Doğayı yok etmeyelim

Doğayı yok etmeyelim

4’üncü Uluslararası Katılımlı Toprak ve Su Kaynakları Kongresi Kahramanmaraş’ ta 1 Eylül itibariyle başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organize edilen kongre 4 Eylül’e kadar devam edecek.

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Milletvekili Mehmet İlker Çitil ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un yanı sıra kurum müdürlerinin hazır bulunduğu kongre açılışına yurtiçi ve yurt dışından birçok davetli katıldı. DOĞAKA Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ertuğrul Kazancı’nın açılış konuşmasını yaptığı kongrede Vali Güvençer ile Belediye Başkanı Erkoç birer konuşma yaptı.

“TOPRAĞA ALIN TERİMİZİ KATACAĞIZ”

Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer kongrede yaptığı konuşmasında toprak ve suyun önemine uzun uzun değindi. Vali Güvençer ayrıca şunları söyledi: “ Kendi yolumuzu kendimiz bulmak, kendi hedefimizi kendimiz koymak, kendimiz olarak bakıp, kendimiz olarak görmek zorundayız. Bütün kâinat teslimiyet anlamında ibadet halindedir. Doğayı sömürmek, yok etmek tüketmek bizim kültürümüzde yoktur. Bu konuda diğer dünya ülkelerine göre çok daha masumuz, çok daha olumlu noktadayız. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hükümeti, bakanlıkları ve diğer kurumları hassasiyetle durmaktadır.

Bundan sonra da inşallah topraklarımızı nakış nakış işleyeceğiz. Gerektiğinde su akacak biz bakacağız. Gerektiğinde de insan olmanın gerekliliği göz önüne alınmalıdır. Toprağı işlemek için elbet teknolojiyi kullanacağız fakat en önemlisi toprağa alın terimizi katacağız. Toprağa ellerimizle kazacağız, tırnaklarımızla kazacağız, helali arayacağız, bulma çabası içinde olacağız. Daha çok, daha kaliteli ürünler yetiştireceğiz. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlayacağız. Bu konuda niyetimiz sağlam, irademiz sağlam birbirimize güveniyoruz. El birliği, güç birliği yapmaya kararlıyız.

Allah’a çok şükür. Nitelikli teşkilatlarımız, yerel yönetimlerimiz, üniversitelerimiz, akademisyenlerimiz ve güçlü bir devletimiz var. En önemlisi toprağı aziz bilen, toprağı vatan bilen çok değerli insanlarımız var. Her şey çok daha güzel olacak. Bu kongre bir arayıştır, bir anlama çabasıdır, bir irade oluşturma gayretidir. Bu bir çağrıdır. Sonuca giden yolda duadır, karşılıksız kalmayacaktır inşallah. “

ERKOÇ, ÇEVRE KİRLİLİĞİYLE MÜCADELE EDİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

“Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak toprak ve su kaynaklarımızın rasyonel şekilde kullanılması için bize düşen görevi fazlasıyla yerine getirme gayreti içerisindeyiz” diyen Fatih Mehmet Erkoç, “özellikle büyük su kaynaklarımız kirlenme dolayısıyla büyük tehlike altında. Kahramanmaraş’ta bu konuda çok büyük sıkıntılar mevcut bu sorunları bir bir çözme gayreti içerisindeyiz” dedi. Erkoç şöyle devam etti: “Evsel atıkların arıtılmasıyla ilgili çalışmalarımız var. Kahramanmaraş Türkiye de en önemli su kaynaklarının sahibi KAP bölgesinden sonra en çok su kaynaklarının en çok olduğu bölgelerden bir tanesidir. Kahramanmaraş’ta başta Ceyhan Nehri ve Aksu Nehri olmak üzere Buraya dökülen evsel atıkların arıtılması ve bu su kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak için başta Afşin, Türkoğlu ve Pazarcık ilçeleri olmak üzere bu bölgelere arıtma tesisi kuracağız. Ve bu üç ilçede evsel arıtma tesisini bitirdik.

Kahramanmaraş Merkezde yaklaşık 600 bin vatandaşımıza hitap edecek şekilde evsel atıkların arıtılmasıyla ilgili arıtma tesisi ihalesini yaptık.   Bu ihale kapsamında Avrupa Birliği ve Çevre ve Şehircilik bakanlığıyla ortak şekilde yürüttük.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bir yük getirmeden Kahramanmaraş’ın en önemli problemlerinden bir tanesi olan evsel atıkların arıtılması ve Sır Barajı Aksu Barajının kurtarılmasıyla ilgili konuda çok önemli bir adım attık ve ihale tamamlandı sözleşmeyi imzaladık. önümüzdeki günlerde yabancı ortak olan yapı firmalarına yer teslimi yaparak önümüzdeki aylarda inşaata başlayacağız. Elbistan ilçesinde yaklaşık 140 bin vatandaşımız yaşamakta orada da hibe oranı çerçevesinde atık su arıtma tesisini çözerek Kahramanmaraş’ta ki su kaynaklarının en temiz hale gelmesini Sağlayacağız.

Sadece su kaynaklarının temiz hale gelmesi değil bunların en iyi şekilde kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yürütmekteyiz. Kahramanmaraş’ın İl Özer İdaresi kapsamında bulunan bölgelerde Büyükşehir’in korunma sınırına dâhil edilmiştir. Bizim sorumluluğumuzda olan küçük su kaynaklarının en iyi en kapsamlı şekilde değerlendirilmesi için gerekli yatırımları yapmaya devam edeceğiz. Vatandaşların içme suyu ihtiyaçlarını insanları temiz suya kavuşturma ve su kaynaklarını ilçelerimize ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Bununla ilgili büyük projeler yapıyoruz.”    

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER