıracaklarını söyleyen Kılıç, sözlerinin devamında şunları dedi: “Göksun’umuzda Adatepe Barajı, Mehmet Sağlam Barajı, Kamışlık-Kemal Göleti ve Çardak Göletlerinden sonra Büyükkızılcık, Yeniyapan, Bozhöyük Göletleri, Mercan Barajı ve Salyan Barajları namında planlama ve projelendirme çalışmaları devam ediyor. Yani Göksun’un bu güzel suyu verimli topraklarına inşallah ileriki zamanlarda bu saydığım tesislerin tamamlanmasıyla beraber akacak. Bir taraftan biz ülkemizi, Kahramanmaraş’ımızı, Göksun’umuzu kalkındırma çabalarımızı sürdürürken bir taraftan da millet olarak şeytan taşlamayla meşgulüz. Çünkü terörün envai türüyle karşımıza çıkanlar bu defa ekonomik olarak en büyük saldırılarını gerçekleştirdiler. İnşallah bu saldırıları da püskürteceğiz. Kervan yoluna devam edecek.”

“FESTİVALİN HAYIR VE BEREKET GETİRMESİNİ DİLİYORUM”
Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise şunları kaydetti: “Kahramanmaraş’ın en güzel köşelerinden birisini olan Göksun ilçemizin ve insanlarımızın en önemli özelliği çalışkan olmaları, alın terine dayalı helal kazanç edinmeleri ve bunun özellikle elmada tezahür ettiği gibi toprakla temas ve toprağı verimli bir şekilde kullanmasıdır. Bu vesileyle bütün Göksunlu çiftçi kardeşlerimize elma severlere saygılarımızı sunuyoruz. Bütün belediyelerimiz ve kamu kuruluşlarımızla beraber Göksunlu çiftçilerimizin yanındayız. Kalkınma Ajansıyla, Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuyla, ilçe belediyemizle, büyükşehir belediyemizle, valiliğimizle sizlere hizmet etmekten büyük zevk duymaktayız. Düzenlenen festivalin hayır ve bereket getirmesini diliyorum.”

“GÖKSUN’UMUZ KAHRAMANMARAŞ’IMIZIN YAYLASI”
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’ta, “Göksun’umuz Kahramanmaraş’ımızın yaylası. Ne zaman yüreğimiz sıkılsa kendimizi Göksun’umuza atmaktayız. Burada özellikle yaz günlerinde, sıcak günlerde Göksun’umuz bizim için büyük bir nimet. Burası sadece Kahramanmaraş’ın değil, tüm Çukurova’nın yaylası. Gaziantep’ten, Adana’ya, Şanlıurfa’dan, Mersin’e, Hatay’a kadar birçok vatandaşımız yaz günlerinde rahatlamak için Göksun’umuza geliyor. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak bu yaylamızı en güzel hale getirmek, en yaşanılabilir hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Tabii Göksun’umuzun havası, suyu çok önemli. Bunlarla ilgili sorunlar vardı. Hamt olsun bunları Büyükşehir Belediyesi olarak çözdük. Göksun’umuzun kanalizasyonu dereye akmaktaydı. Bunu ıslah ettik ve Göksun’umuzun içindeki kötü kokuyu ortadan kaldırdık. Göksun’umuzun çöpü Göksun’umuzun havasını kirletmekteydi. Hamt olsun bunu da çözdük ve artık Göksun’umuzun çöpü Göksun’un havasını kirletmemekte. İnşallah içme suyu şebekemizi de bitirdik. Burada hem kaptajı yeniledik hem de şebekeyi yeniledik. Önümüzdeki 100 yıl Göksun’da su problemi olmayacak. Antibakteriyel dünyanın en kaliteli tesisatıyla Göksun’umuzun içme suyu şebekesini de yenilemiş olduk. Bunlar onlarca milyon TL’lik yatırımlar. İnşallah atık su arıtmasında ihaleye çıkacağız. Yakında bununda inşaatına başlanacak ve hızlı bir şekilde hizmete açılacak” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ MÜJDESİ
Göksun’a gelecek yıl doğalgazın geleceğinin müjdesini veren Başkan Erkoç, “Tabii Göksun elmasıyla meşhur. Bu alanda da elma fidesi dağıtmak üzere çalışmalarımız oldu ama en önemlisi Göksun’umuza atmosferik kontrollü bir soğuk hava deposu kazandırıyoruz. Yani bu meyvenin sadece elma değil, bölgede üretilen tüm meyvelerin konulabileceği, dünyanın en yeni teknolojisiyle yapılmış soğuk hava deposu. İnşallah onunda inşaatını 3-4 ay içinde tamamlayarak hizmete açacağız. Grup yollarımızı büyük oranda bitirdik. Sadece 1-2 güzergah kaldı. İnşallah onları da gelecek yıl tamamlayacağız. Göksun’umuzu daha yaşanılabilir bir hale getirmek için Büyükşehir Belediyesi olarak ARMADAŞ Doğalgaz Dağıtım Şirketinin yüzde 10 hissesi Büyükşehir Belediyesi’ne ait inşallah gelecek yıl BOTAŞ’ın doğalgaz deposu kurmasıyla beraber ARMADAŞ’ta inşallah şebeke çekmek için gelecek yıl çalışmalarına başlayacak. Yani gelecek yıl Göksun’umuza doğalgazda gelecek. İnşallah bu yaylamız hem yazın hem de kışın daha yaşanılabilir bir yerleşim yerine haline gelecek” şeklinde konuştu.  

Konuşmalardan ardından kesilen festival kurdelasının ardından protokol üyeleri stantları gezerek ilgililerden bilgiler aldı. Festivalde sahne alan yerel sanatçı Avniye, seslendirdiği birbirinden güzel parçalar ile katılımcılara güzel bir gün yaşattı. Festivalde, Göksun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne bağlı Halk Oyunları Ekibi yöresel oyunları sergilerken, Göksun Güreş Eğitim Merkezi öğrencileri de jimnastik gösterisi yaptı.

AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç ile Cihat Sezal, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici'nin de katıldığı etkinlikte, akademisyenlerden oluşan jüri tarafından "en güzel kırmızı elma", "en güzel sarı elma" ve "en güzel elmalı pasta" yarışmalarında dereceye girenler seçildi. Dereceye girenlere ödülleri ile katılım belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

En iyi Kırmızı Elma dalında, Çağlayan Mahallesinden Hatice Gürbüz 1’inci olurken, Kamışcık Mahallesinden Ayfer Azgıt 2’inci, Ferihan Azgıt ise üçüncü oldu.

En iyi Sarı Elma dalında, Kamışcık Mahallesinden Ayfer Azgıt 1’inci olurken, Çardak Mahallesinden Hikmet Aksu 2’inci, Kamışcık Mahallesinden Deniz Azgıt ise üçüncü oldu.

En iyi Elmalı Pasta dalında, Tuna Gül 1’inci olurken, Büşra Kenger 2’inci, Esma Değirmenci ise üçüncü oldu.

Haber: Burhan Karagöz

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER