Eczacı eczanesinde durmalı

Eczacı eczanesinde durmalı

Kahramanmaraş’ta gerek merkez gerek se de çevre ilçelerde vatandaşlar ilaç almaya gittiği zaman çoğu zaman eczanede kalfalarla hatta sağlık alanında hiçbir yetkinliği olmayan kişilerle karşılaşmakta. Eczacıların sorumluluğu kalfalara veya diğer kişilere bırakması doğru mu? Konuyu Hayat Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Oğuz Alp Paköz konuyu gazetemize değerlendirdi.

Biyokimya uzmanı Uzm. Dr. Oğuz Alp Paköz eczaneyi kalfalara bırakıp gitmenin doğru bir davranış olmadığını söyledi. Eczacıların sorumluluğunun büyük olduğunu hatırlatan Paköz açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Aslında eczacılık fakültesi mezunlarının dahi ben bu konularda yetkinliğinin sınırlı olduğunu düşünüyorum. Mesela bir tiroit hastalığı dediğininiz zaman hekimin gözünde bu çok çeşitli bir hastalıktır fakat diğer insanlar bunu sadece guatr hastalığı olarak bilir. Bunun ülserinden, kanserinden, iltihabından, tansiyonunun artmasından, azalmasından vb. gibi birçok çeşidi vardır” dedi. Eczanenin bakkal dükkanı olmadığını hatırlatan Paköz, hastaların ilaçların yan etkilerine karşı iyi aydınlatılması gerektiğini vurguladı.

‘ECZACILIK İLAÇ PAKETLEMEK DEĞİLDİR’
Eczanenin duvarına diplomayı asıp eczaneyi kalfalara teslim etmenin doğru olmayacağını belirten Paköz, “Eczacının görevi, hekimin verdiği ilacı doğru verip, iyi tarif etmek zorundadır. Her insan yanılabilir. Burada eczacılara şöyle bir görev daha düşüyor. Nedir bu? Gerektiğinde hastanın doktorunu arayıp soracak, bu hastanın özel bir durumu var mı yok mu? Bu ilacı nasıl tarif edeyim? Böyle durumlarda dikkatli olmalıdır. Eczacının görevi ilacı paketleyip vermek değildir. Bu işi kalfalar yapar. Oğlum şu ilacı indir, kızım şu ilacı paketle… Bunlar tamam ama bunun ötesinde hasta veya hasta yakınlarını yönlendirme işi eczacıya aittir. Bazı ilaçlar vardır hastalara bazen durumuna göre yüz miligram vermek gerekir, bazen de 200 miligram vermek gerekir. Bu yüzden yetki müdavim hekimindir. Hekim ne derse onu doğru şekilde uygulamak lazımdır. Eczacı hekim de değildir, sadece aracıdır. Kalfalar da bir eczacı değildir, yardımcıdır. Ben eczacıların hastalıklar hakkında yetkin olduklarını düşünmüyorum. Eczacı da bir sağlıkçıdır, sağlık personelidir ama hekimin görevini yapamaz, bazı durumlarda hekime danışmalıdır” ifadelerinde bulundu.


ECZACILAR ECZANEDE YOK!
Manşet Gazetesi olarak konuyla ilgili bilgi almak için eczanelere gittiğimiz zaman birçok eczanede yine kalfalarla karşılaştık. Yerinde bulduğumuz sorumluluğunun bilincinde olan bazı eczacılar ise görevini tam anlamıyla yerine getirmeyen meslektaşları hakkında açıklama yapmaktan kaçındı. Vatandaşlar ise ilaç alırken eczacıya konuyla ilgili soru sorduklarında bazen cevap alamadıklarını, ilaç prospektüsünü her hastanın okuyamadığını ya da anlayamadığını belirterek hem hekimlerin hem de eczacıların hastaları ve hasta yakınlarını iyice aydınlatması gerektiğini vurguladı.


KONU İLE İLGİLİ KANUN,YÖNETMELİK VE TÜZÜKLER
Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun MADDE ;25 şöyle:

Eczanelerde hazırlanan reçetelerin ilaçlarında görülecek hata vesaireden doğrudan doğruya eczanenin mes\'ul müdürü sorumludur. Eczacılar muhteviyatında yanlışlık olduğundan şüphe ettikleri reçetelerle kodekste yazılı miktardan fazla eczayı ihtiva edip ayrıca altı iki çizgiyle çizilerek ayrıca imza edilmiş olmayan reçeteleri müdavi tabip ile temas etmeden imal edemezler.

Madde 27- Tabip veya veteriner hekimin adres ve diploma numarasını açık olarak göstermeyen, resmi veya hususi hastane, sağlık merkezi, dispanser ve poliklinik yapan benzeri müesseselerin başlık ve poliklinik numarasını taşımayan, okunması güç, şifreli yahut kodekste yazılı dillerden başka dille yazılmış reçeteler imal ve ihzar olunamaz.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ DEONTOLOJİ TÜZÜĞÜ
Madde 5- Eczacı, hekimin iznini almadan yazılan ilaçtan başkasını veremez ve hekimin isteği dışında hastaya veya hastanın yakınlarına tavsiyede bulunamaz.

ECZANELER ve ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
Madde 30 - Eczanelerde çalışan personel, eczane mes\'ul müdürünün sorumluluğu altında çalışırlar. Çalışanların personel defterine kaydı mecburidir.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER