Göksun hayvan borsası Türkiye’de 14’üncü

Göksun hayvan borsası Türkiye’de 14’üncü

Türkiye’nin 14’üncü, Akdeniz Bölgesinin ise 2’inci Hayvan Borsası olan Göksun Hayvan Borsasında, Kurban Bayramı  hareketliliği yaşanıyor.

 

Göksun Belediyesi tarafından 26 bin metrekare alan üzerinde inşa edilen ve 7 bin metrekaresi kapalı alan, 10 bin metrekare otopark ve 9 bin metrekaresi ise sosyal alan olarak inşa edilen Hayvan Borsası, ilçe ekonomisinin de can damarı konumunda. Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, Kurban Bayramı hareketliliğinin yaşandığı Hayvan Borsası’nı ziyaret ederek esnaf ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Başkan Aydın, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, hayvan borsasının 432 büyükbaş, 3 bin 550 küçükbaş hayvan kapasiteli olduğunu söyledi. Hayvan Borsasında, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için 60 adet kapalı padok ile 52 adet açık padok bulunduğunu belirten Aydın, şunları kaydetti: “Yaklaşan Kurban Bayram vesilesiyle bugün hayvan borsamızı ziyaret ederek esnafımızın ve vatandaşlarımızın kurbanlık alışverişlerini görme ve pazarın nabzını tutma fırsatı yakaladık. Bu yıl içinde ruhsatını alarak hizmete açtığımız ve Türkiye’nin 14’üncü Canlı Hayvan Borsası olma özelliği taşıyan hayvan borsamıza olan yoğun ilgi bizi oldukça memnun etmiştir. 26 bin metrekare alan üzerine inşa ettiğimiz borsamızın 7 bin metrekaresi kapalı alandır. Bu kapalı alan içinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için 60 adet padok bulunmaktadır. Kurban Bayramı vesilesiyle artan padok ihtiyacını karşılamak üzere açık alanda 52 adet yeni padok yaparak tüccarımızın hizmetine sunduk. Bu gün itibari ile 432 büyükbaş, 3 bin 550 küçükbaş hayvan kapasiteli olan bu padoklarımızın yüzde 65’i kiralanmış durumdadır.”

SOSYAL ALANLAR VE VETERİNER HEKİM VATANDAŞIN HİZMETİNDE

Hayvan Borsasına gelen vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını da düşündüklerinin altını çizen Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Bölgenin en önemli pazarlarından birisi olan Göksun Hayvan Borsasına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Tabi tüm bu imkanları hizmetine sunduğumuz insanlarımızı da unutmadık. Onların dinlenebileceği ve yeme içme faaliyetlerini yapabilecekleri nezih sosyal alanlar ve parklar oluşturduk. İbadetlerini rahat yapabilmeleri için mescit inşa ederek hizmete sunduk. Belediyemiz bünyesindeki veteriner hekimimiz sürekli olarak hayvan borsamızı takip etmekte ve vatandaştan gelen taleplere anında cevap vermektedir. Ayrıca ücretsiz canlı hayvan tartısı ve dezenfekte odamız ile borsamızı sağlıklı hayvan alınıp satılabilecek şekilde hazırladık.”

7/24 GÜVENLİ

Tüm güvenlik tedbirlerinin alındığı Hayvan Borsasının Kurban Bayramı süresince her gün hizmet vereceğini dile getiren Başkan Aydın, “Borsa olması nedeniyle haftanın beş günü hizmet veren Göksun Hayvan Borsası, bayram bitene kadar her gün kesintisiz halkımıza hizmet verecektir. Güvenlik noktasından giriş çıkış yapılabilen borsamız, 7 gün 24 saat güvenlik kameraları ile izlenmekte ve ayrıca zabıta ekiplerimiz kontrol ve denetimlerini düzenli olarak yapmaktadır.”

KURBAN KESİMİNE HAZIR

Bayram günü kurban kesimi içinde gerekli hazırlıkların yapıldığını belirten Başkan Aydın, “Borsamız içinde aynı anda 35 kurbanı kesme ve yüzme kapasitesine sahip kesim yeri hazırladık. İlçe merkezinde, mahallelerde kirliliği ve hayvansal atıkları azaltmak için yaptığımız bu alan Kurban Bayramında halkımızın hizmetinde olacaktır” dedi.

FİYATLAR NORMAL SEVİYEDE

Göksun Hayvan Borsasında küçükbaş hayvanların fiyatı 450 lira ile 800 lira arasında değişirken, büyükbaş hayvan fiyatları 3 bin liradan başlayıp 8 bin liraya kadar çıkabiliyor. Pazarda hayvan satıcıları ile kurbanlık telaşına düşen vatandaşlar arasında kıyasıya pazarlıklar yaşanırken, satıcılar ve alıcılar kurbanlık hayvanların fiyatlarının normal seviyede olduğunu dile getirdiler.

BAŞKAN AYDIN’A TEŞEKKÜR

Hayvancılık yapan vatandaşlar ise ayakları çamura basmadan yağmur ve kardan etkilenmeden hayvan alıp sattıklarını dile getirerek hizmetlerinden dolayı Başkan Aydın’a teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER