Dostluk Grubu gönülleri kazanmaya devam ediyor

Dostluk Grubu gönülleri kazanmaya devam ediyor

Bir gönüllülük hareketi olarak yaklaşık bir yıl önce “maksat iyilik olsun” parolasıyla yola çıkan Dostluk Grubu gönülleri kazanmaya devam ediyor. Grup, 8 Mart 2015 tarihinde Göksun Küçükçamurlu’ya giderek çeşitli hediyeler verdiği çocukları bu kez şehir merkezinde misafir ederek dolu dolu bir gün yaşattı.

 

Dostluk Grubu Üyeleri, Pazar günü Küçükçamurlu Mahalle Muhtarı Ömer Kenger ve çok sevdikleri öğretmenleri Halil İbrahim Algan ile birlikte şehir merkezine gelen 10 çocuğu müze önünde karşıladı.

Karşılamanın ardından çocuklara önce Arkeolog Safinaz Akbaş Rehberliğinde Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi gezdirilerek öğrenciler detaylı olarak bilgilendirildi. Sonrasında Piazza alış-veriş merkezi gezdirildi. Daha sonra ise Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’ne çıkıldı. Burada bir süre çocuklara kale burçlarından şehir izlettirildikten sonra Kurtuluş Müzesi gezdirildi. Müzeyi hayranlıkla izleyen çocuklar, bir taraftan da anlatılan kurtuluş mücadelesini can kulağı ile dinlediler.

Müze gezisinden sonra çocuklar tarafından Dostluk Grubu Başkanı Begüm Uçar’a çiçek buketi takdim edilirken grup üyelerine ise kırmızı karanfiller verildi.

‘SAVAŞLAR OLMASIN,TERÖR SON BULSUN,ÇOCUKLAR ÖLMESİN’
Grup Başkanı Begüm Uçar burada kısa bir açıklamada bulundu. Uçar yaptığı açıklamada, “Dostluk Grubu olarak arkadaşlarımızla sadece iyilik olsun maksadıyla bir yola çıktık. Bugünde aynı amaçla buradayız. Küçükçamurlu’dan gelen bu çocuklara, akıllarında güzel hatıralar kalacak bir gün yaşatmak istiyoruz. Çünkü çocuklar her şeye değer. Savaşların, ölümlerin tüm acımasızlığı ile hüküm sürdüğü, hiçbir sorumluluğu olmayan masum çocukların cesetlerinin kıyılara vurduğu bu günlerde bu yavrularımızla buluşmak bizim için apayrı önem arz ediyor. Bu yavrularımız nezdinde tüm dünya çocuklarını kucaklıyoruz. Lütfen savaşlar olmasın. Kimse ölmesin. Çocuklar, kendilerinin olmayan bu savaşların cezasını çekmesin artık. Ülkemizde yaşanan terör olaylarının cezasını da en çok çekenler maalesef çocuklar. Bu açıklamayı Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nde, Kurtuluş Müzesi önünde ay yıldızlı bayraklarımızın altında yapmak tabiî ki bir anlam ifade ediyor. Çünkü ülkemizin birliğine ve kardeşliğimize karşı yapılan saldırılar artmıştır. Ama tarihin her döneminde olduğu gibi hainler hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklardır” dedi.

Kale’den sonra gezi programına Uzunoluk Çeşmesi ve Düşmana İlk Kurşunu Atarak Türk’ün Namusunu Koruyan Sütçü İmam’ın Çınarlı Camii Bahçesi’nde bulunan türbesiyle devam edildi.

Türbeden sonra öğle yemeği için Whıte Cafe Restaurant’a geçildi. Hep birlikte neşe içerisinde yenen yemekten sonra geziye Aslan Bey Parkı ve Dedeoğlu Konağı’yla devam edildi. Çocuklar, Aslanbey’de gönüllerince eğlenirken, Dedeoğlu Konağı’nda ise Kahramanmaraşlı şair ve yazarların odalarını gezdiler. Ayrıca çocuklara burada, Kahramanmaraş’ın sevilen Türk Halk Müziği Sanatçısı Naslihan Baltacı mini bir konser verdi. Dostluk Grubu’nun davetlisi olarak şehir merkezine gelen Küçükçamurlu’lu çocuklar, gezi programının son halkasında ise Kahramanmaraş İşitme Engelliler Derneğini ziyaret etti. Ziyaret anısına Dernek Başkanı Muhammet Akif Kirişçi ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi. Hediyeleri alan çocukların mutlulukları gözlerinden okunurken duygulu anlar yaşandı. 

Gezi programına Dostluk Grubu Başkanı Begüm Uçar, Yönetim Kurulu Üyeleri Nazan Tepebaşı Darendeli, Dilek Kızıldoğan, Neslihan Baltacı, Abdurrahman Akbaba, Adem Çetinkaya, Ahmet Tilki ve Eski Grup Başkanı Veli Karalar katılırken, “Torosların Çocukları”, Muhtar Ömer Kenger ve Öğretmen Halil İbrahim Algan’la birlikte gruba teşekkür ederek güzel bir günün tatlı yorgunluğu ile Kahramanmaraş’tan ayrıldı.
Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER